fbpx
Таг: РКЕ

таг: РКЕ

Цената на бензините останува иста, а на дизелот се намалува за денар и пол

Цената на бензините останува иста, а на дизелот се намалува за 1,50 денари за литар одлучи Регулаторна комисијата за енергетика и водени ресурси. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ не се менуваат, и ќе се продаваат за 73 и 75 денари за литар. Малопродажната цена на дизелот од ноќеска се намалува за 1,50 денари за литар, и ќе...

Бензините поскапуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 73 денари за литар, „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 75, еуродизел за 63,5, а екстра лесното масло за домаќинство за 63 денари за...

РКЕ одзеде лиценци на три компании за вршење енергетска дејност

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои ги одзема лиценците за вршење на енергетска дејност на три друштва за трговија на големо со сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт. На Друштвото за градежништво, трговија и услуги „Гуливер инженеринг“ ДООЕЛ му се одзема лиценцата за вршење на енергетската дејност трговија на големо со...

Бензините и дизелот од ноќеска ќе поскапат за еден денар за литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која од ноќеска се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 проценти, информираат тие. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 и на Еуродизел (Д-Е V) се зголемуваат за 1 денар за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 1,58 проценти, информираат од Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси. Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-95“ и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар за литар, и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 70,50 денари за литар,...

Бензините од ноќеска поскапуваат за 2 денари, дизелот за 3,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,36 отсто во однос на Одлуката од 26.7.2021 година. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 2 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 3 и...

РКЕ донесе одлука за намалување на цената на парното за околу 4 отсто

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4 проценти крајната цена на испорачаната топлинска енергија кај трите компании на територијата на Град Скопје. „Скоро 56.000 потрошувачи приклучени на „Балкан енерџи груп“ или 93 проценти од вкупниот конзум ќе добиваат сметки пониски за 4,35 проценти. Нешто над 3.800 домаќинства кои се...

Наместо еколошка такса, постојаното менување на законите доведе до намалување на цената на дизелот

Збрка од предложени и применети законски решенија за цената на нафтените деривати, за само еден месец. Наместо од почетокот на јули да се воведе еколошката такса од 3,5 денари за горивата како што најавија од Владата, најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, предвидува намалување на акцизата за 2 денара за литар Еуродизел (Д-Е V) поради...

Бензините поскапуваат за половина денар, а цената на дизелот останува иста

Со последната одлука на Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси, малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 0,28 отсто. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и на „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за половина денар за литар и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 72 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува...

Бензините поскапуваат за половина денар, цената на дизелот останува иста

Малопродажните цени на бензините се зголемуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 71,5 денари за литар, „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 73,5 денари за литар, додека малопродажната цена на дизелот не се менува и останува 63 денари за литар. Со одлуката...

Регулаторите и ДПИ ги анализираат податоците за увоз на штетниот мазут, конечните одлуки утре

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека во тек е подготвителен состанок за состојбата со мазутот, на кој утринава присуствуваат и претставници од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ). На состанокот е договорено ДПИ да достави дополнителни документи за да може РКЕ да има целосен пресек на состојбата во однос на мазутот. Во моментов на подготвителниот состанок комесарите...

Нафтените деривати од ноќеска поскапи за денар до денар и половина

Од ноќеска нафтените деривати во земјава ќе поскапат за денар до денар и половина. Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,88 отсто, информираат тие. Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 од ноќеска ќе се зголеми за 1,50 денари за литар, додека малопродажните...

Цената на бензините останува иста, а дизелот поскапува за половина денар

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,26 проценти, информираат од Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“, остануваат на исто ниво, па оттука малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 67 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 69 денари за...

Еуросупер БС-95 поевтинува за половина денар, другите горива со цени по старо

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) изврши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,38 отсто, во однос на цените донесени на 19 април. Со новата одлука, од ноќеска малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98, Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат и остануваат на истото ниво...

Од полноќ бензините поскапуваат за половина денар, дизелот и екстра-лесното масло со изедначени цени

Откако пратениците во Собранието на РСМ ги усвоија измените на Законот за акцизи, Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги изврши измена на Одлуката од 5.04.2021 година со која се утврдени највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт. „Одлуката доаѓа откако Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акцизите. РКЕ практично изврши усогласување на одлуката...

Бензините од полноќ поскапуваат за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,80 отсто. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1 денар за литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива...

Бензините од полноќ поевтинуваат за денар, дизелот поевтин за денар и половина

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,11 отсто во однос на Одлуката од 22.3.2021 година. Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и на екстра-лесното масло за домаќинство ЕЛ-1 се намалуваат за 1 денар за литар, додека...

Цената на дизелот се зголемува за еден, а на бензините за денар иполовина

Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси информира дека цената на горивата се зголемува во просек за 2,13 проценти во однос на минатата недела. Малопродажната цена на дизелот се зголемува за еден денар и ќе се продава за 57 денари за литар. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ и на екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за...

РКЕ: Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот со иста цена

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за половина денар за литар, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто ниво утврденo на 1 март 2021, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Според одлуката,...

„Еуросупер БС-95“ и дизелот од ноќеска ќе поскапат за еден, а „еуросупер БС-98“ за денар и половина

Mалопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 1,95 проценти одлучи Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси. Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-95“ и на еуродизел се зголемуваат за еден денар за литар и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 65,50 денари за литар, а малопродажната цена на еуродизел ќе...

ЕБОР и ЕУ ја поддржуваат зелената транзиција кон соларна енергија во Северна Македонија со кредит од 25 милиони евра

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), со образложение дека македонските капацитети за декарбонизација прават голем исчекор, одобри кредит од 25 милиони евра на ЕСМ, компанијата за производство на...