fbpx
Таг: ПРО-ЗА Балкан

таг: ПРО-ЗА Балкан

Тркалезна маса со писателите на „ПРО-ЗА Балкан“ за пишувањето во сегашноста

Какво е влијанието на литературата врз стварноста и колку таа влијае врз создавањето книжевни дела? Од филозофија до метафизика и назад во реалноста... Вчера одговор на овие прашања се обидоа да дадат седум врвни писатели од регионот, гости на 11. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ што се одржува во Скопје. Тие учествуваа на тркалезната маса на тема „Литературата како...

„ПРО-ЗА Балкан“: Литературата е последната надеж за воскреснување на човекот

Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут Пашин Амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 11. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје. На гостите на фестивалот добредојде им посакаа идејните творци на фестивалот – Дејан Трајкоски, Александар Прокопиев и Ермис Лафазановски. Со писателот и сценарист Тарик Туфан, кој беше гостин на „Про-за Балкан“ во 2019...

Врвни издавачи – гости на „Скопје фелоушип“ на фестивалот ПРО-ЗА Балкан

Седуммина врвни издавачи од повеќе европски земји ќе бидат гости на програмата „Скопје фелоушип“, во 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан, што ќе се одржи од 17 до 20 септември во Скопје. На овој настан, првиот од големиот фестивал македонските издавачи ќе имаат можност да се сретнат со свои партнери од Европа и да договорат соработка, велат од...

Промоција на книгата „Полиграф“ од Пијан Славеј вечерва во рамките на „ПРО-ЗА Балкан“

Пијан Славеј ја издаде својата нова поетска книга насловена „Полиграф“. Третата книга на музичарот и автор Бранислав Николов, познат под псевдонимот Пијан Славеј ќе биде промовирана вечерва со почеток во 21:00 часот во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје. Промоцијата што ќе биде проследена со музички перформанс од авторот ќе се одржи во рамките на 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, кој...

Современи автори од регионот од утре во Скопје на јубилејниот 10. „ПРО-ЗА Балкан“

Десеттото издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ ќе биде отворен утревечер во 20 часот во Даут-пашиниот амам во Скопје. Љубителите на пишаниот збор во јубилејното издание ќе можат да се сретнат со десетина писатели, издавачи, да слушнат извадоци од нивните дела на јазикот на кој пишуваат. На отворањето на фестивалот ќе биде претставено творештвото на Дамир Каракаш, Броња Жакељ,...

Писатели од регионот и пошироко на јубилејното 10. издание на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“

Десетина писатели, издавачи, уредници од регионот и пошироко ќе бидат гости на јубилејното 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ што ќе се одржи од 18 до 20 септември во Даут-пашиниот амам во Скопје. Покрај годинашната добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, македонската писателка Оливера Николова, на првата вечер на фестивалот ќе...

Портрет на поетот и издавач Гојко Божовиќ и промоција на книга од Данило Киш на „ПРО-ЗА Балкан“

Творештвото на поетот и есеист Гојко Божовиќ од Србија ќе биде промовирано вечерва во 20 часот во книжарницата „Буква“ во Скопје. Портретот за Божовиќ го подготви писателот Александар Прокопиев. Двајцата писатели, исто така, на вечерашниот настан ќе говорат за еден од најголемите писатели во втората половина на 20 век, Данило Киш и ќе го промовираат и македонскиот превод на книгата...

Светислав Басара добитник на наградата „Прозарт“

Српскиот писател Светислав Басара е годинашен добитник на „Прозарт“ – наградата што Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ од Скопје ја доделува за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот. Авторот на „Фама за велосипедистите“, кој според многу ранг-листи на критиката се смета за еден од најдобрите српски романи на 20 век, беше едногласно избран од одборот за доделување на...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...