fbpx

Двојно убиство на брачен пар во Стајковци, осомничениот пронајден со убоди и е хоспитализиран

Осомничениот бил брат на убиениот маж

-

Денеска во 12.30 часот во село Стајковци, скопско, по пријава во Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје, биле пронајдени лицата С.К. (57) и нејзиниот сопруг В.К. (64) на терасата и на скалите во својот дом со повреди на главата, информира Министерството за внатрешни работи (МВР).

Лекар од Итна медицинска помош на местото констатирал смрт кај С.К., додека В.К. бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде што починал, час и половина откако СВР Скопје ја добиле првата пријава.

Потоа, полициски службеници од Полициската станица Гази Баба и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го пронашле и Љ.К.(67), брат на В.К., кој имал убодни рани. Постои сомнение дека тој е сторител на убиството. Лицето имало и претходни здравствени проблеми и е пренесено во медицинска установа за укажување помош.

Од МВР пренесуваат дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...