fbpx
Таг: возило

таг: возило

Спасовски и Ковачевски ќе земаат апанажа од 2.500 евра месечно

Поранешниот премиер Димитар Ковачевски и поранешниот министер за внатрешнби работи Оливер Спасовски, побарале и добиле апанажа од 2.500 евра, која ќе ја добиваат во следните 12 месеци. Покрај апанажа, Ковачевски побарал и добил право на користење службено возило, кое му следува во согласност со Законот за возила. Освен експремиерот и поранешниот министер за внатрешни работи, апанажа ќе добиваат и Весна...

Новозаболениот со Ковид-19 од Штип е таксист, се бараат неговите контакти

Вчерашниот потврден случај на Ковид-19 во Штип е возач на такси возило, кој веќе е хоспитализиран на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Информацијата ја потврдија во Центарот за јавно здравје во Штип, каде се обидуваат да ги лоцираат сите негови контакти. Имајќи предвид дека се работи за таксист, тешко е да се направи целосниот спсиок со контакти, пред...

Опожарено уште едно возило во Штип, вкупно за една година 24

Ноќта помеѓу 11 и 12 март во центарот на Штип гореше патнички автомобил „фолксваген венто“, а во полиција било пријавено утредента во 19 часот. „На 12.03.2020 во 19.01 часот во СВР Штип, К.Н.(50) од Штип пријавил дека ноќта помеѓу 11 и 12 март настанал пожар во патнички автомобил „фолксваген венто“ паркиран на ул. Васил Доганџиски во Штип. Пожарот бил изгаснат....

За поминување на црвено 250 евра, повеќето глоби за 50 евра помали

Предлог-законот за безбедност во патиштата, кој предвидува намалување на глобите за сообраќајните прекршоци го помина првото читање во Собрание и се очекува да биде донесен пред прогласување на парламентарните избори, пишува „Порталб.мк“. Граѓаните сè уште плаќаат казни според старата тарифа за сторените прекршоци во сообраќајот, иако законот е во Собрание и се чека да биде донесен. Новите законски измени предвидуваат намалување...

Државјанин на САД преживеал пад со параглајдер кај Љубаништа

Од СВР Охрид информираат дека вчера во 15.34 часот било пријавено дека во Љубаништа, охридско паднал параглајдерист. Од увидот на лице место што го извршиле полициски службеници од СВР Охрид констатирано е дека во 15.20 часот при слетување на плажата со параглајдер Д.J.Р. (57) од САД, паднал на патничко моторно возило марка „Мицибуши“ со скопски регистарски ознаки. Параглајдеристот со возило на...

Контраспин: Аудито на Мерко е грдо зашто е луксузирање со пари на граѓаните на Општина со долгови

Возилото на Мерко не е убаво, како што вели тој. Тоа е симболички грдо, најгрдо возило во моментов во државата, зашто е непотребен луксуз со јавни пари во Општина која има милионски долгови во евра, пишува „Вистиномер“. „Гостувајќи на ТВ интервју на 24 Анализа, Мерко, всушност, покажа дека не се работи за незнаење и за некоја одлука што евентуално му...

Преку кредит, Општина Штип ќе купува комунални возила

Општината Штип ќе се задолжи со 16 милиoни денари или околу 260.000 евра за да купи возило за чистење на снег и уште едно специјализирано за инесување на смет. Предлогот наидува на негодување кај опозицијата, но и кај граѓаните, по искуството со посчедниот кредит, кога градот се задолжи и се’ уште ги враќа парите, а плоштадот и платформите за паркирање...

Саудиска Арабија почна да им издава возачки дозволи на жените

Властите на Саудиска Арабија почнаа да издаваат возачки дозволи на жени, само три недели од стапување на сила на кралската наредба со која им се дозволува на жените да управуваат со возило. Агенцијата за сообраќај на Саудиска Арабија наведе дека почнала да ги менува меѓународните возачки дозволи за саудиски дозволи, непосредно пред 24 јуни кога жените и службено ќе почнат...

Најмалку шест лица се ранети во пукотници од автомобил во Мачерата

Најмалку шест лица се ранети во пукотници од возило во движење во центарот на италијанскиот град Мачерата, јавуваат светските медиуми. Едно лице е уапсено, а на мета биле мигрантите. Градоначалникот, Романо Каранчини ги повикал жителите на градот да не излегуваат од своите домови додека трае истрагата. Во Мачерати неделава беше убиена една млада девојка, а нејзиното распарчено тело било пронајдено во...

Утврдено потеклото на возилото користено во убиството на Оливер Ивановиќ

Истражните органи на Косово потврдија дека со помош не меѓународните организации го утврдиле потеклото на возилото кое било користено во убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на Србите на Косово. Заменик-директорот на регионалната полиција „Север“ на Косово, Бесим Хоти за „Радио Слободна Европа“ изјавил дека преку меѓународните организации, кои на барање на косовската полиција излегле во пресрет, е...

Маж со возило влетал во седиштето на СПД во Берлин

Педесет и осумгодишен маж се обидел да се самоубие така што со автомобил влетал во седиштето на Социјалдемократска партија на Германија (СПД) во центарот на Берлин, при што се здобил со полесни повреди. Како што се наведува, возилото минало низ стаклената врата на седиштето, а во него полицијата пронашла канистри со бензин и боци плин. Од ударот настанал мал пожар, но...

Возило влета во толпа во Мелбурн – 19 лица се повредени

Најмалку 19 лица се повредени откако џип влета помеѓу пешаци, соопшти австралиската полиција, додавајќи дека возачот е уапсен. Засега нема информации дали станува збор за терориристички напад. „Би-Би-Си“ јави дека полицијата во Мелбурн соопшти дека станува збор за „намерен чин“, но дека се уште е рано да се зборува за мотивите за нападот. - Врз основа на тоа што го видовме,...

Запален автомобил во населбата Ѓорче Петров

Ноќеска, околу еден часот по полноќ, бил запален автомобил на паркиралиште на улицата Борис Сарафов, во скопската населба Ѓорче Петров, информира МВР. Станува збор за возило марка „опел астра“, сопственост на 38-годишниот Г.Т. од Скопје. Од полицијата велат дека засега не се познати причините за опожарувањето на возилото, кое целосно изгорело. Огнот, како што додаваат од МВР, делумно зафатил и автомобил...

Возило со 14 мигранти откриено кај селото Удово

Полициска екипа од Валандово вчера на бензинската пумпа кај селото Удово, пронашла автомобил, марка „ауди а6“ со скопски регистарски ознаки, во кое имало 14 мигранти од Пакистан, информира МВР. По извршениот увид, автомобилот и мигрантите биле преземени од екипа од полициската станица од граничниот премин Богородица, а за случајот бил известен јавен обвинител. По негова наредба, возилото било задржано во...

Причините за пожарот во возилото на таткото на Боки 13 засега непознати за полицијата

Возило, марка „бмв икс 5“, ноќеска било опожарено на улицата Варшавска, во скопската населба Тафталиџе, информираат од полицијата. Причините за пожарот, кој избувнал околу 1.40 часот, засега се непознати, а возилото, сопственост на Ј.Ј., било целосно опожарено. Пожарот, како што информираат од полицијата, бил изгаснат од екипа на скопската противпожарна бригада во 2.25 часот. Увид на местото ќе се врши денеска. Инаку, медиумите...

Полицијата трага по скопјанец осомничен за убиство на поранешната партнерка

Полицијата и гостиварското јавно обвинителство трагаат по скопјанец, осомничен дека ја убил својата поранешна партнерка, чие тело денеска било пронајдено на улица во Гостивар, соопшти Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, првично било пријавено дека жената настрадала во сообраќајна несреќа, откако жители на Гостивар забележале возило како го напушта месотото на кое веднаш потоа бил пронајден трупот. Но, при увидот,...

Семејна расправија во Шпанија заврши како терористички напад

Најмалку две лица се повредени откако автомобил влета во група луѓе пред бар во шпанскиот град Хуелва, што предизвика страв од тероризам. Полицијата доцна синоќа соопшти дека причината за нападот најверојатно е семејна расправија, која се случила нешто пред инцидентот. Повредени се двајца мажи, на возраст од 18 и од 31 година. Очевидци направиле видеоснимка, на која се гледа црн автомобил сред...

Автомобил намерно удрил војници во Париз, шестмина се повредени

Шест француски војници се повредени утринава околу осум часот, откако возило налетало на нив во париското предградие Левалоа-Пере. Четворица војници се полесно повредени, а двајца потешко. Париската полиција соопшти дека трага по возилото и дека операцијата е во тек. Претседателот на општината Левалоа-Пере, Патрик Балкани, соопшти дека автомобил марка „бе-ем-ве“ се залетал во војниците и оти нема сомнеж дека станува збор за...

Пукање и полициска потера по возило со експлозив во Брисел

Бриселската полиција пукала во возило во квартот Моленбек и повикала единица за деминирање откако возач им соопштил дека во автомобилот има експлозив. Белгиското федерално обвинителство и локалната полиција засега не се достапни за коментар. Локалните медиуми јавуваат дека полициската потера по возилото завршила откако возачот заглавил во сообраќајниот метеж во Брисел. Дел од медиумите јавуваат дека станува збор за возило со германски...

Жител на Радишани нападнат од две непознати лица

Жител на скопската населба Радишани синоќа во Единицата за известување и командување пријавил дека околу 17.30 часот физички бил нападнат од две непознати лица, соопшти МВР. Триесет и деветгодишниот В.Р. се движел по улицата Радишанска, со своето патничко возило „ланд ровер“ со скопски регистарски ознаки, во кое биле неговата сопруга и неговата ќерка, а во еден момент патничко возило „пасат“...

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...