Македонска делегација по погребот на романскиот крал Михаи Први


       
Букурешт, 16 декември, 2017 - 15:40 (META) 

Делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска му оддаде почит на починатиот крал, Михаи Први на Романија на миса што се одржа во Кралската палата.

Во македонската делегација е и вицепремиерот Кочо Анѓушев, како и македонската амбасадорка во Романија, Наташа Николова.

На мисата присуствуваа високи гости од државата и странство, како и Кралот на Шведска Карл Шеснаесетти Густаф, Кралот на Шпанија Хуан Карлос Први, Принцот на Велс, Чарлс и претставници на кралските семејства од Европа.

Крал Михаи Први денеска ќе биде погребан со највисоки државни и воени почести.