fbpx

Трет конгрес на Партијата за движење на Турците

-

Партијата за движење на Турците (ТХП) денеска ќе го одржи третиот редовен конгрес. Конгресот ќе се одржи во хотелот „Александар палас“ во Скопје, со почеток во 13 часот.

На конгресот партијата ќе избира нов претседател, како и членови на централното собрание. Актуелниот претседател на партијата, Аднан Ќахил, веќе најави дека нема да се кандидира за нов мандат.

Аднан Ќахил е министер без ресор во Владата на Република Македонија, задолжен за странски инвестиции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Четири неуспешни обиди да се избере претседателка на Уставен суд

Ниту една од двете кандидатки за претседателка на Уставен суд, Татјана Бозаџиева Васиќ и Ана Павловска Данева, не успеаа да добијат мнозинство од шест гласови потребни за избор на...