fbpx
Таг: состав

таг: состав

Собранието на Косово го изгласа Курти за нов премиер и го усвои предлогот за состав на новата Влада

Собранието на Косово го изгласа лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ), Албин Курти за нов премиер и го усвои неговиот предлог за состав на новата Влада на Косово. Курти пред косовските пратеници ги образложи неговите приоритети за време на неговиот мандат како што се развојот на економијата, борбата против невработеноста и пандемијата на ковид-19, развојот на човековите права, јакнење на безбедноста...

Мандатарката Ана Брнабиќ ги објави идните министри во новата српска влада

Досегашната премиерка и мандатарка на новата српска влада Ана Брнабиќ денеска ги објави имињата на министрите во новата српска влада. Собранието на Република Србија на 28 октомври (среда) ќе го избере новиот состав на српската влада, во кој ќе има шест нови имиња и три нови министерства, јавува српскиот весник „Данас“. Најголемо изненадување во распределбата на министерствата е менувањето на...

Заев го поднесе предлогот за новата влада, фокусот на работните места, ковид-19 и животната средина

Денеска во 11 часот, мандатарот Зоран Заев го достави до Собранието предлогот за состав на новата влада како и владината програма за следните четири години. Тој, заедно со сите 19 предложени министри даде изјава за медиумите пред зградата на Собранието. „Денеска како мандатар, до Собранието доставувам предлог за влада која е подготвена да работи во полн четиригодишен мандат. Со мене...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ го овласти Мицкоски да се обиде да формира Влада, од СДСМ велат тој е „шпицен аутсајдер“

ВМРО-ДПМНЕ ја одржа својата редовна седница на Извршниот Комитет прва по одржувањето на предвремените парламентарни избори, на која што го овласти претседателот Христијан Мицкоски да продолжи со разговори во обидот за составување на ново парламентарно мнозинство. „Во едни вакви околности ВМРО-ДПМНЕ ја доби довербата од народот во најголем број на општини, и воедно издејствува поголем број на мандати споредено со...

Антикорупциска: Комисија која од борец стана творец на корупција (визуелизација)

Државната комисија за спречување на корупцијата беше формирана во 2002 година како клучно тело во спречување и справување со коруптивното однесување на носителите на функции и злоупотреби на јавните пари. Првиот состав на новото тело го оправда ентузијазмот и надежите – покрена неколку капитални случаи и единствениот антикорупциски предмет со судска разрешница - „Бачило“. Но, веќе по парламентарните избори во 2006...

Објавен оглас за членови на ДИК чиј мандат ќе трае шест месеци

Оглас за нови членови на Државната изборна комисија (ДИК) за следните шест месеци е објавен денеска во весниците, откако Собранието во петокот донесе одлука за распишување на оглас за избор на нови членови на ДИК. Ова ќе биде привремен состав на Комисијата, бидејќи до есен се очекува да биде изготвено новото изборно законодавство, со кое ќе биде опфатен и...

Брнабиќ му го достави предлогот за новата влада на српскиот парламент

Во српскиот парламент стасал предлогот на мандатарката Ана Брнабиќ за составот на новата српска влада, која ќе има четворица потпретседатели и 18 ресори, јави Радиотелевизија на Србија (РТС). Седницата на српското собрание на која Брнабиќ ќе го претстави својот предлог е закажана за утре во 10 часот. Според РТС, новата влада би можела да биде избрана веќе в четврток, во законскиот...

Милошоски: Мандатарите секогаш давале по 12 дена за дебата за владата и за министрите

„Да се закаже седница за само еден ден, во најмала рака е срамен и недемократски чин кон јавноста и кон Собранието. Тоа покажува дека Зоран Заев се плаши од подетални анализи на нивниот леток што го нарекува програма. Но, се плаши и од подетални анализи што ќе покажат каков е кадровскиот потенцијал на новите предложени министри за владата, која...

Џафери: Следната недела ќе има нова влада

Следната недела Македонија ќе има нова влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, како дел од парламентарното мнозинство, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери во изјава за новинската агенција „Франс прес“. -Очекувам за ден – два да ја добијам програмата на овој кабинет и потоа да свикам седница на парламентот за...

Заев задутре на конгресот на СДСМ ќе биде единствен кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по вчерашната вечера во Брисел со Федерика Могерини и со премиерите од земјите од Западен Балкан задутре на конгресот на партијата го очекува реизбор за претседател на СДСМ. Заев е единствениот кандидат за претседател на партијата што ќе се избира на задутрешниот, 22. редовен конгрес, кој ќе се одржи во хотелот „Александар Палас“, известија од...

Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава – најави соопштение

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за составување нова влада. Ахмети во седиштето на СДСМ пристигна околу 12.30 часот, а го напушти околу 14.45 часот. Лидерот на ДУИ и на заминување не даде изјава...

Иванов: Ако можеле да се амнестираат воени злосторници, зошто не и луѓе заведени од толпа

„Ако имаат доблест новите пратеници во новиот состав на Собранието, ако сакаат да влијаат на смирување на општеството и да покажат акт на добра волја и на помирување, нека го направат тоа што беше направено по конфликтот во 2001 година. Тогаш знаеме дека Собранието амнестираше воени злосторници. Ако можеле воени злосторници да се амнестираат, зошто да не им се помогне...

Џафери: Ќе закажам седница за влада кога Заев ќе достави програма и состав на владата

Седница за избор на влада ќе закажам откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави предлог-програма и предлог-состав на новата влада, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако даде исказ во Основното јавно обвинителство по повод насилните инциденти во Собранието на 27 април. - Во моментот кога ќе добијам материјал, ќе закажам седница. Паралелно ќе одат две седници: за избор на...

Заев: Новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија

„Мандатот го добив и очекувам многу наскоро да ја составам новата влада. Како мандатар и иден премиер, се обврзувам дека новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија. Сите сили ќе ги насочиме кон тоа да изградиме праведна и правна држава“, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава откако го доби мандатот за составување на новата влада од...

ДС: Мнозинството одлучува за составот на собраниските комисии кога нема консензус

Во Собранието на Република Македонија составот на работните тела е одраз на бројот на пратеници, при што парламентарното мнозинство ги носи одлуките, честопати без поддршка од опозициските партии, велат од Демократскиот сојуз. „При изборот на составот на комисиите, доколку не може да се постигне консензус, тогаш партиите што имаат мнозинство одлучуваат. Во спротивно, доколку опозицијата инсистира на мнозинство во комисиите...

Гласањето во шестата изборна единица се одвива во мирна и демократска атмосфера

Гласањето во шестата изборна единица се одвива во мирна и демократска атмосфера. Сите избирачки места се навреме отворени. Излезноста, како што велат од избирачките одбори, во утринските часови е мала. - Излезноста засега е мала, најверојатно поради студеното време, но очекуваме во текот на денот одзивот на гласачите да се зголемува - велат од избирачките одбори од Општина Тетово. Граѓаните се...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...