Најмалку шест лица се ранети во пукотници од возило во движење во центарот на италијанскиот град Мачерата, јавуваат светските медиуми. Едно лице е уапсено, а на мета биле мигрантите.

Градоначалникот, Романо Каранчини ги повикал жителите на градот да не излегуваат од своите домови додека трае истрагата.

Во Мачерати неделава беше убиена една млада девојка, а нејзиното распарчено тело било пронајдено во два куфери. Главен осомничен за тоа убиство е имигрант од Нигерија.