fbpx
Таг: конститутивна седница

таг: конститутивна седница

Талат Џафери избран за претседател на Собранието на Република Северна Македонија

Талат Џафери од Демократската унија за интеграција е реизбран за претседател на Собранието на Република Северна Македонија со 62 гласа „За“ и 43 гласа „против“. Претставниците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои гласаа против, веднаш по гласањето ја напуштија свечената сала на Собранието, додека дел од пратениците сè уште аплаудираа за изборот на новиот претседател на Парламентот. Потоа, старо-новиот претседател на Собранието Талат...

Џафери го закажа продолжението на Конститутивната седница на Собранието, се очекува неговиот избор

Претседавачот со Конститутивната седница на новиот состав на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 12 часот го закажа продолжението на Конститутивната седница, на која треба да се избере претседателот на Собранието. Група од 62 пратеници доставија Предлог за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, односно се очекува парламентарното мнозинство составено од коалицијата „Можеме“ на СДСМ - во која...

Конституирано Собранието – потврдени мандатите на новите 120 пратеници

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се верификуваа мандатите на сите 120 пратеници, со што се избра новиот парламентарен состав. Во салата Голема купола на Собранието, со пеење на македонската химна, на пладне започна првата седница на новиот парламентарен состав, на која од вкупно 120, присутни беа 117 пратеници. Претседаваше спикерот во заминување,...

На 4 август ќе се одржи конститутивната седница на Собранието

Претседателот на Собранието, Tалат Џафери го потпиша Решението за свикување на Првата - Конститутивна седница, која ќе се одржи на 4 август, со почеток во 12 часот во Големата сала на Собранието, односно во салата позната во јавноста како Голема купола, информираат од Собранието. „Со оглед на новонастанатата состојба со пандемијата Ковид-19 и во согласност со препораките од Комисијата за...

Советот за следење на правосудните реформи ја одржа конститутивната седница

Конститутивната седница на Советот за следење на имплементацијата на стратегијата за реформи на правосудниот сектор се одржа вчера во Владата. Според премиерот и претседавач на ова тело, Зоран Заев, формирањето на Советот е со цел враќање на дигнитетот на правосудството, обезбедувањето правда и право, согласно очекувањата на граѓаните и претставува патриотски чин. Притоа Заев појасни дека тој ќе ги...

Експресно завршени две собраниски седници, продолжува расправата за избор на влада

Во експресни постапки, со едногласно гласање „за“, во Собранието завршија две седници - конститутивната и третата седница, на која единствена точка беше изборот на комисиите на Собранието. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираа конститутивната седница, на која требаше да се изберат претседателот, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата на Собранието на Република Македонија...

Партиите утре на координација со претседателот на Собранието

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, утре ќе свика координација на претставниците на политичките партии во Собранието, на која треба да се реши кога ќе се продолжи конститутивната седница и по кој тек ќе се одвива таа. Се очекува на координативниот состанок да се зборува и за можните решенија по истекот на мандатите на локалните власти, како и да се...

Заев од говорница: Претседател на Собранието ќе биде избран во оваа или друга сала

Претседател на Собранието ќе биде избран во оваа сала, во друга сала, на скалите, во амфитеатарот на Правниот факултет, во МАНУ, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во неговото прво обраќање од собраниската говорница и го повика претседавачот со Собранието, Трајко Вељаноски, да не го крши деловникот. Бидејќи во репликите и во контрарепликите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ беше...

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата цел ден си реплицираа и си контрареплицираа

Денешното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието, како и претходните, помина со реплики и со контрареплики на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните коалициски партнери 0д Социјалистичка партија и од ГРОМ. Тие ги предупредија пратениците од СДСМ дека не смеат да молчат, туку да се вклучат во дискусијата, порачувајќи притоа дека СДСМ е „уценета партија поради амбициите на нејзиниот лидер...

Народот треба да одлучи дали ќе одиме во опозиција, вели Димовски

Осумнаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието тече во реплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на говорот на пратеникот Горан Манојловски и на негови контрареплики, кои најчесто се однесуваат на платформата на албанските политички партии, како и на животот и на соживотот помеѓу Македонците и Албанците во Тетово од каде што доаѓа Манојловски. На почетокот на седницата за процедурална забелешка се...

Денеска нов собраниски обид за деблокада и за трансфер на власта

Пред почетокот на денешното 18. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во своите редовни утрински соопштенија ги повторуваат своите позиции за излез од политичката криза. Од ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на одржување нови предвремени парламентатни избори, додека СДСМ порачува дека мора да има деблокада на демократските процеси и мирен трансфер на власта. „ВМРО-ДПМНЕ апелира криминогената врхушка во врвот...

Партиите почнаа со лицитирањето: Лидерска средба, преодна влада, па нови избори?

Денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието, донесе две изјави кои можеби укажуваат дека има некакво поместување од рововските позиции на партиите. Прво, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, рече дека излезот од кризата е во лидерска средба. – Почитувани колеги, се уриваат рекорди по број на денови и по бројност при изразување незадоволство од платформата со која е уценет СДСМ. Сакам...

Од ГРОМ побараа Антикорупциска „да влезе“ во Комисијата за избори и за именувања

Во долгиот серијал реплики и контрареплики, со неколку процедурални забелешки кои не беа тоа, од општата содржина на прашања и од обвинувања до пратениците на СДСМ, на денешното 17. продолжение на конститутивната седница на Собранието, изненадија пратениците од ГРОМ, Панчо Минов и Чедомир Саздовски, кои побараа антикорупционерско „чешлање“ на членовите на Комисијата за избори и за именувања. Прво тоа се...

Театар на ВМРО-ДПМНЕ: „Ви благодарам за вашата реплика и се согласувам целосно“

Со остри реплики за тоа кој ја предава државата, кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги упатуваа кон СДСМ преку реплики и контрареплики едни на други и со забелешки дека пратениците ги злоупотребуваат процедуралните забелешки за политички ставови, но и со прекори од Вељаноски за неговите сопартијци, се одвиваше денешниот попладневен дел од конститутивната седница, која наликуваше на сите претходни. Остри критики...

Николовски: Намерно го блокирате Собранието, ја загрозувате исплатата на плати и на пензии

На почетокот на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, пратеникот Љупчо Николовски од СДСМ се јави за процедурална забелешка во која рече дека претседавачот Трајко Вељаноски го крши деловникот затоа што дозволува да се дебатира на други теми, а не на точката која е на дневен ред, а со тоа намерно се блокира Собранието. Тој го обвини пратеникот Љупчо...

Утре ново продолжение на репликите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Со реплики и со контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и без дискусии на пратениците на СДСМ заврши денешното 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија. Следното продолжение, претседавачот со седницата, Трајко Вељаноски, го закажа за утре во 11 часот, отстапувајќи од досегашната практика - во петок да нема седница, бидејќи, како што образложи тој, претходно тоа бил...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и за именувања, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку реплики и контрареплики, најчесто напишани, дискутираат за платформата на политичките партии на Албанците. Илија Димовски од...

Села: Не поттикнувајте тензии, зашто последиците би биле многу лоши

Четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието поминува во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, но и во меѓусебни обвинувања помеѓу пратениците преку процедурални забелешки. Зијадин Села од Алијанса за Албанците рече дека од собраниската говорница се манипулира со чувствата на граѓаните. - Вие се грижите само за една работа, за милијардите што сте ги украле. Вие сте способни да...

Собрание: Ново продолжение на седницата, малку надеж за разврска

Денеска има ново продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која пратениците треба да расправаат за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и за изборот на претседател на законодавниот дом. Утринските партиски соопштенија не укажуваат дека ќе се смени вообичаеното сценарио на реплики и на процедурални забелешки. Во оваа скусена поствелигденска недела, има...

Шилегов: Во 2006 година власта ја добивте мирно и за два часа

По велигденскиот одмор од пет дена, пратениците во Собранието денеска се вратија да ја продолжат конститутивната седница по 13. пат. Точки на дневен ред веќе трета недела се изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и изборот на претседател на Собранието. Како и во изминатите 12 продолженија, пратениците дискутираа за сè освен за...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...