Нападнат и ограбен жител на Инџиково


       
Скопје, 16 април, 2017 - 15:11 (META) 

Триесет и деветгодишниот Б.Д. од скопското село Инџиково вчера попладне бил нападнат од четири лица. Го натепале и му ги одзеле паричникот во кој имало 4.000 денари, документите и мобилниот телефон.

Настанот се случил околу 15 часот, кога Б.Д. во паркот „16 Маченици“ наишол на паркирано возило од кое излегло едно непознато лице со медицинска маска, капа и со очила и му побарало запалка по што го фатило за рака и го турнало во возилото, каде биле другите три непознати лица, исто така маскирани. Еден од разбојниците имал и нож во раката.

Лицето кое го турнало Б.Д. во возилото почнало да го удира со тупаници во пределот на главата, при што Б.Д. добил видливи повреди. Во меѓувреме, друго лице му ги одзело паричникот, документите и мобилниот, по што го истуркале од возилото и го напуштиле местото на настанот.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.