fbpx

ОНА ја презеде одговорноста за проектилите истрелани во зградата на Водно

-

ОНА, преку коминике потпишано од извезен командант Куштрим, ја презеде одговорноста за испуканиот проектил на 28 септември во стамбениот комплекс „Соравија ресорт“ на улицата Тодор Александров на Водно, објавија неколку косовски медиуми.

„Со одлука на главниот штаб, успешно е извршена акција на 28 септември 2015 година, во 17.45 часот, од специјалната единица на ОНА во гнездото на злоделата над албанското население во МВР и во околината, испукани се 12 гранати како продолжение на нападот од 27 септември 2015 година, над инспекторот Ариф Асани – предавник на албанскиот народ. Никола Груевски, Сашо Мијалков и сите тие што помагаат против албанскиот народ сега веќе имаат причина за да се плашат за нивната и за безбедноста на нивните деца од единиците на ОНА кои се способни за реализација на задачи во секој град од Македонија“, пишува во соопштението.

Во соопштението се бара и ослободување на затворениците на ОНА од 2003 година и на оние од трагичниот настан во Диво Насеље во Куманово. ОНА преку соопштението предупредува дека нападите ќе се пренесат на територии населени со „славомакедонци“.

Командант Куштрим досега неколкупати преку соопштенија ја преземаше одговорноста за испуканите проектили во зградата на Владата на Република Македонија.

komunike

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...