fbpx
Таг: упатство

таг: упатство

Досега има над 20 пријави од ученици-жртви на насилство, ќе ги решаваат инспектори

Една недела откако се во функција електронските адреси [email protected] и [email protected], стасале дваесетина пријави од ученици кои биле жртви на меѓуврсничко насилство во училиште, а испратени се и сугестии од професори за тоа како да се превенира меѓуврсничкото насилство. Директори на основни училишта со кои разговараше Мета, велат дека по масакрот во белградското училиште, засилени се средбите со родители, наставници,...

Со полициски патроли во училиштата ќе се јакне безбедноста во услови на дојави за бомби

Постојани полициски патроли кои ќе ги обезбедуват училиштата, како и упаство кое ќе содржи како да се постапува во деновиве кога ќе стасуваат дојави за бомби. Ова го договориле на денешниот состанок премиерот Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за образование и наука Јетон Шаќири и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски. Спасовски го...

Совет на Европа: Слободата на изразување клучен фактор за способноста на медиумите да известуваат за Ковид-19

Слободата на изразување, вклучувајќи го и слободниот и навремен проток на информации, е клучен фактор за способноста на медиумите да известуваат за прашања поврзани со пандемијата со Ковид-19, се наведува во Упатството на Советот на Европа до владите ширум Европа за почитување на демократијата, владеењето на правото и човековите права во рамки на санитарната криза поврзана со Ковид-19, испратено...

Внимавајте како го фрлате отпадот ако сте во самоизолација или карантин

Над 10.000 граѓани се наоѓаат во самоизолација или карантин во нашата земја. Бројот на лица на кои им се определени овие мерки секојдневно расте, а заедно со нив и грижата за управување на отпадот што овие граѓани секојдневно го создаваат. Од Министерството за животна средина и просторно планирање излегоа со препораки за начинот на одлагање на отпадот за лицата...

Упатство за граѓаните за закажување на тестирање за корона вирус кај матичен лекар

Министерството за здравство информира дека закажувањето на земање брисеви од вчера се врши и преку матичните лекари. Доколку граѓаните имаат некој од следните симптоми: сува кашлица, висока температура, треска или отежнато дишење, најпрвин треба да се јават по телефон кај својот матичен лекар. Заради заштита на сопственото здравје и здравјето на другите граѓаните не смеат да одат во ординација,...

Донесено Упатството за спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер

Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер го донесе новото Упатство за начинот на спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, информираат од оваа агенција. „Целта на ова Упатство е согласно Законот, на физичките и на правните лица (баратели на информации) да им се овозможи побрзо и поефикасно да го...

ЗНМ и СЕММ подготвија публикација „Насоки за безбедно и професионално известување за корона вирусот“

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), во интерес на подобро информирана јавност и побезбедни новинари и медиумски работници при извршување на нивните секојдневни професионални обврски, подготвија публикација со наслов: „Насоки за безбедно и професионално известување за коронавирусот (COVID-19)“. Публикацијата, во првиот дел, нуди насоки за етичко, професионално и одговорно известување за коронавирусот...

ДИК го усвои упатството за теренска проверка на избирачкиот список

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница го усвоија упатството за теренската проверка на избирачкиот список. Членовите на комисија на седницата ги одбија двата предлога на Игор Милев од СДСМ и на Бедредин Ибраими од ДПА. Милев предложи теренска проверка да се прави и по пријавите на граѓаните, откако ДИК ќе ги разгледа, а Ибраими го прифати неговиот...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...