fbpx
Таг: слобода

таг: слобода

Низа препораки за власта во извештајот „Слободата на медиумите во Македонија – напредок на стаклени нозе“

Да се направи јавен фонд за поддршка на медиумите врз основа на објективни критериуми и со целосна независност, во согласност со постоечките европски стандарди, да се задржи строгата забрана за државно рекламирање во медиумите, да се става јасен воден печат на комуникациските материјали од Владата, за нивниот извор да ѝ биде јасен на јавноста, да се воведе законска регулатива...

„Слобода?!“ – заедничка изложба на македонски и бугарски ликовни уметници во Ловеч

Во организација на КИЦ на Република Северна Македонија во Софија и Уметничката галерија „Проф. Теофан Сокеров“, денеска, со почеток од 18:00 часот за прв пат во град Ловеч ќе биде претставен проектот „Поврзување“ и изложбата „Слобода?!“. Оваа групна изложба на 15 современи македонски и бугарски ликовни уметници претходно имаше своја успешна премиера во Созопол. Со ова гостување, како што истакнаа...

Извештај за 2020 година: Зголемен број на напади врз новинари, слаб напредок во медумските слободи

Во 2020 година нема сериозни промени во медиумската сфера но има зголемување на трендот на напади, односно состојбата со безбедноста на новинарите и медиумските работници не е подобрена за разлика од минатата 2019 година туку напротив е влошена, се вели во извештајот Показатели за степенот на слобода на медиумите и за безбедноста на новинарите 2020, кој денеска беше презентиран...

Галовеј: Ќе бараме одговорност за оние што ги повредуваат новинарите

По повод Меѓународниот ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата врз новинарите, британската амбасадорка Рејчел Галовеј посочи дека иако е подобрена состојбата со медиумите во земјава, нема судска разрешница на ниту еден од случаите на напади врз новинарите кои се случија годинава. „Слободата на медиумите на глобално ниво е во состојба на опаѓање, кое само се забрза за време...

Македонија ќе ја унапредува слободата на медиумите како дел од Коалицијата од 35 земји

Македонија како членка на Коалицијата за слобода на медиумите ќе делува со останатите земји потписнички за унапредување на слободата на медиумите на локално и глобално ниво, било усвоено на првиот состанок на Коалицијата за слобода на медиумите составена од 35 земји членки потписнички, која го одржала својот прв состанок на високи функционери на 29 и 30 јануари 2020 во...

Влада: Медиумската сфера е ослободена од политички притисоци

Со Законот за АВМУ, како законска основа со која што се гарантира слободата на медиумите, се обезбедува професионален и транспарентен избор на членовите на Програмскиот совет на МРТВ, како и професионализација на АВМУ, рече денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на одбележувањето на Светскиот ден на слободата на медиумите, во организација на Секретаријатот за Европски прашања. „За...

ЦИВИЛ: Да се стави крај на неказнивоста за повреда на слободата на медиумите

Како организација за човекови права, ЦИВИЛ секогаш е на страната на новинарките и новинарите и ги повикува да ја продолжат комуникацијата со организацијата и секој обид за притисок врз нив да го пријават, велат од таму по повод Светскиот ден на слободата на медиумите 3 мај. „Оваа година, Северна Македонија бележи значителен пад на бројот на напади врз новинар(к)ите, но,...

Македонската делегација во Брисел го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24

Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во својство на главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори со ЕУ. Состанокот ќе трае три дена, за време на кои експертските тимови ќе ги разгледуваат седумдесетте страници од европското законодавство посветен...

ВМРО-ДПМНЕ ги осуди заканите и цензурата врз новинарите и медиумите

Секој изминат ден го покажува недемократскиот карактер на оваа власт. Ветуваа живот и слобода, а донесоа цензура, закани и условни затворски казни за медиумите, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата ги осудуваат заканите и цензурата врз новинарите и медиумите. „Со доаѓање на СДСМ на власт гледаме како нивните мегафони промовираат насилници кои се закануваат и навредуваат новинари. Нормално, на...

Законот е само алатка, а не е клуч за слободни и професионални медиуми

Владата влезе во финален процес на менување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Главните забелешки од страна на здруженијата и медиумската фела се однесуваат на предлозите на Владата за МРТ, Агенцијата за медиуми, како и обврските кон приватните радиодифузери. Европскиот експерт Питер Ванхојте за ПИНА вели дека засега делува дека предлог законот ќе резултира со порелаксирана медиумска...

Конференција „Е-општество“ во организација на „Метаморфозис“ се одржува во Скопје

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ денеска 13. пат ја организира меѓународната конференција „Е-општество“, која оваа година ќе биде на тема „Слобода и приватност“, со особен фокус на реформите во областа на медиумите. Конференцијата ќе се одржи во хотелот „Холидеј ин“, со почеток од 10 часот. На настанот, во четири одделни сесии ќе дебатираат и ќе дискутираат дваесетина претставници на институциите,...

Иванов: Да останеме верни на македонската традиција на соживот

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание, упати честитка до граѓаните на Македонија, во која истакнува дека пред точно 76 години, Македонија го избра патот на борба против најголемите зла во историјата на човештвото – фашизмот и нацизмот. „Во оваа борба, народот на Македонија се препороди и се почувствува слободен да си ја...

Напаѓачот од Марсеј пуштен на слобода по два дена притвор

Осомничениот за нападот во Марсеј, при кој беа убиени две лица, беше уапсен, а потоа ослободен, два дена по нападот, соопшти извор близок до полицијата. Изворите наведуваат сека осомничениот, познат под осум различни имиња, запрен е во францускиот градот Лион, под сомневање дека извршил кривично дело кражба, а потоа е пуштен поради недостиг од докази. Идентитетот на осомничениот и понатаму е целосно нејасен,...

СДСМ: Новата влада се обврзува дека ќе ја почитува слободата на медиумите

„Македонија ќе биде земја на слободни, професионални и независни новинари и медиуми, како што доликува на една современа европска демократска држава, во каква што ќе ја претвориме заедно нашата земја“, се вели во соопштението на СДСМ по повод Денот на слободата на медиумите. Во него се додава дека „СДСМ се придружува на ставот на ЕУ дека слободното изразување и известување на медиумите...

Гутереш ги повика лидерите на земјите да ги спречат заканите за новинарите

По повод Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 мај, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ги повика лидерите на земјите и граѓаните да се спротивстават на дезинформациите и да ги спречат заканите за новинарите секаде во светот. - Слободата на медиумите ги унапредува мирот и правдата за сите и таа е клучна во борбата против дезинформациите. Потребна е заедничка борба...

„Репортери без граници“: На 111. место, Македонија е „лошото момче на Балканот“

Најновиот извештај на „Репортери без граници“ ја рангира Македонија на 111. место според индексот на слобода и земјата ја нарекува „лошото момче на Балканот“. Според „Репортери без граници“, слободата на медиумите е намалена во целиот регион, но ерозијата на владеењето на правото е највидлива во Македонија. Оттаму нагласуваат дека клевета била отстранета од кривичниот законик во 2012 година, но дека обвиненијата се...

Обама ја поздрави слободата на говорот во Виетнам

Американскиот претседател Барак Обама на Форум на млади азиски лидери кој се одржува во Хо Ши Мин, Виетнам, ја поздрави слободата на говорот во оваа земја. - Луѓето треба да бидат оставени слободно да го изразуваат своето мислење. Тоа е дел од постоењето на современата култура во 21 век - рече тој во одговорот на прашањето на една раперка дали...

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира за правда, еднаквост и за слобода

Денеска, во 18 часот, „Шарената револуција“ ќе протестира против социјалната неправда и лошите политики за вработување. „Протестирам против социјалната неправда и лошите политики за вработување. Транзицијата ја осиромаши Македонија, а оваа власт ја закопа! Режимот веќе предолго ги држи нашите сограѓани како заложници за сопствените потреби: да гласаат, да прават списоци, да одат на контрапротести, да чистат споменици и мора...

Од „Канал 77“ бараат новинарските здруженија да реагираат за инцидентот со нивната новинарка

Националното радио „Канал 77“ упати јавна осуда на однесувањето на приврзаниците на ГДОМ, кои вечера на протестот во Штип не ѝ дозволиле на новинарката на радиото, Вања Мицевска, да известува од настанот. Тие ги повикаа новинарските здруженија да го осудат инцидентот, кој е уште еден од серијата во кои се попречуваат новинари во вршењето на новинарската работа. - Учесници на контрапротестот...

Денеска се одбележува Денот на слободата на медиумите

Во светот денеска се одбележува Денот на слободата на медиумите, за која се оценува дека е на најниско ниво во последните 12 години. Во повеќе земји ќе се одбележи со меѓународна акција „Пет минути громогласна тишина“, за да се предупреди јавноста на сè потешката положба на новинарската професија. Во последниот извештај на „Фридом хаус“ се наведува дека во 2015 година од 199...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...