fbpx
Таг: анимиран филм

таг: анимиран филм

Нови игри со трејлери кои излегуваат во овој месец

Star Wars Jedi: Survivor слика превземена од Steam
Ги извоивме најдобрите од новоочекуваните игри со трејлери кои излегуваат месецов (април 2023).  Star Wars Jedi:Survivor  https://www.youtube.com/watch?v=bmj3ty-Wt48 Една од најочекуваните игри е Star Wars Jedi: Survivor. Играта излегува на 28 април. Иако првиот дел беше повеќе ѕouls-like игра, вториот дел според досегашните информации повеќе ќе наликува на God of War игра одошто на Souls игра во однос на тешкотијата. Играта може да...

Проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ го отвора фестивалот „Балканима“ во Белград

Со проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ денеска се отвора 19. издание на „Балканима“ - Европски фестивал на анимираниот филм, кој се одржува од денеска до 9 октомври (недела) во Белград. Проектот се состои од изложба на артефакти и филмска проекција на кратки анимирани филмови создадени во периодот од 1971 до 1991 година од пионерите на македонскиот анимиран филм: Петар Глигоровски,...

Јубилејни 50 години од создавањето на првиот македонски анимиран филм

Вчера во Македонскиот културен центар се одбележаа 50 години од создавањето на првиот македонскиот анимиран филм и потсетување на филмската сцена на анимираниот филм во Македонија низ годините од тогаш до денес. Настанот беше организиран од страна на наследниците на ова творештво, новата или веќе средната генерација на креатори на анимиран филм, Иван Ивановски и Слободан Јаќовски. Ивановски се обрати кон...

На Скопскиот филмски фестивал, денеска работилница за анимиран филм

Во рамките на годинешната програма на Скопскиот филмски фестивал, денеска Берин Тузлиќ, уметник од Сараево, ќе одржи работилница за анимиран филм. Работилницата ќе се одвива во Кинотека на Македонија, со почеток во 12 часот. Берин Тузлиќ е мултимедијален уметник од Сараево, доцент по цртана анимација. Добитник е на многубројни награди од областа на краткиот анимиран арт-филм, изработка на реклами и на стрипови. Јубилејното...

Почина Дарко Марковиќ, легендарниот карикатурист и автор на „Пецко“

По долго и тешко боледување, синоќа почина Дарко Марковиќ, познатиот карикатурист, сатиричар и филмски режисер. Марковиќ, кај пошироката публика ќе остане запаметен како автор на стриповите со популарниот јунак „Пецко“, потпишани со псевдонимот кој е кратенка од првите три букви од неговото име и презиме „Дар - Мар“. Марковиќ е роден во Скопје во 1940 година. Како сценарист и сценограф,...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...