fbpx

Земјотрес во Србија: „Сè околу нас почна да се тресе“

„Земјотресите со таков интензитет можат да предизвикаат многу мали оштетувања на објектите во епицентралното подрачје“, наведуваат од српскиот Републички сеизмолошки завод

-

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала денеска во 9 часот и 47 минути го погоди Петровац на Млава, соопшти српскиот Републички сеизмолошки завод, објави ТВ Н1.

Интензитетот во епицентарот е проценет на од V до VI од Меркалиевата скала.

„Земјотресите со таков интензитет можат да предизвикаат многу мали оштетувања на објектите во епицентралното подрачје“, наведуваат од Институтот.

По овој земјотрес следеа три помали – со јачина од 1,9, 2,6 и 2,3 степени според Рихтеровата скала.

Претходно, Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на 50 километри североисточно од Крагуевац и 35 километри североисточно од Јагодина.

Жителите на подрачјата погодени од земјотресот за медиумите сведочат што доживеале.

„Нешто пукна и се околу нас почна да се тресе, само излетавме“, изјави за Телеграф.рс А. М. од околината на Свилајнец, како било кога го почувствувала земјотресот.

Дека и вториот земјотрес бил силен сведочат и жители на Петровац на Млава.

„Овој земјотрес ме разбуди. Мама го држеше телевизорот да не падне“, вели друг жител на Петровац на Млава.

ИзворТВ Н1

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Скопскиoт аквадукт – заборавено наследство затрупано со отпад

Душеци од кревети, теписи, автомобилски гуми, завеси, градежен шут, искршени плочки, пластични пишиња. На ваква слика ќе наидете ако појдете да го посетите Скопскиот аквадукт близу Визбегово, покрај булеварот...