fbpx
Таг: Села

таг: Села

Започна изградбата на обиколница Тетово

Во близина на населеното место Требош денеска се означи почетокот на градежните работи за изградба на обиколница Тетово, која од автопатот кај Требош ќе се протега до селото Непроштено. Инвестицијата е вредна 12,2 милиони евра. Во првата фаза ќе се гради обиколницата од 5,4 километри со две ленти од по три метри од клучката кај н.м Требош до Непроштено, а...

Требичино – селото со двајца жители чија тишина сведочи за масовната миграција

Додека сонцето изгреваше над живописните предели, тргнаваме на патување до селото Требичино, сместено во ридско-планинските предели во струмичкиот регион. Порано препознатливото село по својата убавина и прекрасен пејзаж, денеска е само суров доказ за масовната емиграција што ги зафати населените места во овој регион, но и во целата држава. Тишината го исполнува воздухот додека се приближуваме до селото кое постојано...

Охридските села конечно ќе добијат урбанистички планови

Со години недостокот од урбанистички решенија за селата на територијата на општина Охрид ги попречува овие средини во стопанскиот и туристичкиот развој. Досега во селските населби, изградените објекти беа на земјоделски површини, а не на градежни па со урбанзиацијата ќе може да се понудат потенцијалите за развој на општината. Инаку, според член 12 од Законот за просторно и урбанистичко планирање...

Интервјуто на Иванка Василевска за српскиот портал натежнува од невистини и спинови

Иванка Василевска, членка на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и професорка на Правниот факултет во Скопје, деновиве го привлече вниманието со своето интервју за српскиот портал „Стање ствари“, со кое испровоцира остри реакции во јавноста. Во ова обемно интервју, кое натежнува од манипулации, спинови и невистини, Василевска говори за повеќе теми, меѓу кои, за настаните во Собранието на 27 април 2017 година, за...

Потпишани договори од 4,5 милиони евра за 98 проекти за развој на руралните средини

Денеска, во Владата беа потпишани договори за имплементација на 98 нови проекти за развој на планските региони, на селата и на подрачјата со специфични развојни потреби, информираа од таму. Проектите се финансирани од буџетот на државата, конкретно од Програмите за рамномерен регионален развој на Министерството за локална самоуправа и на Бирото за регионален развој, во вкупна вредност од 280 милиони...

Изменувањето на Законот за акцизите денеска на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи редовната, 70. седница со почеток во 12 часот, на која, на барање на Собранието, треба да даде и мислење за предлог - законот за изменување на Законот за акцизите. На предлог на Министерството за локална самоуправа, на дневен ред се и предлог - одлуките за доделување на средства за финансирање на проекти од развој на села,...

Пожарот околу Македонски Брод сè уште е активен, евакуирани неколку жители на Растеш

Пожарот кај селото Требовље, во близина на Македонски Брод, сè уште е активен и го гаснат хеликоптери на Армијата на Македонија, два „канадери“ од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), а на помош пристигнал и хеликоптер од Бугарија. Пожарот попладнево се доближил до Лутоец и до селото Растеш, поради што биле евакуирани возрасна жена и болно дете. Пожарот кај Требовље е активен две недели, а шумски...

Двајца скопјани осомничени за серија кражби во цркви во Охридско

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривични пријави против две лица од Скопје, кои се товарат за серија кражби во цркви во неколку охридски села. Според полицијата, осомничените ги извршиле кражбите во периодот од минатото лето до средината на февруари оваа година. Против нив е поднесена кривична пријава за пет тешки кражби и за два обида за тешки кражби. Осомничените, според полицијата, ги извршиле кражабите...

Могерини ги седна заедно Груевски, Заев, Ахмети, Касами и Села

Првпат по Договорот од Пржино во јули 2016 година, политичките лидери седнаа во иста просторија.­ Високата претставничка за надворешна и за безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, денеска во Собранието имаше средба на која, со соработниците, присуствуваа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, претседателот на Беса,...

Битолско Мариово три дена завеано во снег

Битолскиот дел на Мариово веќе неколку дена е отсечен од цивилизацијата со наноси од снег и по еден метар. Селото Гермијан, каде има околу стотина жители, веќе трет ден нема комуникација со градот, а иста е состојбата во уште дваесетина села во општина Новаци. Отсечени се селата Гермијан, Бач, Живојно, Брод, Скочивир, Добровени, и од другата страна Градешница, Старавина и Зовиќ. -...

Селата на Козјак се отсечени поради снегот

Регионалниот центар за управување со кризи - Куманово соопшти дека во општина Липково во моментов на терен работи тешка механизација и дека сите патни правци кои се во надлежност на Општината се проодни, но сообраќајот се одвива отежнато во зимски услови. До крајот на денов или најдоцна до утре изутрина се очекува да се расчисти и макадамскиот пат Липково...

Блокиран патот Тетово – Јажинце, отсечени неколку села од Мавровско-реканскиот крај

Голем снежен нанос синоќа по полноќ го затрупа патот Тетово - Јажинце, на само 200 метри од граничниот премин Јажинце. Повеќе возила на ова место се заглавени, а патниците се згрижени на граничниот премин и во селото Јажинце, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Од Јавното претпријатите „Македонија пат“ - секција Тетово, велат дека нивни екипи со специјална механизација...

Ирачката војска зазела четири села североисточно од Мосул

Ирачката војска денеска зазела четири села од милитантите на Исламска држава (ИД), североисточно од градот Мосул, соопшти ирачкиот центар за координација на воените операции, јавуваат светските агенции. На овој начин ирачката војска почна да се приближува кон Мосул од север, додека неколку стотини воени единици влегуваат во градот од источната страна. Најголем дел од борбите во Мосул се одвиваат во источниот...

Голем пожар на грчкиот остров Хиос

На грчкиот остров Хиос рано утрово, околу 3.30 часот, избувна силен пожар. Пожарот избувна во јужниот дел на островот, а грчките противпожарни служби се обидуваат да го стават под контрола огнот, но гаснењето е отежнато поради силнот ветар. Во гаснењето на пожарот се вклучени шест хеликоптери, 16 противпожарни возила, 40 волонтери и 40 камиони со вода. Хеликоптерите имаат проблеми со фрлање вода...

Македонија на мапата за алтернативен туризам на француски тур-оператор

Агенцијата за промоција и поддршка на туризам организираше тридневна инфо-тура за францускиот туристички оператор „Војагер отремент“ (Voyager Autrement), кој на годишно ниво испраќа повеќе од 15.000 туристи насекаде во светот. Македонија е вклучена во нивната програма за алтернативен туризам, како нова и неоткриена дестинација. Туристичката понуда на Скопје и на Охрид и нивното историско и културно наследство биле највпечатливи, а особено интересен беше манастирскиот...

Град со големина на јајце од кокошка го собра родот во Македонска Каменица

За само 20 минути, градот што синоќа ги погоди Македонска Каменица и селата Моштица, Костин Дол и Косевица ги уништи овошките, а посевите останаа на земја. - Цели дваесет минути без прекин паѓаше град со големина на јајце од кокошка. Ништо не остана. Пластениците се со сто отсто штета. Исто и на овошките и зеленчукот. Се е на земја. Дури е уништен и...

Свлечиште на локалниот пат кај Крива Паланка отсече три села

Свлечиште кое настана на локалниот патен правец од Крива Паланка до селата Дурачка Река и Станци го затвори сообраќајот за околните села. Селаните велат дека вчера на локалниот пат имало помало свлечиште,  но во текот на вечерта врз патот се одронила повеќе земја. Како што објаснуваат надлежните, одронот најверојатно настанал поради големата количина вода која од врнежите дотекувала на постојниот пат...

Петмина загинати во налетот на ураганот Винстон на Фиџи

Пет лица ги загубиле животите на Фиџи во најсилниот ураган што некогаш поминал низ овој архипелаг во Тихиот Океан, на кој живеат околу 900.000 жители, јавуваат светските медиуми. Ураганот Винстон бил проследен од ветер кој дувал со брзина од 320 километри на час и од бранови со висина до 12 метри. Во налетот на ураганот неколку села на Фиџи биле целосно уништени, а поради...

„Коха диторе“: Најмалку седум борци на ИД се кријат околу Скопје

Најмалку седум косовски државјани што се бореле на страната на Исламска држава (ИД) во Сирија пред три недели се вратиле на Балканот и се засолниле во регионот на Скопје, пишува денеска косовскиот весник „Коха диторе“. Повикувајќи се на информации од разузнавачките агенции, вклучувајќи ја и косовската, весникот пишува дека меѓу џихадистите повратници биле и Лавридим Мухаџери и Ридван Хакифи и уште...

Водата во Струшко повторно забранета за пиење

Центарот за јавно здравје од Охрид изврши нови анализи кои покажуваат дека водата во струшките села Октиси и Франгово е неисправна за пиење. Раководителот на Центарот, Атанаско Михаилов, информираше дека водата од водоводите во селата Октиси, Франгово и Калишта не е хлорирана и оти не смее да се употребува за пиење. – Земавме примероци од водоводите во селата Октиси, Франгово и...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...