fbpx
Таг: Аднан Ќахил

таг: Аднан Ќахил

Сè додека не се исчистат сите четири депонии, линданот од ОХИС ќе му се заканува на Скопје

Над 13.000 тони опасен линдан лежат во малата депонија во ОХИС и четирипати повеќе (над 50.000 тони) во големата, а не се знае уште колку илјадници тони канцерогена хемикалија има во другите две депонии, едната во дворот на некогашната фабрика, а другата надвор од неа, кај локалитетот Пеленица близу Драчево. Опасниот инсектицид веќе пет децении е една од најжешките...

За чистење на живата од ОХИС ќе се бара помош од меѓународни фондови

Опасноста од загадување со жива, која доаѓа од погонот за електролиза во ОХИС ќе се решава со помош на меѓународни фондови. Северна Македонија на почетокот на годинава ја ратификуваше Минамата Конвенцијата за жива и како нејзина членка ќе има пристап до нови извори на финансирање, конкретно наменети за решавање на проблемите со жива. Се работи за исклучително токсичен метал,...

Аднан Ќахил одамна предупреди дека дел од отровните супстанци во ОХИС може да протечат

Екс-министерот без ресор во владата на премиерот Заев, Аднан Ќахил, кој беше член на работната група за справување со проблемот со линданот, а воедно и поранешен главен инженер во ОХИС, уште на почетокот на годинава во интервју за „Мета“ предупреди дека во фабриката има многу отровни супстанции, кои можеби се добро складирани но тоа не значи дека не треба...

Ќахил: За да се уништи канцерогениот линдан треба многу пари, знаење и организација

Линданот е многу опасна супстанца која се наоѓа на неколку истражени и неистражени депонии во Скопје, вели во интервју за „Мета“, довчерашниот министер Аднан Ќахил, кој, додека го правевме интервјуто беше министер без ресор, а Собранието вчера го разреши на барање на премиерот Зоран Заев. Денеска тој не сакаше да го коментира разрешувањето, ниту да предвиди како, каде и дали...

Рокада во Владата: Ќахил и Ахмедовски излегуваат, а Хасан и Бајрам влегуваат

Со почеток во 14 часот денеска, Собранието ќе гласа за предлогот на премиерот Зоран Заев да бидат разрешени министерот за странски инвестиции Аднан Ќахил и министерот за имплементација на Стратегијата за Ромите, Аксел Ахмедовски, а потоа за изборот на нивните заменици. За нови министри премиерот ги предлага Елвин Хасан за странски инвестиции и Музафер Бајрам за имплементација на Стратегијата за...

На депониите со линдан им нема крај: На просторот на ОХИС има и трета?

На територијата на фабриката ОХИС постои и трета депонија, покрај малата и големата, на која е можно да има складиран линдан, вели за „Мета“ министерот без ресор за странски инвестиции Аднан Ќахил кој е дел од работната група формирана од Владата за решавање на проблемот со линданот и воедно е поранешен вработен во фабриката ОХИС од 1984 до 1987...

Трет конгрес на Партијата за движење на Турците

Партијата за движење на Турците (ТХП) денеска ќе го одржи третиот редовен конгрес. Конгресот ќе се одржи во хотелот „Александар палас“ во Скопје, со почеток во 13 часот. На конгресот партијата ќе избира нов претседател, како и членови на централното собрание. Актуелниот претседател на партијата, Аднан Ќахил, веќе најави дека нема да се кандидира за нов мандат. Аднан Ќахил е министер...

Анѓушев вели дека со либерализацијата, струјата нема да поскапи

Заменик-претседателот на Владата  задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заедно со министерот задолжен за подобрување на инвестициската клима, Зоран Шапуриќ, и со министeрот задолжен за привлекување на странски инвестиции, Аднан Ќахил, на конференција за медиумите, давајќи отчет за стоте дена од работењето на Владата, ги презентираа ветените и релизираните обврски, како и проектите кои...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата има генерален секретар кој е против НАТО

ВМРО-ДПМНЕ денеска на две прес-конференции изрече остри критики против владата на Зоран Заев, напаѓајќи ги генералниот секретар, Драги Рашковски, и министрите за привлекување странски инвестиции, Рамиз Мерко и Аднан Ќахил. Цитирајќи повеќе делови од книга објавена од Правниот факултет, во кои се искажани ставови на Рашковски, Антонијо Милошоски порача дека тие се проблем за целата држава, оти „НАТО ги нарекува...

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...