!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Мајор се онесвести сред прес-конференција во Пентагон


       
Вашингтон, 11 февруари, 2016 - 10:34 (META) 

Генерал мајор на војската на САД, Џејмс Мартин Џуниор, падна во несвест за време вчерашната прес-конференцијата посветена на буџетот за фискалната 2017 година за американската авијација.

Во тек била дискусија за програмата за најновите борбени авиони „ф-35“, која досега целосно не ги оправда вложените милијади долари. Засега не се знае поради што Мартин Џуниор се онесвестил, но веднаш потоа бил изнесен од просторијата и превентивно е однесен во болница.

Конференцијата ја продолжи неговата колешка, Каролин Глисон, која нервозно се пошегува: „Тоа е тоа што „ф-35“ може да ви го направи“.