fbpx

Тројца повредени во напад со нож на железничка станица во Париз

Ниеден од повредените не е тешко повреден

-

Утрово во 8 часот биле повредени три лица во напад со нож на големата железничка станица Гар де Лион во Париз, соопшти француската полиција. Ниту едно од лицата не претрпело сериозни повреди, пренесува „Скај њуз“.

Едно осомничено лице е уапсено и засега не е познат мотивот, но началникот на париската полиција изјави оти се чини дека мотивот за нападот не е терористички.

Напаѓачот имал нож и чекан со себе. Според информациите собрано од француските телевизии и весникот „Ле монд“, напаѓачот е 32-годишен маж од Мали и имал италијанска возачка дозвола.

Дел од железничката станица Гар де Лион, која важи за една од најпрометните железнички станици во Париз, се привремено надвор од употреба додека се извршува истрагата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...