fbpx
Таг: победник

таг: победник

Шведска победи на Евросонг, Лорин вторпат ја стави својата земја на евровизискиот трон

Шведска е победникот на годинашното издание на Евросонг, односно натпреварот за песна на Евровизија. Во Ливерпул, победата на својата земја вчеравчер ја освои Лорин со песната Tattoo. Ова не е само седма победа на Шведска на натпреварот за песна на Евровизија во неговата децениска традиција, туку и вторпат токму Лорин да ја донесе победата на Шведска. Првиот пат таа тоа...

„Калуш оркестра“ го продаде евровизискиот трофеј за 900.000 долари за донации кон украинската војска

Украинскиот бенд „Калуш Оркестра“ преку аукција објавена на Фејсбук го продаде победничкиот евровизиски трофеј со цел да набави средства за донација кон украинската воена армија, јавува Укринформ. Цената на кристалниот микрофон беше проценета на 900.000 долари, коишто ќе бидат искористени за набавка на три „PD-2“ дронови за украинската војска. „Благодариме на сите што дониравте, а особено на тимот на „Whitebit“ што...

Победа на Украина на Евросонг 2022, „Калуш оркестра“ настапуваше со душа за својата земја

По пласманот како фаворити на првата полуфинална вечер, „Калуш оркестра“ победнички ја испеаја песната „Стефанија“ на вчерашното финале на 66-то издание на Евровизија каде се пласираа како победници со високи 631 поен. Во знак на поддршка и солидарност кон моменталните воени случувања во Украина, беднот кому му беше дадена специјална дозвола за напуштање на државата на крај од настапот гласно...

Теута Арифи го призна поразот во Тетово и му честиташе на идниот градоначалник Билјал Касами

Досегашната градоначалничка на Тетово Теута Арифи на вечерашната прес-конференција изјави дека ДУИ не успеале да победат во општина Тетово. Според нејзините зборови, броењето на изборните резултати во вториот круг резултирал со тоа противкандидатот Билјал Касами од БЕСА да освои повеќе гласови и општина Тетово ќе биде раководена од Касами. „Му честитам за победата и му посакувам успешна работа, имајќи во предвид...

Александар Тодороски – победник на Макфест 36

Александар Тодороски е победник на 36-тото издание на фестивалот за забавна музика Макфест. „Под исто небо“ ја отпеа Александар Тодороски, кој во финалната вечер влезе како еден од петтемина победници на дебитанската вечер. https://www.youtube.com/watch?v=vcI0lhG2Mas Фестивалот се одржа на 17-ти и 18-ти септември, а песната имаше своевидно претставување на првата вечер на фестивалот. Музиката и текстот на песната се на Ристо Самарџиев, а...

Проектот „m.Health” е победник на Хакатонот „Е-Здравство” на ФИТР и РОШ Македонија

Проектот „m.Health” понуди најиновативно и најкреативно решение за подобро управување со здравствениот систем, во рамките на првиот хакатон „Е-Здравство”, кој се одржа минатиот викенд во организација на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и РОШ Македонија, а во соработка со Министерството за здравство. На хакатонот, 11 проектни тимови под менторство на експерти од здравството работеа на развој на...

Со „Раката на Венера“, нашиот тим „eBionics“ победи на глобален младински натпревар во Њујорк

Денес во Њујорк, УНИЦЕФ заедно со партнерите ги прогласи осумте победници на глобалниот младински предизвик Генерација без граници 2019/2020. Меѓу нив, во категоријата севкупни победници на возраст под 18 години, победник беше тимот „eBionics“ со решението „VenusArm“ (Раката на Венера) – 3Д печатена бионичка рака наменета за лицата со недостаток на горен екстремитет, информираат од УНИЦЕФ. „Пресреќни сме и благодарни...

Милош Земан останува претседател на Чешка

Актуелниот претседател на Чешка, Милош Земан победи на претседателските избори во земјата, објавија медиумите. Резултатите по пребројани 94,95 отсто од гласовите покажуваат дека Земан во вториот круг освоил 52,16 отсто, наспроти неговиот противкандидат Јири Драгош со освоени 47,83 отсто од гласовите. Во првиот круг од претседателките избори, Земан освои 38,6 отсто гласови, а Драхош 26,6 отсто. Анкетите предвидуваа тесна...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се лаже ако мисли дека нови избори нема да сменат ништо

Доколку Зоран Заев смета дека со прифаќањето на „тиранската платформа“ се подобрува рејтингот на СДСМ, нека излезе на избори и нека го провери тоа, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на лидерот на СДСМ. „Ако навистина тој освои поголем број пратеници, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прифати волјата на народот. Доколку Заев смета дека теоретски нема ништо да се смени...

Потврдена победата на Ван дер Белен на претседателските избори во Австрија

Поранешниот лидер на Партијата на зелените, Александар ван дер Белен, дефинитивно е победник на претседателските избори во Австрија, пред кандидатот на екстремната десница, Норберт Хофер, соопштило денеска австриското министерство за внатрешни работи, објавувајќи ги привремените конечни резултати од изборите. На претседателските избори, кои се одржаа во неделата, Ван дер Белен добил 53,8 отсто, додека Хофер освоил 46,2 отсто од гласовите. Хофер го...

Груевски и Заев подготвени за избори, останува уште да се договори датум

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, викендов потврдија двете најголеми политички партии во Македонија се подготвени за избори и повикаа тие да се одржат што поскоро. Според поранешниот премиер и лидер на владејачката партија, на тој начин ќе се скратат штетите што ги трпат економијата и граѓаните. Од обраќањата на двајцата лидери се добива впечаток дека...

Александра Јанева победи на „Макфест“

Струмичанката Александра Јанева победи на 31. издание на фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, со песната „За сто години“. Таа ја освои и наградата за вокална интерпретација „Драган Каранфиловски – Бојс“. Првото место ѝ донесе и 10.000 евра. На второ место се пласираше Симона Попоска со нумерата „Ќе најдам друг“, а третопласирана е Антонија Гиговска со композицијата „За нас“.

Шведска победи на „Евровизија“, македонските поени неважечки

Манс Зелмерлев од Шведска со песната „Heroes“ е победник на 60. јубилејно издание на „Евровизија“ со освоени 365 поени. На второ место се најде Русија, а по неа Италија. Македонија иако не се пласираше во финале, сепак имаше право да гласа, но нејзините поени се неважечки. Имено, од нашата земја, како и Црна Гора, гласовите ги пресметале само од телефонските гласови,...

Даниел Кајмакоски, македонски претставник на „Евровизија 2015“

Со песната „Лисја есенски“, Даниел Кајмакоски синоќа победи на „Скопски фестивал“. Тој следната година ќе ја претставува Македонија на „Евровизија“ во Виена, Австрија. Најмногу гласови преку телефонско гласање (3.597) доби Даниел Кајмакоски, втора беше Тамара со 20 поени, а зад неа Еги. Кајмакоски доби и награда од 20.000 евра. Тамара Тодевска со нумерата „Брод што тоне“ е второпласирана и добива парична награда од 10.000...

Германија е омилена земја за странските студенти

Германските универзитети сè повеќе привлекуваат странски студенти, со рекордни 370.000 запишани студенти од странство во минатогодишниот зимски семестар, покажуваат податоците на Германската служба за академска размена (ДААД), пишува германската...