fbpx
Таг: Зелени коридори

таг: Зелени коридори

Вучиќ, Рама и Заев со заедничка изјава: Остануваме уште попосветени на нашиот пат кон ЕУ

Во рамките на иницијативата за засилена регионална соработка, претседателот на Србија Александар Вучиќ, премиерот на Албанија Еди Рама и премиерот Северна Македонија Зоран Заев, денеска одржаа работна средба преку интернет конференциска врска на која ја утврдија трипартитната, односно заедничката изјава „Европски Западен Балкан“, соопшти Службата за односи со јавноста на Владата на РСМ. Постојаниот неуспех на ЕУ да ги исполни...

Тања Мишчевиќ: ЕУ покажа дека е одличен сојузник на Западен Балкан

Европската Унија е силен поддржувач и сојузник на регионот Западен Балкан, работи на зајакнување на единствениот пазар како најдобриот начин за излегување од непредвидената криза предизвикана од корона вирусот. Нашиот регион треба да го следи тој пример и да продолжи да работи на засилување и интензивирање на заедничките економски синергии коишто треба да бидат интегрален дел од стратегијата за...

Шилегов ветува дека годинава ќе се реализираат зелените коридори на Серава и Лепенец

Ќе добие ли Скопје конечно зелени коридори кои ги ветуваше актуелната и претходните градски власти, како еден од предусловите за подобрување на квалитетот на воздухот во скопската котлина или тие и понатаму ќе собираат прашина заедно со бројните развојни студии на градот низ децениите? Студијата за воспоставување на зелените коридори, изработена по барање на претходната градска администрација во 2017, а...

Фестивал за промоција на феминистичката култура во кино „Фросина“ на 6 април

Во киното „Фросина“ (Младински културен центар - Скопје) на 6 април, со почеток во 20 часот, ќе се прикаже единаесеттото издание на единствениот фестивал за промоција на феминистичката култура...