fbpx

Полицијата вчера во Скопје санкционираше 311 возачи, од кои 130 за пречекорена брзина

-

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (21.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 311 санкции, информираат од МВР.

Полициските службеници казниле 17 лица за возење без возачка дозвола, додека 130 прекршоци се напишани за пречекорување на дозволената брзина на движење. Како и во изминативе денови, само вчера биле напишани 17 казни за технички неисправни и нерегистрирани возила, додека имало и 49 санкционирани мотоциклисти и едно привремено одземено возило.

Во Скопје вчера биле изречени 73 мерки за непрописно паркирани возила и дополнителни 78 возила биле подигнати со пајак, а изречени се и 15 санкции за неносење на заштитна маска.

Од МВР соопштуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...