fbpx
Таг: загаденост

таг: загаденост

„Паметни градови“ не се тема на Агенда 2030

Во текстот на Агенда 2030  никаде не се споменува ниту терминот „паметни градови“, ниту тоа дека владите ќе имаат авторитет да ги преземаат загадените земјишта. Невистинитото тврдење од постот започна да се шири на интернет просторот, откако на 3 февруари  воз излета од шините и предизвика пожар во град во Охајо, САД. После несреќата илјадници жители мораа да се...

Порталб: По пожарот во Тетово, граѓанското општество загрижено за последиците од загадувањето, надлежните мислат поинаку

Завчерашниот пожар што избувна во претпријатието „Пофикс“ во Тетово го покри градот со црн чад. Иако податоците од Министерството за животна средина и министерот велат дека квалитетот на воздухот е во границите на нормалата, еколошките организации и активисти велат дека воздухот е загаден и дека пожарот освен што е предизвикана лоша миризба во градот, граѓаните чувствуваат главоболки и печење...

ИДУЕП: Младите од „Отворен Балкан“ бараат властите да поддржуваат дигитални апликации за подигање на јавната еколошка свест

Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП) во текот на месец февруари спроведе истражување на тема за потребите и мислењата на младите за заштитата на животната средина. Во фокус групите на ИДУЕП учествуваа студенти од С. Македонија, Албанија и Србија. Според направеното истражување се покажува дека младите во овие земји поттикнувањето на промена во животната средина го гледаат преку...

Еко дрон патрола на Град Скопје и „Ергос“ ќе бара загадувачи на животна средина

Градот Скопје во соработка со здружението „Ергос“-Скопје, започна еко дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје, во потрага по потенцијални загадувачи, огнови на отворено и евентуални создавања на диви депониии. -„Ергос“-Скопје во партнерство со Центарот за одржлив развој „Елипса“ досега реализицираше 12 прелети со еко дрон над земјоделските површини во околината на Скопје и не е забележано...

Општина Тетово не ги спроведе мерките за загадениот воздух кои самата ги изготви

„Стратегијата на Општина Тетово против загадениот воздух”, која содржи вкупно 22 точки, беше изготвена во времето кога Тетово се наоѓаше на листата на најзагадените градови во светот, поминаа речиси четири години, но никогаш не се реализираше целосно, пишува „Порталб.мк“. Жителите на Тетово само последните недели вдишуваат воздух што е од четири до осум пати позагаден од дозволеното. Не повеќе од пред...

Водата од Билјанини Извори неисправна за пиење

Денешните наоди од физичко-хемиска и микробиолошка анализа на водата од изворот Билјанини Извори, спроведени од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) од Охрид, покажуваат дека водата од изворите содржи патогени бактерии и согласно Правилникот за безбедност на вода, водата е микробиолошки неисправна и не е здравствено безбедна за пиење. Наодите се доставени до соодветните инспекциски служби за натамошно постапување. Центар за...

Комплетирана независната мрежа на 7 мерачи на аерозагадување во Битола

Со три нови сензори, поставени на локации во Битола – Баир, Бадембали и Декорплод, кои се донација на компанијата „Кромберг и Шуберт“ се комплетира независната мрежа на  седум сензори за мерење на загаденоста на воздухот во овој град на неодамна основаната Платформа „Земи здив“, граѓанско здружение, кое го следи квалитетот на амбиенталниот воздух во Битола и нејзината околина преку...

Почвата во тетовско има арсен 2,5 пати над дозволеното, велат од „Вила Зора“ и „Еко герила“

Испитувањата на почвата во тетовско велат дека таа е загадена со арсен два и пол пати над дозволените вредности, покажува истражувањето кое го спровеле еколошките организации „Вила Зора“ од Велес и „Еко Герила“ од Тетово. Ова на денешната презентација на Унниверзитетот на ЈИЕ во Тетово го соопшти Аријанит Џафери од тетовската еколошка организација „Еко Герила“. Притоа беше истакнато дека примероците на...

Во Прилеп поставена станица за мерење на квалитетот на амбиенталниот воздух 

Денеска Прилеп доби мерна станица која ќе го покажува квалитетот на амбиенталниот воздух во градот. „Мерната станица е поставена во центарот на градот, на зградата на Општина Прилеп. Со тоа е исполнето изборното ветување на градоначалникот Илија Јованоски дека граѓаните на Прилеп ќе имаат точни информации за загаденоста на воздухот. Со подетални информации за мерната станица, јавноста ќе биде запознаена веднаш после...

Граѓаните во Тетово бараат повеќе контејнери за отпадоци

Имајќи предвид дека отпадоците во контејнери не се селектираат и распоредот на нивното собирање не е задоволителен, граѓаните од Тетово бараат од властите да распоредат повеќе контејнери за отпадоци, за да се спречи нивната пренатрупаност и со тоа одржувањето на чистотата во градот ќе биде поефикасна, пренесува „Порталб.мк“. Во повеќето случаи, контејнерите се полни, а граѓаните се жалат дека немаат место каде да...

Граѓаните на протест пред Владата побараа итно справување со загадувањето

Неколку стотини граѓани денеска под мотото „Станете за чист воздух“ протестираа пред Владата барајќи итно решавање на проблемот со енормното загадување. Активистите и граѓаните побараа властите, кои ветија дека ќе го решат проблемот со загадувањето, да почнат да ги имплементираат ветувањата и да ги идентификуваат и казнат загадувачите. Основачот и извршен директор на првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, Драги Змијанац,...

Голема загаденост на воздухот во Скопје

Воздухот во Скопје и утрово беше многу загаден. Концентрациите на ПМ10-честичките измерени од мерните станици на Министерството за животна средина и прoсторно планирање се движеа од 129 микрограми на еден кубен метар во Гази Баба, 142 во Центар, 167 во Карпош, 172 кај Ректорат, до 230 микрограми на еден кубен метар во Лисиче. Според мерењата во Скопје, значителна загаденост на...

Нов пораст на загаденоста на воздухот во Скопје – најмногу ПМ10-честички во Лисиче

Попладнево најзагадена скопска станица е Лисиче. Според податоците на мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање во 18 часот концентрацијата на ПМ10-честичките во Лисиче била 576,32 микрограми на метар кубен, во Гази Баба 547, кај Ректорат 520,01, во Карпош 379 и во Миладиновци 223,40. Синоќа мерните станици измерија рекордна загаденост во општина Карпош, каде нивото на ПМ10-честичките...

Скопје се задушува во ПМ10-честички, во Карпош нивото беше 24 пати над дозволеното

Загаденоста на воздухот во Скопје утринава е од четири до седум пати поголема од максимално дозволената граница пропишана во Европската Унија, односно 50милиграми честички на еден кубен метар. Утринава во девет часот, според податоците на мерните станици, нивото на ПМ10-честичките во скопските општини изнесувало: Ректорат 379,41 милиграми на кубен метар, Центар - 323,27 милиграми, Карпош - 305,86 милиграми, Гази Баба -...

Забрането издавањето предупредувања за загаденост во Кина

Кинеските медиуми објавија дека метеоролошката служба им наложила на локалните станици да престанат да издаваат предупредувања за загаденоста на воздухот. Локалните метеоролошки бироа вчера се известени „веднаш да престанат да издаваат предупредувања за загаденоста на воздухот“. Известувањето е објавено на кинеската социјална мрежа „Виебо“, слична на „Твитер“. Локалните станици можат да објават предупредување за магла, кога видливоста е помала од 10 километри. Претставник...

Водата во Тетово е забранета за пиење

Водата од тетовскиот градски водовод е неисправна за пиење. Мерењата направени попладнево покажале голема заматеност на водата. Параметарот на заматеност изнесувал 60 единици, иако дозволената граница за заматеност е  1,6 единици. За два часа заматеноста на водата се намалила и моментално нејзиниот параметар изнесува 16 единици. Од Центарот за јавно здравје Тетово препорачуваат водата да не се користи за пиење, сè додека не...

Интернет-петиција: Тодоров да се напие вода од Дојранско Езеро

Изјавата на министерот за здравство, Никола Тодоров, дека водата во Дојранското Езеро е исправна, поттикна интернет-петиција со која се бара тој да се напие чаша вода од езерото. „Бидејќи делата се погласни од зборовите, бараме министерот да стави крај на дилемите на граѓаните и со свечено пиење чаша вода од Дојранско Езеро да ни покаже дека ова лето безгрижно може да...

Вечерва ќе се прска против загадениот воздух

Вечерва во 20 часот ќе продолжи третирањето на сообраќајниците со калциум магнезиум ацетат, како една од мерките за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух, најавија од Град Скопје. „Со средството калциум магнезиум ацетат ќе се прскаат булеварот Свети Климент Охридски и улиците Свети Кирил и Методиј и Јордан Мијалков, во центарот на градот, како и дел од булеварите Србија и...

СДСМ: Граѓаните и денеска дишат отров наместо воздух

Граѓаните на Македонија и денеска дишат отров наместо воздух, обвини СДСМ преку соопштение. „Мерните станици постојано покажуваат огромна загаденост на воздухот во Македонија. Според официјалните податоци од мерните станици, загадувањето на воздухот во Скопје изнесува речиси 10 пати повеќе од дозволеното. Во Битола и во Тетово честичките ПМ10 изнесуваат фрапантни 12 пати повеќе од дозволеното, додека во Кичево петпати ја надминуваат дозволената...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да дише поради воздухот на нивната тоталитарна реторика

На обвинувањата од опозицијата дека власта е одговорна за загаденоста на воздухот, од ВМРО-ДПМНЕ го прашуваат СДСМ, што тие презеле за подобрување на квалитетот на воздухот кога имале можност за тоа. „Недостигот од воздух кај СДСМ е директно поврзан со ефектите на нивните фашистички предлози за Законот за медиуми“, возврати ВМРО-ДПМНЕ на реакцијата на СДСМ за загадувањето на воздухот. „СДСМ не може да...

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...