fbpx
Таг: прекувремена работа

таг: прекувремена работа

Уставниот суд пресуди: Работниците на патните Коридори 8 и 10 нема да работат 60 часа неделно

Градежните работници кои ќе бидат ангажирани при изградбата на автопатите долж Коридорите 8 и 10 нема да работат 60 часа неделно, односно за 20 часа подолго од вообичаеното неделно работно време во земјава. Уставниот суд на денешната седница го укина членот 12 од Законот за утврдување стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 (делница:...

Порталб: Се смируваат тензиите помеѓу пожарникарите и Општина Тетово, се чека понеделник

По двата протеста на тетовските пожарникари и предупредувањето за порадикални протести доколку не бидат поканети на средба, тие вчера беа повикани на разговори во Општина Тетово, извести Порталб.мк. Горан Ристевски, претседател на гранковиот синдикат при Независниот синдикат на државната администрација, по состанокот, за Порталб.мк рече дека градоначалничката Арифи ги прифатила сите нивни барања, меѓутоа, колку ќе се стои на тоа,...

Со законски измени, прекувремената работа се ограничува на 190 часа годишно

Во собраниска процедура влезе предлог-законот за измени на Законот за работни односи со кој прекувремената работа се ограничува на осум часа неделно или 190 часа годишно. Измените предвидуваат дека работникот е должен на барање на работодавачот да врши работа преку полното работно време во случаи на исклучително зголемување на обемот на работата, ако е потребно продолжување на деловниот или производниот...

Поранешниот директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, доби кривична за злоупотреба

Дејан Бошкоски, поранешниот директор на државното претпријатие АД ЕЛЕМ, како и С.П., внатрешна ревизорка во ЕЛЕМ, добија кривични пријави од Министерството за внатрешни работи (МВР), за злоупотреби на службената положба, поради погрешно евидентирање и исплаќање на прекувремена работа. Како што е наведено во полицискиот билтен, Д.Б. (44) од Скопје и С.П. (45) од Битола ги сториле злоупотребите во периодот од...

На секој петти работник во Јапонија му се заканува смрт од прекувремена работа

На една петтина од работниците во Јапонија им се заканува смрт од премногу работа, покажува најновата владина студија посветена на работните навики во таа земја. Секоја година во Јапонија се регистрираат повеќе од стотина смртни случаи поврзани со премногу работа, а луѓето умираат од мозочни и од срцеви удари, но извршуваат и самоубиства, пренесуваат светските агенции. Покрај смртните случаи, работниците се загрозени...

Јавните обвинители ќе добиваат повисоки плати за прекувремена и за работа на празници

Јавните обвинители и судиите ќе добијат повисоки плати за прекувремена работа и за работа на празници од 35 до 50 отсто. Ова го предвидуваат предлог-законите за измени и за дополнување на Законот за плати на јавните обвинители, односно судии, кои веќе се во собраниска процедура по скратена постапка. Предлагач на двата предлог-закони е Владата, а претставници се министерот за правда,...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...