fbpx
Таг: Radmila Shekerinska

таг: Radmila Shekerinska

Шекеринска: Ги исполнивме условите за комплетна воена интеграција во НАТО

„Со завршната интегративна конференција меѓу Северна Македонија и НАТО, нашиот 'тест – период' во НАТО е завршен. Ги исполнивме условите за воена интеграција и станавме рамноправна членка во сите воени делови од Алијансата“, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната Финална интегративна конференција со која се комплетираше процесот на воено интегрирање на Северна Македонија во НАТО, започнат пред...

Македонското знаме поставено во холот на НАТО во Пентагон

Во холот на НАТО во Пентагон се одржа церемонија на откривање на македонското знаме кое по членството во НАТО им се придружи на 29-те знамиња на останатите земји членки на Алијансата. Знамето симболично го открија министерката Радмила Шекеринска и помошничката секретар за одбрана на САД, Лора Купер. Посочувајќи дека членството на Северна Македонија во НАТО го зацврсти мирот и стабилноста на...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на средба со секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин III

И покрај строгите мерки предизвикани од пандемијата за рестрикции на средби и состаноци со физичко присуство, во Вашингтон, САД беше организирана средба помеѓу министерката за одбрана Радмила Шекеринска и американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин III, соопшти Министерството за одбрана. „Средбата измина во исклучително пријателска атмосфера при што министерката го запозна министерот за одбрана на САД со тековните процеси во...

Шекеринска: Американската администрација сака што поскоро да ја види Северна Македонија во преговарачкиот процес со ЕУ

Местото на Западен Балкан е во ЕУ и дека новата американска администрација сака што поскоро да ја види Република Северна Македонија во преговарачкиот процес со Унијата. Ова е заклучокот од состанокот на министерката Радмила Шекеринска во Стејт Департментот и во Пентагон со новиот американски пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, соопшти Министерството за обрана. „Министерката во Стејт Департментот имаше средба...

Шекеринска-Гомеш Кравињу: Северна Македонија и Португалија за првпат почнуваат соработка во одбраната

Сојузништвото во НАТО ги јакне одбранбените врски меѓу Северна Македонија и Португалија – било речено на средбата на министрите за одбрана Радмила Шекеринска и Жао Гомеш Кравињу, синоќа во Лисабон, каде што делегација од Министерството за одбрана и од Армијата предводена од министерката е во дводневна официјална посета. Шекеринска била дочекана од португалскиот колега со највисоки почести и свечена церемонија...

Шекеринска со делегацијата од Вермонт: Со „Одлучен удар 21“ го положивме првиот тест по членството во НАТО

Високата делегација од сојузната држава на САД, Вермонт која ја предводи заменик гувернерката Моли Греј и командантот на Националната Гарда (НГ), генерал-мајор Грегори Најт, која престојува во тридневна официјална посета на Република Северна Македонија, денес престојуваше во Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата. За време на посетата, делегацијата остварила средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска на која присуствувала...

Шекеринска на состанок на министрите за одбрана на НАТО: Последни подготовки за Самитот во Брисел

Денеска во попладневните часови, Северноатлантскиот совет одржува состанок во две одделни сесии на ниво на министри за надворешни работи и министри за одбрана на кои ќе учествуваат министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, информираат од Министерство за одбрана. „Целта на состанокот на Северноатлантскиот совет е финализирање на подготовките за Самитот на НАТО, закажан за...

Заев-Шекеринска: Моќта на НАТО е во неговото заедништво, членството не е само формалност

„Со членството во НАТО не сме повеќе сами. Северна Македонија никогаш повеќе нема да биде ниту ставена под прашалник, ниту изолирана од светот“, истакна премиерот Зоран Заев на Криволак, каде во присуство на највисокиот политичко – воен врв на Северна Македонија и високи гости од САД и сојузниците, беше реализиран Денот за високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“. Тој додаде дека токму со членството во Алијансата,...

Кинеската армија донираше 100.000 вакцини од „Синофарм“ за македонските граѓани

Денеска во поликлиниката „Јане Сандански“ беше извршено примоопредавање на донација 100.000 дози вакцини од Армијата на Народна Република Кина за нашата земја во борбата против пандемијата. Донацијата  ја примија министерката за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски. Донацијата следува по средбата на министерката Шекеринска со кинескиот министер за...

Шекеринска потпишува нов меморандум за соработка во одбраната со САД, во јуни и договор за оклопни возила

Нов меморандум за соработка во одбраната со САД, втор по постојниот потпишан во 1994 година, потпишуваат денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и помошникот на секретарот за одбрана на САД за меѓународни безбедносни прашања Мара Карлин. Документот ќе биде истовремено потпишан во Вашингтон и во Скопје, а на потпишувањето во Министерството за одбрана присуствува и амбасадорката на САД...

НАТО ќе ја зајакнува македонската отпорност на сајбер закани

Постојана размена на информации и искуства, помош и поддршка, но и можност за координиран одговор од НАТО сојузниците на сајбер напад предвидува Меморандумот за разбирање за сајбер одбрана што го потпишале министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и помошникот на генералниот секретар на Алијансата Давид ван Веел, претседавач на Одборот за управување со сајбер-одбраната. НАТО има такви договори со...

НАТО ја испорача донацијата од 60 респиратори за Северна Македонија

Со транспортен авион на италијанското воено воздухопловство, денеска на скопскиот аеродром пристигнаа 60 респиратори што НАТО и ги донира на Македонија како помош во справување со ковид. Донацијата, вредна 1,4 милион евра, ја најави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на почетокот на месецов, при посетата на премиерот Зоран Заев на седиштето на НАТО во Брисел. Станува збор за респиратори...

Шекеринска-Волис: Потпишан нов Договор за соработка во одбраната со Обединетото Кралство

Министрите за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска и на Обединетот Кралство, Бен Волис потпишале нов Договор за соработка во одбраната, документ кој ќе го замени постојниот Договор за билатерална соработка од 2007 година, информираат од Министерство за одбрана. Двајцата министри се согласиле дека овој договор ќе овозможи уште поблиска и посеопфатна соработка помеѓу две пријателски и сојузнички земји и армии. „Исклучително...

Тендерот за струјата не е за Анѓушев, тој веќе две години не е газда на ЕДС

Насловот „Анѓушев од функционер пак газда, а Шеќеринска за да му тргне бизнисот го мотивира со тендер од 1,6 милиони евра?!“ дезинформира бидејќи поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев повеќе не е сопственик на „Енерџи деливери солушн ЕДС“ ДООЕЛ, фирма со која Министерството за одбрана склучило едногодишен договор за јавна набавка на струја. Имено, Анѓушев го продаде ЕДС...

Шекеринска: Голем успех е ратификувањето од 28 членки на НАТО за девет месеци

Дваесет и осум од 29 земји-членки практично за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Македонија во НАТО, што претставува силна политичка порака, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која напомена дека сме буквално на чекор од полноправно членство во Алијансата, откако денеска ратификацијата на Протоколот заврши и во Франција. „Денеска сме буквално на чекор до полноправно членство во...

Исланд го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Парламентот на Исланд го ратификуваше Протоколот на Македонија за членство во НАТО. – Веста за 26. ратификација на Протоколот за членство во НАТО, во парламентот на Исланд, ја добив во Брисел, на состаноците на Северноатлантскиот совет. Благодарам за доследноста. Членството во НАТО станува реалност #WeAreNATO - напиша министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил. Останаа уште Франција, Холандија и...

Италијанскиот Сенат и Велика Британија го ратификуваа протоколот за НАТО

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Протоколот помина во Долниот дом на Парламентот, но ратификацијата во Сенатот се оддолжи поради политичката криза, која се реши со формирањето нова Влада на Италија. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на „Фејсбук“ информираше дека и Велика Британија ја завршила националната процедура за ратификување на протоколот за НАТО. „Убав ден! И Велика Британија...

Помпео: Чувајте се од руското влијание и кинеската технологија

Срцата и умовите на граѓаните на Северна Македонија треба да ја водат државата напред, а не руските ботови на социјалните медиуми. Би сакал да ве предупредам и за учеството на Кина во полето на чувствителните технологии и нивната стратегија на подмитување при обезбедувањето на зделките. Претседателот Трамп во Обединетите нации рече дека иднината им припаѓа на суверени и независни...

Шекеринска: Рокот за декември беше симболичен, процесот на членство во НАТО – прашање на време

Mинистерката за одбрана, Радмила Шекеринска за „Порталб.мк“ изјави дека  ратификувањето на Протоколот за членство во НАТО од страна на Шпанија и другите земји-членки кои не го ратификувале е „технички, неповратен процес и е прашање на време“. „Ние ќе присуствуваме на Самитот на НАТО во декември и ќе бидеме на иста маса со земјите-членки. Симболично, би било добро ако овој процес...

Шекеринска почесен гостин на „Деновите на НАТО“ во Чешка

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска и утре е во работна посета на Чешката Република, каде ќе се сретне со својот колега, министерот за одбрана, Лубомир Метнар. Притоа Шекеринска ќе се заблагодари за успешно завршената ратификација на пристапниот протокол од страна на чешкиот Парламент. Шекеринска како почесен гостин ќе присуствува и на „Деновите на НАТО“ кои се организираат...

Димитров: Грција и Северна Македонија постигнаа договор во Преспа, не се враќајте назад

При полагањето на заклетвата, претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја испушти придавката „Северна“ и рече само „Македонија“, и покрај тоа што истиот ден потпиша официјална заклетва под уставното име на...