fbpx
Таг: труење

таг: труење

Затруени 23 работници во фабрика во Штип

Најмалку 23 вработени во фабрика во Штип вчера попладне се пренесени во болница со знаци на труење. По укажаната лекарска помош, лицата се пуштени на домашно лекување, а еден е задржан за понатамошна опсервација. Инспектори на Државниот санитарен и здравствен инспекторат веднаш излегле на терен. - Затворивме две трпезарии каде што се јадело и мензата каде што се подготвувала храната што...

Во „Седмица“ имало салмонела, вели Државниот санитарен и здравствен инспекторат

Државниот санитарен и здравствен инспекторат соопшти дека шест лица во сендвичарата „Седмица“ добиле труење со храна и дека тоа било предизвикано од бактеријата салмонела. „Врз основа на должината на инкубацискиот период, клиничката слика на затруените лица, епидемиолошката анкета, епидемиолошката поврзаност на затруените лица, докажување на бактеријата Salmonella enteritidis кај 6 (шест) затруени лица можеме да констатираме дека се работи за...

Десетина затруени лица во болница, јаделе во „Сендвичара 7“ во Карпош

Десетина лица се во болница откако, како што изјавиле се затруле со храна од познатата скопска сендвичарница „Сендвичара 7“ во Карпош, информира Министерството за здравство „До завршување на вонредниот надзор бројката на лица со стомачни тегоби, проливи, гадење, повраќање и висока температура 39-40 степени изнесува: 9 лица згрижени на ЈЗУ УК за инфективни болести и фебрилни состојби, од кои 5...

Труење или стомачен вирус испрати гости на струшки хотел в болница

Гостин на хотелот „Изгрев“ на струшкото крајбрежје се пожали на „Мета“ дека попладнето во саботата, откако претходно појадувале во хотелот, тој и неговото семејство почнале да чувствуваат мачнина, а потоа почнале и да повраќаат, поради што побарале лекарска помош во Општата болница во Струга, каде разбрале дека имало и други туристи од хотелот „Изгрев“ со исти симптоми. Гостинот се...

АХВ: Храната во „Леар“ била соодветно чувана и послужена, а мензата чиста

Храната во „Леар“, каде 23 лица вчера пријавија лесни симптоми на труење, била соодветно дистрибуирана, чувана и послужена, во оригиналното пакување и со адекватен рок на употреба, а мензата ги исполнува хигиенските услови поради што не е изречена мерка за нејзино привремено затворање, соопшти денеска Агенцијата за храна и ветеринарство. Инспектори на АХВ во соработка со Санитарната инспекција денеска и...

Повторно труење со храна кај вработени во тетовската фабрика „Леар“

Дваесет и пет вработени од фабриката „Леар“ биле примени во тетовската клиничката болница заради интервенција поради гадење и повраќање. Работниците потоа се пуштени на закрепнување дома. Тоа се случило по денешниот појадок, а од тетовската брза помош информираа дека кај дел од луѓето интервенирале во фабриката, а некои самите дошле да побараат помош. Според неофицијалните сознанија, труењето најверојатно настанало од консумирање салама...

Град Скопје реагира на труењето животни

Градот Скопје најостро ја осудува постапката на одредени неодговорни поединци или групи, кои фрлаат отров и отровни материи заради труење на бездомни животни, се вели во соопштението што денеска го испратија градските власти. Реакцијата уследи денеска, откако оваа и претходната седмица реагираа неколку скопски општини, а постојано реагираа и здруженија за заштита на животните и многу поединци. „Оваа постапка е крајно неодговорна и...

„Леар“: Фабриката ќе биде затворена сè додека не се реши случајот со труењето

Во писменото соопштение на фабриката „Леар“, каде што синоќа беа затруени околу 200 луѓе, се вели дека фабриката ќе биде затворена сè додека не се реши случајот и додека не се осигурат дека нема да се повтори. „За компанијата „Леар“ ништо не е поважно од здравјето и од благосостојбата на вработените. Ние имаме одлични услови за здравје и за безбедност...

Бесими: За 48 часа треба да се знаат причините за труењето на работниците во „Леар“

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници од фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кои рано утрово биле хоспитализирани на клиниката поради симптоми на труење од храна, вели директорот на Клиничката болница, Флорим Бесими. - Во раните утрински часови, за краток период поголем број пациенити, масовно побараа лекарска помош во нашата...

Околу 220 вработени во фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово биле затруени од храна

Околу 220 вработени во фабриката „Леар“, која се наоѓа во технолошко-индустриската развојна зона во Тетово, ноќеска биле затруени, најверојатно со храна, информираат извори од Клиничкиот центар во Тетово. Според првичните информации, тие вечерале околу еден часот по полноќ и неколку часа по вечерата, почувствувале стомачни тегоби, по што добиле дијареа. Околу четири часот по полноќ, вработените со возила на итна медицинска помош...

На Меѓународниот ден на водите, „Арсена“ потсети на загадената вода во Гевгелија

Граѓанската иницијатива „Арсена“ подели пакувања чиста вода на штанд поставен на градското шеталиште во центарот на Гевгелија, по повод Меѓународниот ден на водите. Мотото на оваа акција беше „Здрава вода за здрав живот“, а целта беше да се актуелизира долгогодишниот проблем на гевгеличани со потребата од чиста вода за пиење, поради присуството на енормно високи концентрации на отровниот металоид арсен во водите од...

Пакистан: Најмалку 26 лица починале од отровен алкохол

Најмалку 26 лица од областа Пенџаб, во источниот дел на Пакистан, починале, а дванаесетмина се тешко болни откако пиеле отровен алкохол во неделата за Божиќ, соопштиле локалните власти, пренесува „Би-би-си“. Починатите, од кои 24 биле христијани, а двајца муслимани, консумирале домашна ракија, која ја набавиле од засега непознато место. Полицијата почнала истрага за да открие каде бил направен и продаден...

21-годишна девојка од Скудриње починала од труење со јаглерод моноксид

Дваесет и едногодишна девојка од долнореканското село Скудриње починала, најверојанто од труење со јаглерод моноксид, а најзината една година постара сестра е пренесена на лекување во скопските клиники. Трагичниот настан се случи ноќеска, додека двете сестри спиеле во просторија од нивниот семеен дом, која се затоплувала со печка на дрва. Сестрите, кои биле во бесознание, ги забележале нивните родители. Прва помош...

Лидерот на ИД во тешка состојба откако бил отруен

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, бил отруен заедно со тројца други команданти на таа терористичка организација, во северната ирачка провинција Ниневех. Ова го објавија локалните ирачки медиуми, повикувајќи се на анонимни извори. - Разузнавачките информации покажуваат дека лидерот на ИД, Ал Багдади, и уште тројца команданти јаделе храна која содржела отрови – изјавил анонимен извор, а пренесе ирачката новинска...

Во Индија 17 лица починале од труење со ракија

Седумнаесет лица починале, додека десетина се борат за живот во Северна Индија, откако пиеле отровна домашна ракија, соопшти полицијата. Откако ја испиле ракијата, жртвите почнале да повраќаат, имале силни болки во стомакот и поматен вид, соопшти полицијата во државата Утар Прадеш. - Седумнаесет лица починаа од петокот навечер, а 12 се наоѓаат во болница и се во многу лоша состојба –...

Дваесетина деца се затруле со храна во одморалиште во Дојран

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека изминатиот викенд се регистрирани два случаи на можни труења од храна, и покрај тоа што оттаму редовно апелираат и упатуваат препораки како да се ракува и да се консумира храната во летниот период. Поголемо труење имало во детското одморалиште во Дојран, при што со симптоми на труење, како повраќање и дијареа, хоспитализирани...

Во Пакистан 23 лица починале од труење со бонбони

Најмалку 23 лица настрадаа, а десетина се хоспитализирани поради триење со слатки во Пакистан, за кои полицијата се сомнева дека содржеле пестициди, потврдија денеска властите. Умар Хајат, жител на областа Карор во провинцијата Пенџаб, купил слатки на 17 април за да го почести своето семејство и пријателите, поради раѓањето на внук. Во полицискиот извештај се наведува дека од бонбоните починал таткото...

„Охрид СОС“: Бевме сведоци на зачестени случаи на незаконско расфрлање отров

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ изразува сериозна загриженост за незаконското расфрлање отрови на територија каде живеат ретки и ендемски видови флора и фауна кои се од еволутивно значење и кои играат огромна улога во опстанокот на локалните екосистеми. Нивната реакција следува откако во текот на вчерашниот ден се пронајдени мртви или во фаза на умирање неколку животни во селото Радожда близу Струга, меѓу...

Индонезија: 26 лица починаа од алкохолно труење

Десет и шест лица починале откако пиеле алкохолен пијалак во централното индонезиско подрачје Јава, соопшти денеска полицијата. Според наводите на истражувачите, повеќето жртви починале од пијалак што го купиле во градот Слеман. - Повеќето жртви се студенти – соопшти шефот на слеманската полиција. Првиот смртен случај е регистриран во средата, доцна навечер, а потоа следувале и други смртни исходи. Полицијата уапсила двојка која продавала...

Во Истанбул починаа 18 лица од труење со алкохол

Најмалку 18 луѓе починаа, а околу 15 се во тешка здравствена состојба поради труење со токсичен алкохол во Истанбул, јавува турската новинска агенција „Анадолија“. Во изминативе десетина дена се хоспитализирани речиси 90 луѓе, кои добиле труење откако консумирале ракија во која е откриено дека имало метил алкохол. Полицијата досега привела околу 20 лица, осомничени за производство на токсичен алкохол во сиромашните квартови...

Стрип центарот од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип

Стрип центарот-Македонија од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип. Право на учество имаат сите ученици од државата, без разлика на родот, етничката или друга припадност. Должината на...