fbpx
Таг: превенција

таг: превенција

Одржувањето на имунизацијата кај граѓаните е од витално значење за време на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ во заедничко соопштение потенцираат дека националните програми за рутинска имунизација на населението се посуштински од кога било досега. Токму итната потреба од вакцина против Ковид-19 ја потенцира клучната улога на имунизацијата на граѓаните во заштитата на животот и економијата. Од СЗО и УНИЦЕФ ги потсетуваат владите низ целиот регион дека мора да ја искористат...

Папучи како инсталација поставени на плоштад „Македонија“ (галерија)

Инсталација на папучи изработени во рамки на уметничката акција „Седете дома” е поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Неколку автори работеа етапно и одвоено на инсталацијата, која е поставена за да им порачаат на граѓаните дека периодов треба да останат дома. - Уметничката акција „Седете дома“ е наменета да им помогне на граѓаните да истраат во физичката изолација и сведувањето...

Уред за зрачна дезинфекција промовираа двајца иноватори од Свети Николе

Економист и систем инженер, двајца млади светиниколчани, чие хоби се иновациите, денеска го презентираа својот изум – уред за дезинфекција на воздухот, кој работи на принципот на силни УВЦ зраци во елиминација на вирусите и бактериите. Доволно е овој апарат да биде вклучен 20-30 минути во просторијата и за тоа време ги уништува сите микроорганизми. Апаратот е мобилен, што...

Со „тунели за дезинфекција“ компанија од Гостивар придонесува во борбата против корона вирусот

Преку „тунели за дезинфекција“, компанијата „Универзал“ од Гостивар сака да помогне во намалувањето на брзото пренесување на корона вирусот. Првично, ваков тунел беше поставен на влезот на Општина Гостивар, но сега барањата стануваат сé поголеми, а доаѓаат дури и од други земји, јавува „Порталб.мк“. Ваквиот хигиенски коридор се поставува првенствено на влезот на објекти во коишто има голем број посетители,...

За викендов забрана за движење и групирање по викенд населби, паркови и излетнички места

Владата на вчерашната седница донесе одлука да усвои забрана за движење и групирање во сите паркови, излетнички места, места за рекреација во националните паркови и шуми, како и во викенд населбите, во периодот од четврток 16 април во 16 часот до 5 часот во вторник 21 април, информираат од владината прес-служба. Забраната е донесена на предлог на Главниот координативен кризен...

Втора жртва од корона вирусот во Прилеп, војниците воведуваат ред пред маркетите и банките

Денеска почина маж на 69-годишна возраст, втора жртва на корона вирусот во Прилеп, а тројца се новозаразени. Како силна поддршка на мерките на локално и централно ниво, од денеска е вклучена и армијата. Во центарот на градот од изутрината има војници. Пред маркетите и банките има ставено налепници, со порака „Стој овде“, на пропишаното растојание од 2 метра, со...

„Комунална хигиена“ ќе го собира отпадот од куќите во Скопје еднаш неделно

Отпадот од индивидуалните домаќинства во Скопје ќе се собира еднаш неделно, информираат од ЈП „Комунална хигиена“. Додека траат посебните мерки за движење, од претпријатието се приморани да ја редуцираат динамиката на собирање и транспортирање на комуналниот отпад од над 84.000 канти од куќите, па претпријатието побара  разбирање од граѓаните. Комуналните работници работат само во периодот на првата смена, односно...

По повикот од Кризниот штаб, жители на Кочани јавно кажуваат дека имаат Ковид-19

Откако пред неколку дена лекарите од Кризниот штаб во Кочани – двајца специјалисти и тројца матични лекари, ги повикаа граѓаните да излезат и јавно да кажат дека се позитивни на корона вирусот, веќе имаше неколку случаи во кои заразени со вирусот јавно го обелоденија тоа. „На седницата на Општинскиот кризен штаб што се одржа денеска, медицинските лица предложија лицата што...

Досега 533 граѓани добиле кривични пријави за непочитување на самоизолацијата и полицискиот час

Движењето надвор за време на полицискиот час и непочитувањето на мерките за самоизолација и карантин доведе до тоа 533 граѓани да добијат кривични пријави со вкупна вредност од неколку стотици илјади евра. Основното јавно обвинителство ги објави збирните информации за предмети во сите јавни обвинителства низ градовите во државата по членовите 205 или 206 од Кривичниот законик, како и...

Банките апелираат граѓаните да го користат електронското и мобилно банкарство и да не прават гужви

Од Македонската банкарска асоцијација апелираат до граѓаните да ги посетуваат филијалите и експозитурите на банките само доколку тоа е неопходно, а во сите други случаи да се настојува да се користат услугите на електронското и на мобилното банкарство, коешто е бесплатно и деноноќно достапно. „Преку овие услуги може да се вршат трансакции и за плаќање на сметки - услуга за...

Градоначалникот Јованоски бара владата да преземе поригорозни мерки за Прилеп

Поригорозни мерки за Прилеп, слични на оние што ги изрече Владата за општина Куманово, побара прилепскиот градоначалник, Илија Јованоски, откако вчера се евидентирани нови 9 случаи на заразени од корона вирусот, со што вкупниот број на заболени од КОВИД-19 достига 33. - До овој момент, нема нови случаи денеска. Но, имајќи предвид дека за два дена бројот на инфицирани се...

Повик до кочанчани сами да соопштат дека се позитивни на корона вирусот

Институциите немаат право да објавуваат лични податоци и се должни да ги чуваат како приватни податоците од медицинската документација. Тоа е причината поради која институциите не смеат да ги соопштат имињата на заразените граѓани. Затоа пак, заболените можат сами тоа да го направат, со што ќе пројават висока свест во борбата против корона вирусот. Ова е повик од Кризниот...

Ќе се бира меѓу 158 дигитални алатки на повикот КРЕАТОН за справување со Ковид-19

Вкупно 158, од 546 пристигнати иницијативи, одат во фаза на финална селекција на јавниот повик КРЕАТОН наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од Ковид-19, информираат од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).  Сите апликанти чии иницијативи поминаа претселекција, во следните 48 часа треба да изработат на активности и буџет, како и куса видео презентација пред Комисијата за евалуација и избор. Комисијата е составена од членови на...

Кризниот штаб од Куманово повеќе од една недела бара воведување на карантин

Со денешните 23 нови случаи, Куманово ја достигна идентичната бројка на заразени лица со корона вирусот како и Дебар - вкупно 47 лица. Општинските власти од Куманово секојдневно заседаваат, при што на состаноците на општинскиот штаб за заштита и спасување редовно се даваат препораки, заклучоци и мерки за граѓаните, но и за државните власти. Од овој општински штаб повеќе од...

Корона вирусот „пристигна“ во Тетово, 503 лица во самоизолација

69-годишен пациент е првиот заболен од корона вирусот од Тетово. Вирусот „пристигна“ и во Тетово, а во моментов во градот има 503 лица што се наоѓаат во самоизолација. Овој број бил поголем, но на некои од самоизолираните кои се вратиле од земјите на ЕУ им поминал периодот на инкубација, односно 14 дена. Сите овие лица постојано се проверуваат, потврдува...

Внимавајте како го фрлате отпадот ако сте во самоизолација или карантин

Над 10.000 граѓани се наоѓаат во самоизолација или карантин во нашата земја. Бројот на лица на кои им се определени овие мерки секојдневно расте, а заедно со нив и грижата за управување на отпадот што овие граѓани секојдневно го создаваат. Од Министерството за животна средина и просторно планирање излегоа со препораки за начинот на одлагање на отпадот за лицата...

Во Прилеп двајца заболени од COVID 19, но засега е енигма колкумина се инфицирани

Во Прилеп се појавија првите два случаи на заболени од корона вирус, коишто се веќе префрлени на лекување на Инфективната клиника во Скопје. Двајцата сопружници, во трето доба, неофицијално, се инфицирани од нивниот син, којшто неодамна се вратил од одмор на Копаоник. - Двајцата заболени како што добив информација се во добра здравствена состојба. Апелирам до граѓаните кои што имале...

Психологот Аделина Рашиди советува како да се одржи менталното здравје периодов

Во ситуации како оваа со пандемијата на корона вирусот, многу е нормално граѓаните да доживеат вознемиреност или да имаат негативни мисли. Не двоумете се да ги искажете овие чувства пред вашите роднини, ослободете ги, не ги потиснувајте, ова се дел од предлозите на психологот Аделина Рашиди за тоа како да се излезе од оваа состојба на психички и физички...

Докторот Фазлиу ги споделува искуствата од борбата против корона вирусот во земјава

Адурим Фазлиу е млад доктор кој штотуку ја започнал својата кариера во оваа професија. Во нормална ситуација, во оваа рана фаза од кариерата, тој би требало да има поинаква рутина на работа, да ја истражува својата професија, да ги проучува најситните детали и секој ден сѐ повеќе и повеќе да се заљубува во неа, пишува „Порталб.мк“. Но, здравствената криза со...

Дизајнерката Крешнике Иљази произведе и дистрибуираше 1.400 заштитни маски

Во моментот кога вестите дека има недостиг од заштитни средства во македонските аптеки ги преплавија медиумите, модната дизајнерка од Тетово, Крешнике Иљази заедно со нејзиното семејство одлучија да направат нешто за да помогнат во однос на новонастанатата ситуација. Тие направија и дистрибуираа над 1.400 заштитни маски и не планираат да престанат тука, пишува „Порталб.мк“. Дизајнерката Иљази вели дека не се...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...