fbpx
Таг: Скопје

таг: Скопје

Коце Трајановски на средба со месните и урбаните заедници во Сарај

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општината Сарај, Беким Мурати, и директорите на јавните градски претпријатија денеска присуствуваа на акција за чистење и за уредување на реонскиот парк во Сарај. Оваа акција во општината Сарај е дел од единаесеттиот циклус посети на општините на Град Скопје и средби со претставниците на урбаните и на месните заедници. Овие три дена...

Изложба на најдобри фотографии на конкурсот на Град Скопје

Вчеравечер во изложбениот салон на Културно-информативниот центар - Скопје, беше отворена изложба на фотографии од конкурсот за избор на најдобра фотографија, со мотиви од Скопје, како за наградените, така и за фотографиите, кои влегле во потесниот круг на избор од конкурсите во 2013 и во 2014 година Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во рамки на отворањето на изложбата на...

Генерал Патрик де Русиер во посета на Македонија

Од денеска во дводневна посета на Македонија ќе престојува претседавачот на Воениот комитет на ЕУ, генерал Патрик де Русиер. Генерал Русиер ќе биде пречекан со високи воени почести и ќе има средби со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, и со министерот за одбрана, Зоран Јолевски. За утре се планирани средби со претседателот Ѓорге Иванов и со министерот...

Незири – Исмаили: Унапредување на економската соработка со поддршка од Европска Унија

Министерот за економија, Беким Незири, денеска во просториите на министерството, оствари средба со косовскиот министер за економски развој, Фадил Исмаили. На состанокот се разговарало за тековната соработка во трговската и во економската сфера. - Постојните билатерални односи помеѓу Реублика Македонија и Република Косово се добра основа за натамошно надградување и за унапредување на соработката. Денешната средба е резултат на договорот...

Детски саем во „Скопје сити мол“

Четвртиот саем за деца од четврток до недела, ќе се одржи „Скопје сити мол“. Богатата програма вклучува попусти и голем број едукативни игри, конкурси, натпревари, детска мини-олимпијада, дружење со македонските фудбалски ѕвезди, претстави, како и детска модна ревија.  

Грчки студенти во посета на Македонија

Студенти од солунскиот факултет „Македонија“ утре доаѓаат во посета и на предавања во Скопје. Околу 70 студенти од отсекот за балкански студии на факултетот, ќе присуствуваат на предавања на Факултетот за етнологија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. По предавањата е предвидена прошетка низ Скопје и посета на Музејот на македонската борба и жртвите од комунизмот. Целта на посетата е подобро...

Прогласени најдобрите угостителски објекти за 2014 година

Град Скопје и годинава ја продолжува традицијата и, во соработка со агенцијата „СВОТ рисрч“, го реализираше проектот за избор на најдобар угостителски објект. Овој проект се спроведува седма година по ред, а плакетите на најдобрите три гостилници и на најдобрите три ресторани, денеска им ги врачи Слободан Ќосев, раководител на Секторот за локален економски развој. Годинава најдобрите три гостилници се: 1....

Средба на урбаните заедници во Чаир

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на општината Чаир, Изет Меџити и директорите на јавните градски претпријатија, денеска присуствуваа на акција на јавните претпријатија, што во наредните три дена ќе се спроведува на територијата на оваа општина, како дел од единаесеттиот циклус посети на општините на Град Скопје и средби со претставниците на урбаните и на месните заедници. Три...

Студентите се упатија кон Владата на Република Македонија

Повеќе стотици студенти денеска се собраа пред комплексот факултети на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, на марш против идејата на владата да воведе екстерно оценување на универзитетот. Тие маршот го продолжија кон седиштето на Владата на Република Македонија. Според најавите од Министерството за образование и наука, испитот треба да се спроведува двапати: првпат кога студентот ќе ја заврши втора година од студиите, со прашања...

Трајановски и Меџити ќе присуствуваат на акција за чистење во Чаир

Денеска, во 13 часот, на булевар Цветан Димов (во близина на супермаркетот „Веро“), градоначалниците на Град Скопје и на Општина Чаир, Коце Трајановски и Изет Меџити, ќе присуствуваат на акција за чистење што се спроведува во оваа општина. По посетата на терен, градоначалниците ќе присуствуваат на средба со урбаните и со месните заедници од Општина Чаир, како дел од единаесеттиот...

За една недела казнети 1.140 учесници во сообраќајот

СВР-Скопје изминатата недела спроведе зајакнати контроли на подрачјето на Град Скопје и од страна на сообраќајната полиција санкционирани се вкупно 1.140 учесници во сообраќајот за сторени прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот. Кај 44 возачи е утврдено дека управувале возила под дејство на алкохол, 79 лица управувале возила со измината важност на сообраќајната дозвола, без возачка дозвола управувале 60...

Дваесетгодишен возач прегази тинејџер

Патничко возило „фолксваген туарег“ со скопски регистарски ознаки, вчера попладне удрило во 16-годишниот скопјанец И.Б. на раскрсницата од булеварот Метрополит Теодосиј Гологанов и улицата 9 Мај во Скопје. Со возило на итна медицинска помош, пешакот И.Б. бил пренесен во Ургентниот ценар - Скопје, каде од страна на доктор му се констатирани тешки телесни повреди. Поради сериозноста на повредите И.Б. бил пренесен на...

Засилени контроли на угостителските објекти во Македонија

Полицијата вчера изврши контроли во 33 угостителски објекти, од кои 16 на подрачјето на Неготино и 17 на подрачјето на Кавадарци, при што биле изречени три глоби на физички лица, како и една глоба на правно лице според Законот за заштита од пушење, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Од МВР соопштија дека акциска контрола била направена и на 12 и...

Приведен скопјанец за посредување во вршење проституција

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје, со кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје, го предаде М.Ѓ. (47) од Скопје, осомничен за посредување во вршење проституција. Во периодот од 28 јуни до 14 октомври годинава, пријавениот, откако се запознал со оштетената, ја ангажирал за делење рекламен материјал и по сексуален однос со неа, почнал да ја уценува дека има снимки од сексуалниот...

Ноќна атлетска улична трка по повод 13 Номеври

Градот Скопје утре, по повод одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје, ја организира традиционалната Атлетска улична трка во централното градско подрачје. Почетокот на трката е закажан за 16.30 часот на Плоштадот Македонија (пред фонтана „Воин на коњ“), а стартот ќе го означи градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

Град Скопје со 30 возила ќе го чисти снегот

Градот Скопје е подготвен за одржување на магистралните и на собирните улици на подрачјето на Скопје, во зимски услови, информираат оттаму. За чистење на снежните наноси од коловозите, Градот Скопје оваа сезона располага со 30 возила и со доволно количество сол. Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Синиша Ивановски, денеска го посетија пунктот на...

За викендот привремен режим на сообраќај на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов

Градот Скопје ги известува учесниците во сообраќајот дека во текот на викендот, 15 и 16 ноември 2014 година, поради изведување градежни активности, во период од 7 до 19 часот, на дел од булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, сообраќајот ќе се одвива во согласност со привремено воведениот режим. Привремен сообраќаен режим ќе биде воспоставен на булеварот на потегот од крстосницата со булевар 8 Септември до крстосницата со...

Положени цвеќиња на Партизанските гробишта „Бутел“

Делегација на Град Скопје, предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и од претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, денеска положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта „Бутел“ и пред споменикот на генерал Михајло Апостолски на градските гробишта „Бутел“. На гробиштата во Бутел цвеќиња положија и делегација на Градскиот одбор на Сојузот...

МВР приведе учесници од организацијата на „Скопски фестивал“

Повеќе учесници во организацијата на „Скопски фестивал 2014 година“ се повикани на информативен разговор под сомневање дека направиле измама со телефонското гласање, потврди портпаролот на МВР, Иво Котески, за новинската агенција „Мета“. Засега нема информација колку лица се повикани затоа што, според нашите информации, можно е во текот на денот да бидат повикани уште луѓе за кои ќе се појави сомнеж за...

Зголемен бројот на туристи

Бројот на туристите во септември 2014 година изнесува 66.033, а бројот на ноќевањата изнесува 156.554, покажуваат резултатите на Државниот завод за статистика. Бројот на туристите во септември 2014 година, во однос на септември 2013 година, е зголемен за 3,5 проценти, а бројот на ноќевањата остана на исто ниво. Бројот на домашните туристи во септември 2014 година, во однос на септември 2013 година,...

Четири неуспешни обиди да се избере претседателка на Уставен суд

Ниту една од двете кандидатки за претседателка на Уставен суд, Татјана Бозаџиева Васиќ и Ана Павловска Данева, не успеаа да добијат мнозинство од шест гласови потребни за избор на...