fbpx

Три лица загинале во пожар во бегалски камп во Либан

-

Голем пожар денеска избувнал во камп за сириски бегалци во Либан, во кој, според информациите на локалните медиуми, загинале три лица.

Кампот се наоѓа во долината Бека, во близина на градот Каб Елиас, недалеку од Бејрут.

На снимките што ги објавила либанската телевизија можела да се види најмалку една експлозија. Безбедносни извори изјавиле дека причините за пожарот се сè уште непознати.

Во Либан се наоѓаат најмалку еден милион регистрирани бегалци од Сирија, додека според владата, нивниот број најверојатно е околу 1,5 милиони лица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три жени во последното деноноќие жртви на семејно насилство

Три случаи на семејно насилство биле пријавени во текот на вчерашниот ден во полицијата. Случаите се пријавени во Штип, Гостивар и во Скопје. Вчера околу 15.30 часот, полициски службеници од...