fbpx

Заев: Новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија

-

„Мандатот го добив и очекувам многу наскоро да ја составам новата влада. Како мандатар и иден премиер, се обврзувам дека новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија. Сите сили ќе ги насочиме кон тоа да изградиме праведна и правна држава“, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава откако го доби мандатот за составување на новата влада од претседателот на државата Ѓорге Иванов.

– Убава симболика имаме денеска. 17 мај пред две години ја испрати пораката од граѓанска Македонија дека независно од политичките, етничките и од какви било други определби и припадности, граѓаните се подготвени заедно да работат на демократските вредности. Имавме надеж и верба дека гласот на обединета, шарена Македонија е гласот на единствена Македонија и денеска ја имаме потврдата за тоа. Демократија не се создава преку ноќ, таа е процес на кој макотрпно се работи. Ве повикувам сите да работиме заедно зашто сме потребни во овој процес, нашата иднина е во прашање. Ќе работам со целото срце, верувајќи во сплотеноста и затоа испраќам порака да ги оставиме разликите, изолацијата, омразата, нетрпението, деструктивните политики што ни ги уништија животите. Новата влада ќе биде влада на сите граѓани. Заедно ќе создадеме правна и правична држава на слободни граѓани – рече Заев.

Тој додаде дека преговорите за составување на новата влада со ДУИ, Алијансата на Албанците и со Беса ќе почнат веднаш и дека ќе се потрудат и за помалку од 10 дена да се формира новата влада.

Заев како одговор на новинарско прашање рече дека не постои проблем и пред новата влада да се изгласа во Собранието, да се променат законите за локалните избори за тие да се одржат на 15 октомври.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...