fbpx

Ципрас се надева на придвижување на работите меѓу Атина и Скопје

-

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, се надева дека мерките за градење доверба ќе помогнат да се забрза процесот на решавање на спорот за името. Говорејќи на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), грчкиот премиер посочи дека Грција работи на решавање на сите отворени прашања со земјите од Западен Балкан, посочувајќи го обидот да се надмине спорот со Македонија.

Ципрас во својот говор спомена дека Грција предложила преговарачка рамка која вклучува имплементирање на мерки за градење доверба, кои се надева дека ќе овозможат побрзо решавање на спорот за името и отвораат простор за поголема соработка.

Тој истакна дека Грција останува голем поддржувач на европската перспектива за државите од Западен Балкан и работи на подобрување на билатералните врски со овие земји.

М.П.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...