fbpx
Таг: Синовак

таг: Синовак

Вистиномер: Вакцинираните со кинески вакцини и руската Спутник „заглавени“ на патот кон европските земји

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ за процентите на вакцинирани граѓани со различните вакцини и информации каде во европските земји може да патуваат граѓаните што примиле една од двете кинески вакцини или руската „Спутник В“: Македонските здравствени власти неодамна објавија дека секој граѓанин, без разлика на возраста, може да се пријави да прими трета доза од вакцината против ковид,...

Вакцинираните со кинеските вакцини, трета доза може да добијат најрано по три месеци од ревакцината

Националниот Комитет за имунизација денеска донесе одлука со која препорачува граѓаните кои се вакцинирани и ревакцинирани со вакцините на кинеските производители Синовак и Синофарм, трета доза вакцина може да примаат после изминати три месеци од ревакцинација. Вакцинацијата со трета доза е со вакцина на производителот Фајзер, а вакцинацијата е без закажан термин, на кој било вакцинален пункт во државата. За...

Вистиномер: Не е точно дека лажица се лепи за рамо поради вакцинација

Медицински експерти во повеќе наврати се изјаснија дека вакцините немаат магнетизирачко дејство и немаат магнетизирачки компоненти. Предмети на раката може да се залепат поради фрикција (триење), лепило, селотејп, природната пот на кожата на раката, но не и поради вакцинација. Истите луѓе кои можат да залепат магнетни предмети на нивните тела може да залепат и немагнетни предмети со истата леснотија....

МЗ апелира медиумите да не шират непроверени тези за неефикасноста на „Синовак“

Министерството за здравство реагира на дел од објави и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ не штити од делта сојот како и од тешка клиничка слика при разболување на вакцинираните со оваа вакцина. „Ова тврдење е апсолутно неточно, нема ниту една студија или научен доказ кој ова го потврдува. Апелираме медиумите да не пласираат непроверени тези од поединци...

МЗ: Денеска започнува имунизацијата со кинеската вакцина „Синовак“

Од денеска во вакциналните пунктови низ државата започна да се аплицира вакцината на кинескиот производител „Синовак“, откако ги помина сите потребни законски процедури. „Вакцинацијата со „Синовак“ се одвива скоро во цела држава, освен во Скопје и Битола, каде имунизацијата со оваа вакцина ќе започне од утре. Станува збор за класична вакцина каде е инјектиран ослабен вирус, односно технологија за добивање...

МЗ: Пристигнаа 500.000 вакцини од производителот „Синовак“

Денеска на скопскиот аеродром пристигнаа 500.000 вакцини што ги купивме од производителот „Синовак“, информираат од Министерство за здравство. Вакцините ќе бидат соодветно складирани во Поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина каде што има доволно капацитет да се сместат во ладните соби по што ќе бидат дистрибуирани до пунктовите низ државата согласно закажаните термини за вакцинација. Ова е...

Вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од СЗО, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук-профил објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација (СЗО). „Еве ги официјалните карактеристики на вакцината Синовак објавени од СЗО – Инкативиран САРС-Ков2 вирус, потребни се две дози, втората доза од 14-28 дена по првата доза, високо ефикасна за превенција на тешка болест, се дава мускулно...

Сите пријавени ќе бидат вакцинирани до 15 јули, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека сите пријавени граѓани на vakcinacija.mk ќе бидат вакцинирани до 15 јули. Тој додаде дека списокот на пријавени за вакцинација е ревидиран и останати се околу 140.000 граѓани од сите возрасти кои ќе добијат термин за вакцинирање во следните две недели. Денеска се очекуваат 100.000 вакцини од „Фајзер“ кои ќе бидат распределени во големите...

Утре ќе пристигнат 100.000 вакцини „Фајзер“, а во недела 500.000 „Синовак“, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека 500.000 вакцини на „Синовак“ ќе пристигнат во недела, со по 250.000 дози во два авиони. Утре пак, се очекуваат 100.000 дози од „Фајзер“, преку Ковакс-механизмот. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина, и откако ќе се добие дозвола за пуштање на сериите во промет од Агенцијата...

Втор случај на делта-варијанта на корона вирус во земјава, Филипче очекува 600.000 вакцини до крајот на јуни

Министерот за здравство Венко Филипче вчера потврди дека е откриен втор случај на заболено лице од делта-варијантата на корона вирусот во земјава, којшто првично беше регистриран во Индија. Тој дополни дека станува збор за колега на македонскиот државјанин кој првично беше откриен оти боледува од индискиот сој. И двете лица биле на работа во Ирак, каде што се заразиле...

Пристигна 30.000 кинески вакцини „Синовак“, донација од Турција

Министерот за здравство информираше дека денеска пристигаа 30.000 кинески вакцини „Синовак“ како донација од пријателска Турција. „Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред сè, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас. Вакцините во најкраток рок ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум државата,“...

Турција ќе ѝ донира на државава 30.000 вакцини „Синовак“

Министерот за здравство Венко Филипче синоќа на својот фејсбук профил напиша дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини „Синовак”. Тоа било кажано од претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој вчера во Истанбул имаше работна средба со премиерот Зоран Заев и владини претставници. „Овој гест на солидарност е уште еден показател за искреното пријателство и соработка меѓу двете земји. Голема...

Околу 180.000 граѓани чекаат да примат прва доза вакцина, ќе се покријат со „Фајзер“, „Синовак“ и „Астра Зенека“

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека околу 180.000 македонски граѓани во моментов се наоѓаат на список и чекаат за да примат прва доза вакцина против ковид-19. На новинарското прашање дека нема доволно вакцини за аплицирање на прва доза за пријавените граѓани, тој рече дека веќе ги уфрлиле во системот 10.000-те вакцини од „Фајзер/Бионтек“ коишто пристигнаа...

Нема точен датум кога ќе пристигнат вакцините „Спутник“ и „Синовак“, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека за вакцините „Спутник“ и „Синовак“ нема точен датум кога ќе пристигнат во државата. Тој вчера имал разговор со рускиот амбасадор кој требал да искомуницира со Институтот од Москва и да даде повратна информација во однос на испораката на вакцините. Вакцините „Синовак“, како што додаде Филипче, треба да пристигнат првите десет дена од јуни....

Филипче: На почетокот на јуни ќе пристигнат 500.000 вакцини „Синовак“ и 100.000 „Фајзер“ преку Ковакс механизмот

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека 500.000 кинески вакцини „Синовак“ се очекуваат да пристигнат на почетокот на јуни, како и 100.000 „Фајзер“ преку Ковакс. Во меѓувреме, секој понеделник ќе пристигнуваат по 10.000 вакцини „Фајзер“ како резултат на директниот договор помеѓу државата и компанијата. Руските вакцини „Спутник V“ се очекуваат да пристигнат до крајот на месецот, но сè уште не...

Филипче: До крајот на летото ќе постигнеме колективен имунитет

Нашата проценка е дека некаде до крајот на летото може да се постигне колективен имунитет имајќи ги предвид сите количини вакцини кои треба да пристигнат во нашата земја. Се направи пресек на 30 април - сите граѓани коишто се пријавени на сајтот vakcinacija.mk, а тоа се невакцинирани близу 160.000, во период од две недели, значи некаде до 15 мај...

Владата започна постапка за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина против ковид-19

Владата на 42. редовна седница, ја разгледа и ја усвои информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против ковид-19, информираат од таму. „Со заклучок на Владата Министерството за здравство доби задолжение да спроведе постапка за набавка на 200.000 единечни дози од САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против ковид-19 согласно со член 55 став (1) точка г) од Законот за јавните набавки, односно...

Големата надеж на Пекинг во „престижните“ кинески вакцини „испарува“ по реакциите во светот

Двете кинески вакцини против корона вирусот, за кои Пекинг, а и одреден број влади и луѓе низ светот сметаа или сметаат дека ќе станат симбол на престиж за Кина и за нејзината научна платформа, се соочуваат со низа негативни реакции и неповолни бројки. Властите во Турција и во Бразил, но и во други земји во светот, претежно од групата...

Вистиномер: Кинеските компании за производство на вакцини бараат испитаници во посиромашните земји

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар на 18 јануари годинава беше првиот кој на европскиот континент прими кинеска вакцина против ковид-19. Одобрението за користење го има издадено српската Агенција за лекови и медицина, експресно претходниот ден, но за 100.000 први примероци, додека другите дополнително ќе се испитуваат, пишува Вистиномер.мк. Каква вакцина добило здравството на нашиот северен сосед на 16 јануари?...

Пановски: Ако утре стаса кинеска вакцина, прв ќе се вакцинирам

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека се разгледува можноста и за набавка на кинески вакцини, на производителите „Синовак“ и „Синофарм“, иако во меѓувреме, државата не се откажува од фајзеровите вакцини кои треба да се обезбедат преку ковакс механизмот. За кинеските вакцини се размислува по доцнењето на испораката на вакцините на „Фајзер“. Професорот од Медицинскиот факултет Никола Пановски, вели дека...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...