fbpx

Брнабиќ му го достави предлогот за новата влада на српскиот парламент

-

Во српскиот парламент стасал предлогот на мандатарката Ана Брнабиќ за составот на новата српска влада, која ќе има четворица потпретседатели и 18 ресори, јави Радиотелевизија на Србија (РТС).

Седницата на српското собрание на која Брнабиќ ќе го претстави својот предлог е закажана за утре во 10 часот. Според РТС, новата влада би можела да биде избрана веќе в четврток, во законскиот рок.

Во новата влада на првиот премиер на Србија деклариран како хомосексуалец, ќе има три нови имиња, а од досегашните министри двајца ќе ги сменат ресорите.

На Барнабиќ, ако биде изгласан составот, најдиректни помошници ќе ѝ бидат потпретседателот на владата, Ивица Дачиќ, кој и понатаму ќе го води секторот надворешни работи. Истото ќе се се случи со Небојша Стефановиќ, кој покрај потпретседател на српската влада ќе го задржи ресорот внатрешни работи, а потпретседатели ќе бидат и Расим Љајиќ и Зорана Михајловиќ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...