fbpx
Таг: судска пресуда

таг: судска пресуда

Полската полиција уапси двајца пратеници во претседателската палата, Дуда ги криел

Двајца пратеници на сега веќе опозициската партија Право и правда, беа уапсени од полицијата во палатата на полскиот претседател Анджеј Дуда, каде беа криени од страна на претседателот. Станува збор за поранешниот министер за внатрешни работи Мариуш Камински и неговиот заменик-министер Масиеј Вашик, кои беа осудени од полскиот суд за злоупотреба на власта во 2007 година, беа помилувани од...

Судот пресуди: Трамп во Колорадо не смее да учествува на претседателските избори

Врховниот суд на американската сојузна држава Колорадо донесе пресуда со која го исклучи поранешниот претседател Доналд Трамп од можноста да учествува на претстојните претседателски избори во оваа држава, пренесува Си-ен-ен. Донесената пресуда е поради однесувањето на Трамп во врска со упадот во американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година. Судиите се повикуваат на забраната за вршење на јавни функции од...

Новинарите на протест: НЕ на цензурата

Десетици новинари од повеќе медиуми денеска излегоа на мирен протест пред Граѓанскиот суд во Скопје, искажувајќи револт од пресудата против Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), која е закана за цензура, обид за замолчување и контрола врз новинарството. Во организација на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) од протестот беа упатени повици властите...

Една деценија затвор за Русин кој планирал да убие чеченски дисидент во Германија

Врховниот покраински суд во Минхен вчера осуди руски државјанин на 10 години затвор за планирање на убиство на чеченскиот дисидент Мохмад Абдурахманов во Германија, пишува германската новинска агенција ДПА. Баварскиот суд го осуди Валид К. бидејќи покажал намера да изврши убиство и подготвувал тешко дело на насилство што го загрозува државниот поредок. „Ќе продолжам со политичката активност во Германија“, изјавил осудениот...

По две години затворски казни за Мијалков и за Тачи за случајот „Титаник 2“

На поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи, денеска им беа изречени по две години казна затвор за случајот „Титаник 2“. Пресудата беше објавена во Кривичниот суд. Затворски казни од времетраење од две години, им беа изречени и на поранешните членови на ДИК Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Сашо Срцев и на Влатко Сајковски. Тие...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог, добија условни казни. Тие признаа вина за настаните пред законодавниот дом и добија осуда за кривично дело „учество во толпа“. „Сите шест обвинети, своеволно, ја признаа вината за кривичното дело кое...

Алекс Џоунс ќе мора да плати 49,3 милиони долари за ширење дезинформации за масакрот „Сенди Хук“

Американскиот теоретичар на заговори Алекс Џоунс ќе мора да плати вкупно 49,3 милиони долари за ширењето дезинформации за масакрот „Сенди Хук“, јавува Би-би-си. Покрај веќе пресудената компезациска отштета од над 4,1 милиони долари, судот во Тексас на контроверзниот радио водител му досуди и дополнителни 45,2 милиони долари како казнена отштета. Компезациската отштета, меѓу другото, треба да ги покрие реалните трошоци...

Седуммина признаа вина и добија условни казни за инцидентите на протестите против францускиот предлог

Условна казна затвор добија седумте млади лица на возраст од 18 до 36 години кои се обвинети за учество во толпа што ќе стори кривично дело, односно за инцидентите на протестите против францускиот предлог што се одвиваа пред Собранието на РСМ на почетокот на јули годинава. Момчињата признаа вина пред судот, по што судијката им изрече условни затворски казни од...

Судот ја ослободи велешанката Пале Иловска

Судот ја ослободи од обвинение 23-годишната велешанка Пале Иловска, која лани со нож во самоодбрана го усмрти нејзиниот насилен партнер. Таа беше обвинета за кривичното дело убиство во миг. Судијката Габриела Гајдова, во пресудата наведе дека Илоска била доведена во животозагрижувачка состојба, бидејќи во моментот на одбрана била давена и малтретирана од страна на нејзиниот невенчан сопруг и дека со...

Условна казна затвор за автор на коментар со омраза напишан на Фејсбук-страницата на ЗНМ

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) извести за судска пресуда во корист на здружението. Станува збор за случај кога од профил на социјалната мрежа Фејсбук именуван како „Сашо Митев“ е напишан коментар под објава на Фејсбук-страницата на ЗНМ. Според пресудата од Основниот кривичен суд, лицето Сашо Митев е виновен по член 394-г од Кривичниот законик и му се утврдува казна...

Судот во Франција му нареди на Твитер да се справи со говорот на омраза на оваа мрежа

Францускиот суд вчера му нареди на Твитер да им даде пристап на активистите до сите документи во врска со неговите напори за борба против расизмот, сексизмот и сите други форми на говор на омраза што се појавуваат на оваа социјална мрежа, јавува Франс 24.  Шест групи против дискриминација од Франција го дадоа Твитер на суд минатата година, обвинувајќи го овој...

Наместо пресуда за Мијалков и Алфите за апсењето на Бошкоски, случајот „Тортура“ ќе се суди од почеток

Наместо пресуда за поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на некогашната полициска единица „Алфи“, Основниот кривичен суд во Скопје денеска одлучи да ја преотвори главната расправа во случајот „Тортура“ и закажа следно рочиште што ќе се одржи на 8 јули. „Од сите изведени докази на главната расправа за судот неспорно е дека се случил одреден настан, но...

Доживотна казна затвор за извршителот на двојно убиство и два обида за убиство во Прилеп

Прилепчанецот Н.П. (52) е осуден на доживотна казна затвор, за двојно убиство и два обида за убиство, што се случија во јануари минатата година, на улица „Александар Македонски“ во Прилеп. Осудениот ја убил својата сопруга и нејзината мајка, а се обидел да ги убие братот и снаата на сопругата. Целата крвава драма се случувала пред очите на неговиот малолетен...

Пресуда за Таргет-Тврдина: Мијалков осуден на 12 години затвор, Јанкуловска на 4 години

За злосторничко здружување, злоупотреба на службена положба и овластување и примање награда за противзаконито дејание, на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска му беше досудена затворска казна од 12 години во случајот Таргет-Тврдина кој се однесува на незаконското прислушување на 20.000 граѓани од 2008 до 2015 година во време на владеењто на ВМРО-ДПМНЕ. На Мијалков во затворската казна...

За обид за излез од земјава со лажни ПЦР тестови, судот на две лица им досуди условна казна затвор од две години

Маж и жена, државјани од Косово, фалсификувале ПЦР тестови и прикажувајќи ги како негативни, се обиделе да излезат од државата. Ги очекува условна казна затвор од две години и протерување од РСМ во период од 5 години. За двајцата косовски државјани, Основното јавно обвинителство- Скопје поднесе обвинителен предлог, за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1...

Алексеј Навални доби затворска казна, САД побараа итно ослободување

Најпознатиот руски опозиционер Алексеј Навални вчера доби ефективна затворска казна, во судски процес што генерално во светот се цени како политичка пресметка на власта со нејзиниот најжесток критичар. На судењето беше проценето дека Навални ги прекршил одредбите за неговата условна затворска казна од три и пол години, со тоа што не се пријавувал соодветно во текот на петте месеци кога...

ЗНМ: Новинари од 27 април по втор пат жртви, овој пат од судот

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) реагира на тоа што Основниот граѓански суд во Скопје донесе пресуди со кои се одбиваат тужбените барања на новинарката Наташа Стојановска и Душица Мрѓа, кои бараа повреда на нивните права и штета од државата за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Северна Македонија. „Оваа пресуда е пропуштена можност да се...

Судот ја одби тужбата на новинарката Душица Мрѓа против државата за „крвавиот четврток“

Основниот суд Скопје 2 вчера ја одбил тужбата на новинарката Душица Мрѓа против државата поради повреда на правото на слобода на изразување за настаните во Собранието на 27 април 2017 година. Судот пресудил во корист на државата, а образложението за пресудата за „крвавиот четврток“ дополнително ќе ѝ биде доставено на новинарката во писмена форма, напиша новинарката Мрѓа на својот...

Владимир Панчевски осуден на три и пол години затвор за злоупотреба на АКМИС системот

Поранешниот претседател на Кривичниот суд-Скопје, Владимир Панчевски е осуден на три и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување, поради рачно доделување на предмети кај подобни судии, а не преку АКМИС системот. Судијката Валентина Ѓорѓиевска од Основниот суд во Велес вечерва ја објави пресудата. Обвинителството го товареше Панчевски за распределба на рака на 40-тина предмети кај одредени...

„Телма“ реагира на АВМУ која поднесе жалба на пресудата дека телевизијата не го прекршила изборниот молк

Телевизија „Телма“ реагираше на тоа што АВМУ се жали пред Апелациониот суд за ослободителната пресуда од Основниот суд Скопје 1, кој утврди дека „Телма“ не го прекршила изборниот молк со изјавата на министерот за здравство Венко Филипче, која беше емитувана на 13 јули. Судот утврдил дека е од јавен интерес и исклучиво во функција на информирање на јавноста за...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...