Почина Дарко Марковиќ, легендарниот карикатурист и автор на „Пецко“


       
Скопје, 10 јуни, 2016 - 9:55 (META) 

По долго и тешко боледување, синоќа почина Дарко Марковиќ, познатиот карикатурист, сатиричар и филмски режисер. Марковиќ, кај пошироката публика ќе остане запаметен како автор на стриповите со популарниот јунак „Пецко“, потпишани со псевдонимот кој е кратенка од првите три букви од неговото име и презиме „Дар – Мар“.

Марковиќ е роден во Скопје во 1940 година. Како сценарист и сценограф, аниматор, стрип-цртач, илустратор и дизајнер, зад себе остави богато и уникатно творештво. Во 1966 година дипломира архитектура, а во 1972 година специјализира анимиран филм во Загреб, под менторство на оскаровецот Душан Вукотиќ.

Професионалната кариера како карикатурист ја почна во 1960 година, работејќи за повеќе весници и списанија во Македонија и во поранешна Југославија. Од 1966 до 1975 година работи како главен уредник на хумористично-сатиричното списание „Остен“ и како директор на Светската галерија на карикатури во Скопје.

Со филм активно се занимава од 1975 година, кога се вработува во „Вардар филм“, отворајќи го студиото за анимиран филм. Од 1978 година работи како слободен уметник, а во 1983 година е назначен за професор на Факултетот за уметност во Скопје по предметот анимиран филм. Во истиот период работи како главен уредник на културно-уметничката програма во Телевизија „Скопје“.

Од 1988 до 1995 година живее и работи во Лондон, по што се враќа во Македонија.

За своите карикатури и анимирани филмови, има добиено повеќе од 30 награди и признанија.

Негови познати анимации се „Граница“ (1976), „Стоп“ (1976), „Три минути на светот на Мирослав Бартак“ (1976), „Бело топче“ (1977), „Циркус“ (1979) и други.

Времето на положувањето на посмртните останки на Дарко Марковиќ ќе биде дополнително соопштено.