fbpx
Таг: труење

таг: труење

Болест го затвори, а бирократија не може да го отвори ОУ „11 Октомври“

Бирократските процедури се причина што скопското основно училиште „11 Октомври“ сè уште не е отворено за настава. Според директорот на Државниот санитарен инспекторат, Ѓевѓеш Шабани, потребно е сите резултати од испитувањата што се направени во ова училиште да се архивираат за да може инспекторатот да испрати инспектор кој, ако сите испитувања се во ред, ќе одлучи учениците повторно да се...

Политиката ги разболи учениците од „11 Октомври“

Водата не е причина за заболувањето на децата во основното училиште „11 Октомври“ во Скопје, неофицијално дознава „Мета“. Официјално, пак, резултатите ќе бидат објавени утре. Од вчера училиштето е затворено од Државниот санитарен инспекторат. Според информациите, повеќе од 50 деца имаат симптоми со стомачни проблеми, повраќање и дијареја, висока температура и главоболка. Има одделенија во кои од 27 деца дури...

ОУ „11 Октомври“ затворено поради зголемениот број болни ученици

Основно училиште „11 Октомври“ од утре ќе биде затворено за настава поради зголемениот број болни деца, одлучија денеска градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, и заменик-министерот за образование, Спиро Ристовски. Училиштето ќе биде затворено додека целосно не се утврди причината за сè почестите случаи на заболувања. Основното училиште втора година по ред ја почнува наставата без обезбедена храна за учениците. Градоначалникот Жерновски...

Главниот осомничен нема да сведочи за смртта на рускиот агент Литвиненко

Главниот осомничен во истрагата за смртта на поранешниот руски агент Александар Литвиненко, за „Би-Би-Си“ изјавил дека нема да сведочи и да дава докази за случајот што го водат британските правосудни органи. Дмитри Ковтун е еден од двајцата осомничени за кои британските власти веруваат дека го отруле Литвиненко со радиоактивната супстанца полониум 210 во лондонски хотел во 2006 година. Котвун, кој ги...

Дефектолог во битолска установа осомничен поради смрт на малолетничка

Секторот за внатрешни работи Битола поднел кривична пријава против Д.Ј. (46), вработена како дефектолог - воспитувач во Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух, говор, глас и други проблеми во развојот „Кочо Рацин“, осомничена дека поради нејзино несовесно работење, малолетничка починала од труење со корозивна супстанција, информира полицијата. „Пријавената на 30 април 2015 година го пропуштила должниот надзор што...

Повеќе од 30 лица починале од токсичен алкохол

Индиската полиција соопшти дека повеќе од 30 лица починале од консумирање илегално произведен алкохол во Мумбаи. Бројот на жртвите достигнал до 33, еден ден откако жителите на овој финансиски центар консумирале евтин пијалак. Осумнаесет лица починале синоќа, само неколку часа откако го испиле илегалниот алкохол. Другите почнале утринава. Повеќе од 20 лица се наоѓаат на болничко лечење. Полицијата привела еден маж и го...

Војводина: 19 ученици затруени со гас на час по физичко

Деветнаесет ученици од основно училиште во местото Шајкаш во Бојводина се оснесвестиле за време на часот по физичко воспитување, најверојатно, поради труење со плин, јавуваат војводинските медиуми. - Дошло до масовно труење на деца со гас, а 10 ученици се хоспитализирани во Детската болница во Нови Сад – соопшти портпаролот на болницата, Душан Вуковиќ, додавајќи дека децата се во стабилна...

Момчето и девојката во Припор починале од труење со јаглерод моноксид

Момчето и девојката што вчера попладне беа пронајдени мртви во автомобил во гаража на улицата Христо Татарчев во Скопје, најверојанто починале од труење од издувните гасови на возилото, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски, пренесува „24 Вести“. - Со оглед на фактот дека автомобилот бил вклучен, односно работел моторот, а гаражата била затворена, најверојатно причина за смртта е труење од издувните...

70 проценти од пилешкото во Британија, заразено со бактерија

Речиси 70 отсто од пилешкото месо што се продава во британските супермаркети е заразено со бактеријата кампилобактер, се наведува во извештајот на Британската агенција за безбедност на храната(ФСА), пренесуваат медиумите во Велика Британија. Според извештајот, во речиси 18 отсто од заразеното пилешко месо присуството на бактеријата е поголемо од дозволеното. ФСА иницирала истражување за заразените производи, кое ќе трае најмалку една година, пренесуваат...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...