fbpx

Заев од говорница: Претседател на Собранието ќе биде избран во оваа или друга сала

-

Претседател на Собранието ќе биде избран во оваа сала, во друга сала, на скалите, во амфитеатарот на Правниот факултет, во МАНУ, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во неговото прво обраќање од собраниската говорница и го повика претседавачот со Собранието, Трајко Вељаноски, да не го крши деловникот.

Бидејќи во репликите и во контрарепликите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ беше обвинуван за национално предавство, Заев, кога заврши со процедураланата забелешка, рече дека ќе одговори на сите прашања поставени од пратениците на прес-конференција што ќе ја одржи во Собранието.

– Колеги пратеници, поминаа пет седмици, повеќе од 30 дена, парламентарното мнозинство оформено овде буквално ве моли да престанете да го кршите членот 89 од деловникот на Собранието на Република Македонија, да престанете да ги кршите членовите 90 и 91, да го користите членот 68 и да ја продолжите седница. Ве моли да престанете да го кршите членот 78, вие не реагирате. Ова е конститутивна седница, сите седници од самостојноста досега траеле од еден час до пет часа – рече Заев.

Тој нагласи дека мнозинството, поради бескрајните реплики, чека и не може да формира влада и додаде дека на изборите гласале 1.191.892 граѓани, од кои 454.577 гласа добила ВМРО-ДПМНЕ.

– Од 1.191.892 до 454.577 има голема разлика. Тука 69 пратеници од 120 бараат, буквално молат, час поскоро да заврши седницата и со својот потпис стојат зад тоа Талат Џафери да биде избран за претседател на Собранието. Што тука не е јасно? Да ве оставиме уште два-три месеци? – се обрати тој до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, откако побара да се оди на четвртата точка од дневниот ред, избор на претседател на Собранието.

Тој побара од Вељаноски да ги прекинува говорниците и да одзема право на збор и порача да не го малтретира оформеното мнозинство.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...