fbpx
Таг: превентивни мерки

таг: превентивни мерки

Во Кичево стапуваат заштитни мерки поради алармантно ниво на загадување

Поради високото ниво на загадување, во Кичево стапуваат на сила мерки и препораки со цел заштитување на здравјето на граѓаните, извести Министерството за животната средина и просторно планирање. Мерките вклучуваат ослободување од работа за бремените жени и лицата постари од 60 години, како и скратувањето на работното време на половина за тие кои работат на отворено. Во Кичево е надминат прагот...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените места, коишто претставуваат извор на привлекување на мечката. Препораките стигнуваат откако до јавноста стигнаа апели од жителите на овој крај да се реши за проблемот со зголеменото појавување на мечки...

Бугарија подготвена да испрати полицајци за чествувањето на Гоце Делчев, ако македонското МВР побара

Бугарското Министерство за внатрешни работи (МВР) е подготвено да испрати свои полицајци во Скопје за обезбедување на чествувањето на Гоце Делчев в сабота, ако добие барање за тоа од македонското МВР, рече заменик-главниот секретар на бугарското МВР, Станимир Станев во гостување на бугарската телевизија бТВ. „Бугарија е подготвена да испрати полицајци во Северна Македонија на 4 февруари, ако има таков...

Невладините реагираат: Државата догодина ќе скрати средства во 7 од 10 програми за здравствена заштита

И покрај значителното зголемување на државниот буџет планирано за 2023 година, здравствената заштита за превенција се намалува за дури една третина во споредба со претходните две години, а кратење има во дури 7 од 10 превентивни програми, алармираа денеска граѓанските организации ЕСЕ, Иницијативата за правата на жените од Шуто Оризари и Платформата на организации за заштита од ХИВ на...

Периодот на изолација да трае седум наместо десет дена, предлага Кризниот штаб

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната состојба со пандемијата предизвикана од ковид-19, информираат оттаму. „На седницата се дискутираше и се усвои препорака за кратење на периодот на изолација после позитивен ПЦР ковид тест од 10 на 7 дена. Препораката е врз основа на предлог на Комисијата за...

Грчкиот државен долг расте поради ковид-19, властите предупредуваат дека нема пари за уште една изолација

Грција е на третата позиција во светот според висината на државниот долг изразен како процент од бруто домашниот производ (БДП). Веднаш по Јапонија и Судан, државниот долг на Грција во април 2021 година достигнал 210 отсто од БДП-то на оваа земја. Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Георгијадис во изјава за медиумите ја изнесе загриженоста на владата од...

Ќе се забранат домашни слави, забави и собирања по паркови и бензински, маските ќе бидат задолжителни и на отворено

Комисијата за заразни болести предлага нови мерки за да се спречи ширењето. Се предлага да се забранат семејните собири, прослави и слави и секакви забави во домашни услови. Предложено е во еден стан или куќа да се примат најмногу четворица гости, покрај оние кои се со адреса на живеење во домот. Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција...

Од понеделник етапна исплата на паричната помош од социјална и детска заштита во банките

Корисниците на права на парична помош од социјална и детска заштита од од понеделник (4 мај) ќе можат да ги подигнат своите месечни средства. Од Министерството за труд и социјална политика известуваат дека исплатата на паричната помош во банките ќе се врши етапно, по дефиниран редослед по азбучен ред според почетната буква од презимето и тоа: - 04.05.2020 (понеделник) исплата...

Авиокомпаниите по багателни цени нудат билети и за почетокот на мај, државата апелира да се почека

И покрај апелот на Министерството за транспорт и врски граѓаните да се воздржат од купување авиобилети за патување во странство, авиокомпаниите кои летаат од македонските аеродроми веќе продаваат карти за најголем број од дестинациите до кои се лета од Скопје и Охрид. На веб-страниците на некои авиокомпании може да резервира билет за летови што би се реализира и на...

Објавени превентивни мерки пред претстојниот студен период

Управувачкиот комитет за кризи вечерва донесе повеќе превентивни мерки по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за врнежи од снег и за многу ниска температура на територијата на Република Македонија во наредните денови. Портпаролот на Владата, Александар Георгиев, соопшти дека на состанокот било разговарано за тоа дека временските услови можат да придонесат за појава на ризици во поглед на снабдувањето со...

Судот им ги врати пасошите на Савески и на Куновски

Судијката Весна Петровска-Тагасовска на денешното рочиште на членовите на Левица, Владимир Куновски и Здравко Савески, на барање на одбраната, им ги укина превентивните мерки, јави „Академик“. Освен укинување на превентивните мерки, одбраната побара и дополнително време за разгледување на новите докази, кои на денешното рочиште ги достави Обвинителството. Обвинителството до судот и до одбраната достави докази – имотен лист и одлука...

Притвор за двајца од уапсените во акцијата „Геодет“

Судија на претходна постапка им одредил притвор на двајца од деветнаесеттемина уапсени во акцијата на Финансиската полиција под оперативното име „Геодет“, додека на другите им биле изречени превентивни мерки, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. „Во Основниот суд Скопје 1 во текот на вчерашнот ден, пред судија на претходна постапка, беа доведени 19 лица од Скопје, приведени во акцијата во...

Климатските промени не се нова „пландемија“, туку реалност и научно се докажани

Климатските промени беа во фокусот на Светскиот економски форум (СЕФ) во 2021 година, но тие се високо на агендата и во последниве години и тука нема ништо спорно. Наспроти...