fbpx
Таг: УЧК

таг: УЧК

Протестот за „Диво Насеље“ мирен, се скандираше „УЧК“

Со скандирања, во кои главно се слушале „УЧК“, под силно полициско обезбедување, заврши протестот против пресудите за „Диво Насеље“. Нема забележани инциденти. Во толпата што тргна од плоштадот Скендер-бег и се упати кон Основен суд Скопје 1, каде беше изречена пресудата за обвинетите, се слушаа скандирања, од кои предничеше „УЧК“. Иако првично беше најавено дека ќе се оди и до...

ОНА ја презеде одговорноста за проектилите истрелани во зградата на Водно

ОНА, преку коминике потпишано од извезен командант Куштрим, ја презеде одговорноста за испуканиот проектил на 28 септември во стамбениот комплекс „Соравија ресорт“ на улицата Тодор Александров на Водно, објавија неколку косовски медиуми. „Со одлука на главниот штаб, успешно е извршена акција на 28 септември 2015 година, во 17.45 часот, од специјалната единица на ОНА во гнездото на злоделата над албанското население во МВР...

Москва е загрижена од нападот на караулата во Гошинце

Нападот врз караулата во Гошинце зборува за континуираните етнички тензии во регионот, соопшти руското министерство за надворешни работи. „На ситуацијата влијае, пред сè, сериозниот недостиг од владеење на правото и од безбедност во Косово, што претставува очигледна последица од нерешавањето на косовскиот проблем во целина. Не може да се игнорираат и сè почестите великоалбански пароли во регионот. Сметаме дека напорите на властите...

МНР на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце. Во соопштението се наведува дека веста за нападот била примена со голема загриженост. Во него, исто така, стои дека најостро се осудува секој акт на насилство врз органите на редот на Република Македонија и истовремено се апелира на професионална и нееднострана истрага. Официјална Приштина искажува подготвеност...

Жителите од липковскиот регион не се изненадени од инцидентот

Жители од липковскиот регион велат дека не се изненадени од инцидентот бидејќи речиси цел месец во тој реон „се движела група и вршела одредени притисоци“, јави „Дојче веле“. - Добро е што состојбата е мирна. Засега нема никаква вознемиреност, но факт е и дека многу од граѓаните сè уште не знаат што се случило. Генерално, во целиот изминат период, состојбата на...

СДСМ: Нерасветлувањето на инцидентите отвора можност за тензии

СДСМ најостро го осудува инцидентот во липковскиот регион. Oд партијата посочуваат дека нерасветлувањето на инцидентите од безбедносен карактер за кои информира власта последниов период, отвора можност за различни шпекулации и за тензии. „Сериозно се сомневаме во капацитетите на институциите кои се партиски испостави на власта. Ги повикувме граѓаните на воздржаност и да не подлегнуваат на какви било режирани сценарија“, се вели...

Котевски: Комуницираме и со косовските и со српските власти

Теренот околу караулата Гошинце, која ноќеска беше нападната, се обезбедува и се создаваат услови за непречено и безбедно одвивање на увидот, изјави попладнево помошник-министерот за односи со јавностa во Министерството за внатрешни работи, Иво Котевски. Како што пишуваат медиумите, направени се контакти со косовските власти и се очекува утре да се одржат состаноци на највисоко ниво. Комуникација и состаноци ќе има...

ВМРО-ДПМНЕ за Гошинце: Да не се подгреваат тензиите!

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ најостро го осуди терористичкиот настан во селото Гошинце. Од партијата повикуваат институциите да го расчистат овој случај, а граѓаните да останат смирени. „Повикуваме институциите одлучно и решително да постапат за расчистување на овој случај и да ја обезбедат законитоста, сигурноста и стабилноста по сите основи. Граѓаните да останат смирени и да не дозволат реализација на сценарија, чија цел е...

Познат идентитетот на дел од напаѓачите во Гошинце!?

Извесен „командант“ Џеваир Адеми, од Гњилане, според неофицијални информации, бил водачот на групата што утрово ја зазела караулата „Гошинце“, јавува „Утрински“. Според весникот, логистичка поддршка напаѓачите имале од извесен Фарук, а во групата, наводно, биле препознаени браѓата Ерхан и Кадир Бајрами. Сите иднетификувани биле од Гњилане, Косово. Од МВР засега не ги потврдуваат овие информации, но за весникот оттаму рекле дека споменатите...

УЧК презема одговорност за гранатирањето на Владата

Паравоената Ослободителна народна армија, во јавноста попозната како УЧК, ја презема одговорноста за гранатирањето на Владата што се случи во петокот вечерта, пишува приштинскиот весник „Коха диторе“. Според весникот, соопштението со кое се презема одговорност е потпишано од засега непознат командант Куштрими. Досега Владата беше погодена со три гранати во два засебни напади. Од полицијата велат дека двата напади се случиле од...

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...