fbpx

Заев: Ќе сторам сè процесот на уставни измени да биде успешен

-

На средбата со Никола Тодоров и Митко Јанчев разговарав за Координативното тело за помирување и реформите, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање на маргините на регионалниот форум „Промовирање на имплементацијата на Истанбулската конвенција во земјите на Западен Балкан и во Турција – Интегрирани политики, инклузивни партнерства“

-Јасно изразената одговорност од Никола Тодоров и градоначалникот Митко Јанчев, верувам дека може многу да охрабри одредени пратеници кои што знаат кој е исправниот чекор, а се уште немаат доволно храброст да го направат тој чекор. Навистина, ќе сторам се за реализирање на овој процес, имаме максимална консолидација во општеството, во врска со ова исклучително важно прашање за Македонија, а тоа се уставните амандмани, заради тоа што, гледате дека уште во првата фаза имавме инклузивен процес. Верувам дека и во оваа фаза сега, која што привршува со пленарната седница, која ќе почне на 1 декември, но посебно во последната фаза кога ќе помине јавната дебата и ќе бидат конечни амандманите, можеме бројката од 80 пратеници да ја зголемиме многу повеќе. Затоа што и таа бројка од 80, која што беше овозможена при првото гласање беше само за тогаш и никој не може да каже дека таа бројка ќе опстојува. Јас искрено се надевам дека бројката ќе расте – рече Заев.

Тој смета дека иако Тодоров и Јанчев се исклучени од партиските органи, се уште контактираат и имаат влијание врз пратеници и рече дека за тоа ги повикал на кафе во Струмица.

На прашењето дали ќе го поддржи законот што го подготвија осуммината пратеници од Координативното тело за помирување, тој рече дека не го видел законот, но дека со задоволство би учествувал на средбата на Координативно тело, за да ги види сите детали.

– Јас сум иницијаторот на процесот на помирување, верувам искрено во него. Оваа закрвавеност, омраза кои што се јавуваат во нашето општество, треба да помогнеме, сите заедно да се надминат разликите, посебно во периоди кога сме сите заедно за стратешките цели, а тоа е членството во НАТО и во Европската Унија – вели Заев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...