fbpx

Унгарија: Три години затвор за мигранти кои нелегално ќе ја минат границата

-

Поостри казни за мигрантите и бегалците кои нелегално ќе ја минат државната границата предвидува новиот нацрт-закон, кој унгарската Влада го предложи пред парламентот.

Владата на Унгарија предложи 13 мерки за поефикасно справување со бранот на мигранти во оваа земја. Во нив се предвидува и три години казна затвор за мигрантите кои ќе бидат фатени како нелегално ја минуваат границата.

Освен тоа, се предвидуваат и строги казни за криумчарење со луѓе .

Предложени се и мерки за воспоставување на „транзитна зона“ на границата за луѓето кои бараат азил, за да имаат време да соберат документи и поднесат барање.

За овој нацрт-закон, парламентот ќе расправа идната недела, а доколку се прифати законот ќе стапи во сила на 15 септември.

Инаку, во Унгарија годинава преку Балканот влегле околу 100.000 мигранти, кои најчесто доаѓаат од Сирија, Ирак и Авганистан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...