fbpx

Теута Арифи го призна поразот во Тетово и му честиташе на идниот градоначалник Билјал Касами

-

Досегашната градоначалничка на Тетово Теута Арифи на вечерашната прес-конференција изјави дека ДУИ не успеале да победат во општина Тетово.

Според нејзините зборови, броењето на изборните резултати во вториот круг резултирал со тоа противкандидатот Билјал Касами од БЕСА да освои повеќе гласови и општина Тетово ќе биде раководена од Касами.

„Му честитам за победата и му посакувам успешна работа, имајќи во предвид дека Тетово е град со многу предизвици“, изјави Теута Арифи на прес-конференцијата.

Според првичните неофицијални резултати што ги објави Државната изборна комисија, на 23,17 отсто од пребројаните гласови, Билјал Касами освоил 4.949 гласови, додека Теута Арифи добила 3.239 гласови во вториот круг на локалните избори што се одржаа денеска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...