fbpx
Таг: Сеопфатно сексуално образование

таг: Сеопфатно сексуално образование

Црквата подалеку од женските права – реакција на Платформата за родова еднаквост

Во секуларна држава, мислењето на црквата е нерелевантно во креирањето на политиките за родова еднаквост, реагира Платформата за родова еднаквост, остро спротивставувајќи се на, како што велат, делувањето на Македонската православна црква (МПЦ) против донесувањето на Законот за родова еднаквост и воведувањето сеопфатно сексуално образование во училиштата. Од Платформата велат дека на трибина организирана во Струмица минатиот петок, која била...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Сексуалното образование во училиштата е една од најдискутираните теми во земјава, каде до неодамна и самиот збор „секс“ се сметаше за табу. Адолесценцијата е период од животот во кој лицата претрпуваат големи физички, психолошки, емоционални и промени на личноста, што пак бара во овој период да бидат насочени и да им се помогне да ги разберат промените што ги...

Митови и дезинформации за сеопфатното сексуално образование во новата епизода на „Шорткат“

Во новата епизода на емисијата „Шорткат“ која ќе се емитува вечерва со почеток во 19 часот ќе прикажеме дел од рубриката „Зошто (не) е така?“ во која тема е сеопфатното сексуално образование. За најраспространетите дезинформации и митови за сексуалното образование во училиштата зборуваат Катерина Иванова од ХЕРА, психологот Радмила Живановиќ и новинарката и активистка Рита Бехадини. Дел од другите содржини...

Заврши пилот-проектот за сексуално образование, учениците сметаат дека треба да се изучува и во пониските одделенија

Вкупно 85 ученици во деветто одделение од три основно училишта, со потпишана согласност од родители, во текот на едно полугодие следеа настава по Сеопфатно сексуално образование (ССО). Пилот-проектот заврши, а интересот кај учениците за овие теми бил голем. Она за што учеле учениците на часовите, на кои им предавале сертифицирани и обучени наставници, биле теми како: сексуално и репродуктивно...

Образованието во 2021 година: нова концепција за основците, протести на средношколците

Новата концепција, заедно со најавата за воведување електронски учебници и сеопфатно сексуално образование, проследени со низа дезинформации, лажни вести, но и протести на родителите, ги одбележаа случувањата во основното образование изминатата 2021 година. Протестираа и средношколците, а тие бараа промена во моделот на полагање државна матура и враќање во училишните клупи, наместо неквалитетна онлајн настава, што веќе од септември...

Назначена новата Младинска амбасадорка за сексуално и репродуктивно здравје, родова еднаквост и телесна автономија

Лора Бас е новата Младинска амбасадорка за сексуално и репродуктивно здравје и права, родова еднаквост и телесна автономија, назначена во Холандија. Како амбасадорка за млади, Лора игра важна улога која ги поврзува младите со креаторите на политики, со цел да се усогласи работата на холандското Министерство за надворешни работи (МНР) со потребите на разни младински групи. Позицијата Младински амбасадор произлезе од...

Обучени 14 наставници што ќе предаваат Сеопфатно сексуално образование

Од претстојниот септември, во образовниот систем влегува нов наставен предмет Сеопфатно сексуално образование. Предметот, кој всушност станува дел од основното образование, се воведува во деветто одделение. Оваа новина предизвика низа реакции во јавноста, а се ширеа и лажни вести со цел јавноста да се заплаши и доведе во заблуда. Дилемите и нејасностиите ги разјаснија одговорните во Бирото за развој...

БРО: Манипулација е тврдењето дека учениците на 11 години ќе учат за водење љубов

Нови дезинформации во однос на воведувањето на сексуално образование во образовниот процес денеска се проширија на Фејсбук и станаа вирални, односно веќе достигнаа до огромен број луѓе. Илустрација на која е прикажан полов однос помеѓу маж и жена денеска беше споделен во Фејсбук групата на иницијативата „Учебници и настава мора да има“. Автор на постот е координаторката на иницијативата, Драгана...

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со...