fbpx
Таг: СВР Скопје

таг: СВР Скопје

Кривична пријава за обид за убиство против пет лица од Скопје

Поднесена е кривична пријава за обид за убиство против пет лица во врска со инцидент што се случил во петокот вечерта на подрачјето на Бит Пазар во Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Петмината во петокот околу 19 часот со остар и тврд предмет го нападнале 33-годишниот М.А. од Скопје и му нанеле тешки телесни повреди. Од МВР велат дека...

Таксист нападнал патник и му одзел пари

Возач на такси возило во раните утрински часови нападнал патник што го превезувал, по што му одзел пари. Случајот бил пријавен околу 3 часот утрово од страна на 25-годишниот П.Ѓ. кој се превезувал со таксистот од кого бил нападнат. Настанот се случил на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, соопшти полицијата. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Со „голф“ удрил во пешак во Скопје, па избегал

Со тешки телесни повреди здобиени во сообраќајна несреќа, вчера завршил 48-годишниот А.В. од Свети Николе. Случајот во СВР Скопје го пријавиле од Комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде бил однесен повредениот, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Од страна на полициски службеници бил извршен разговор со повредениот, при што било констатирано дека на крстосницата меѓу улиците „Ацо Шопов“ и „1409“, како...

МВР контра Јанушев: Не е точно дека пред пет дена е пријавено убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи (МВР) попладнево се огласи со демант на наводите што ги изнесе Игор Јанушев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, кој на партиска прес конференција денеска кажа дека „Во СВР Скопје официјално е заведено дека станува збор за Палчо уште пред 5 дена!“ „МВР најостро ги демантира лагите кои денеска на прес конференција беа изнесени од страна на Игор Јанушев...

Бројот 192 утре со привремен прекин во Скопје, граѓаните да пријавуваат на 112

Телефонскиот број 192, од технички причини, утре, сабота, нема да биде во функција во Скопје и тоа во периодот од 8 до 10 часот наутро, информираше Секторот за внатрешни работи Скопје (СВР Скопје). Оттаму додаваат дека во наведениот период граѓаните можат да го користат бесплатниот телефонски број 112 и на него да пријавуваат настани. Информацијата се однесува само на функционирањето на...

Гласањето генерално се одвива мирно и без проблеми, велат од МВР

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое, генерално, се одвива мирно, без проблеми, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. По отворањето на гласачките места до 11 часот регистрирани се по два настани на подрачјата на СВР Скопје, и по еден на подрачјето...

МВР: Во Скопје вчера санкционирани 325 возачи, од кои 128 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје, вчера биле изречени вкупно 325 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници напишале казни на 18 лица за возење без возачка дозвола, додека 128 прекршоци биле констатирани за пречекорување на дозволената брзина на движење од возачите. Полицијата...

Полицијата вчера во Скопје санкционираше 311 возачи, од кои 130 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (21.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 311 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници казниле 17 лица за возење без возачка дозвола, додека 130 прекршоци се напишани за пречекорување на дозволената брзина на движење....

МВР вчера санкционирало 346 возачи во Скопје, од кои 150 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (20.09) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. „На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 346 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 17 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 150 прекршоци, нерегистрирани возила 24, 28 санкционирани мотоциклисти и три одземени...

Богоев бара полициска контрола за справување со палењето на депонијата кај СЦ „Борис Трајковски“

Со механизација и вонредни дежурства на комунални редари, Општина Карпош ќе ја расчистува депонијата кај Спортскиот центар „Борис Трајковски”, која изминатава недела гореше во два наврати. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев информираше дека утринава се обратил и до СВР Скопје, од каде побарал зголемени полициски патроли на овој предел и за дежурства во текот на викендот и претстојните денови. „Затоа...

Полицијата вчера во Скопје казни 513 возачи, од кои 148 за пречекорена брзина на движење

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје, во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 513 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници вчера напишале казни за повеќе прекршоци констатирани кај возачите, меѓу кои за возење без возачка дозвола се казнети 35 лица, за...

МВР: 379 возачи вчера биле санкционирани во Скопје, 101 ја пречекориле брзината

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (16 септември) продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени биле вкупно 379 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 17 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 101 прекршоци, нерегистрирани и технички неисправни возила 32, 41 санкционирани мотоциклисти, 66 мерки за...

Полицијата вчера во Скопје изрекла 376 казни за возачи и пешаци

Полициските службеници во текот на вчерашниот ден во Скопје продолжија со засилени контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи. Вчера на подрачјето на СВР Скопје изречени се 376 прекршоци по повеќе различни основи на возачи и пешаци од страна на полицијата, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Меѓу напишаните казни, за возење без возачка дозвола санкционирани...

По смената на Чулев, во МВР вратени старите функции на 14 раководни лица

Откако викендов Агим Нухиу го презеде министерското столче во Министерството за внатрешни работи од техничкиот министер Наќе Чулев, во согласност со законските одредби за функционирање на техничката влада од денеска повторно се вратени на старите раководни функции 14 раководни лица на исто толку организациони единици во министерството, кои беа на овие позиции и пред формирањето на техничката влада, информираат...

Лани за девет месеци против 54 вработени во МВР биле поднесени кривични пријави

За три дена, МВР уапсило двајца полицајци поради примање поткуп. Според последните ажурирани податоци на МВР, за девет месеци лани биле поднесени кривични пријави против 54 вработени во тоа министерство. МВР соопшти дека уапсило сообраќаен полицаец од Скопје затоа што зел 6.000 денари за да не казни граѓанин за сообраќаен прекршок. „Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција, поднесе кривична...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...