Хамас повика на „интифада“, Израел испраќа војска на Западниот Брег


       
Ерусалим, 7 декември, 2017 - 11:41 (META) 

Палестинското движење Хамас денеска ги повика своите приврзаници на интифада, востание на Плаестинците, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел.

– Треба да работиме на поведување „интифада“ против циоистичките непријатели – изјави лидерот на Хамас, Исамил Ханијех, во денешниот говор пред Палестинците кои протеестираа во Појасот Газа.

Трамп вчера донесе одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и да ја премести американската амбасада од Тел Авив. Таквата одлука го разгневи арапскиот свет, а во Палестинците во Појасот Газа од вчера протестираат.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху изјави уверување дека „многу држави“ ќе го следат патот по кој тргнаа САД.

Истовремено, медиумите јавуваат дека Израел издал наредба да се засили присуството на трупите на Западниот Брег.