fbpx
Таг: полицаец

таг: полицаец

Фармерот Душко Илиевски обвинет за напад на полицаец на протестите за оставка на Талески

Битолското Основно јавно обвинителство поднело обвинителен предлог со кој го товари фармерот Душко Илиевски за физички напад на полицаец за време на протестите на „Шарената револуција“ пред зградата на Општина Битола, на кои демонстрантите бараа оставка од градоначалникот Владимир Талески. Илиевски го добил обвинението денеска, а во него е наведено дека тој треба да се јави на распит во oбвинителството...

Битолчанец нападнал полицаец кој го открил додека провалувал во автомобил

Полициски службеник при СВР-Битола, пријавил дека додека бил службено ангажиран за откривање на сторители на кривични дела, кражби во автомобили, го забележал  Ј. П. (25- годишен познат сторител на кривични дела) како провалува автомобил „нисан микра“ со грчки регистарски таблички. Ј.П. насилно ја отворил предната лева врата на возилото, седнал на возачкото седиште и пребарувал низ возилото, по што полицискиот службеник се...

ОЈО: Убиецот на полицаецот, на 25 јули бил пуштен од психијатриска болница

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово денеска потврди дека лицето кое синоќа го уби 36-годишниот полицаец Г.С. било психички болно и повеќепати хоспитализирано. „Станува збор за лице кое претходно повеќепати било хоспитализирано за психијатриско лекување. Последен пат од Психијатриската болница во Скопје бил пуштен дома на 25 јули 2016 година, на барање на неговиот татко“, стои во соопштението од...

Полицаец убиен во Куманово

Припадник на полициските сили ноќеска, околу 23 часот, е убиен при интервенција по пријава за семејно насилство во кумановската ромска населба Средорек, соопшти јавното обвинителство. МВР денеска соопшти дека синоќа во 21.30 часот, од Итна медицинска помош во Куманово пријавиле дека во населбата Средорек, во куќа сопственост на М.Б., имало физички напад во кој синот Е.Б. (1983) ги повредил неговата...

Двајца полицајци се тешко повредени при обид да лишат лице од слобода во Тетово

Тројца полициски службеници во СВР Тетово се повредени, од кои двајца се со тешки телесни повреди, откако се обиделе да лишат од слобода тетовец кој треба да издржи затворска казна. При обидот на полициските службеници да го приведат лицето во еден локал во центарот на градот, настанала вербална расправија и во тој момент еден од учесниците во инцидентот извадил метална прачка и...

„Диво Насеље“: На распит обвинет полицаец

На денешното рочиште од судскиот процес за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, до овој момент искази дадоа четворица од вкупно седум сведоци на обвинителството. Меѓу нив беше и полицаецот Зоран Станојковски, тогаш командир на полициската станица за граничен надзор Пелинце и претпоставен на полицаецот Арсим Бајрами, обвинет во случајот. Станојковски пред судот објасни...

Полицаец од Радовиш осомничен за примање поткуп

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и за професионални стандарди поднел кривична пријава против С.М. (51), полициски службеник од полициската станица во Радовиш, осомничен за примање поткуп, информира МВР. Според полициските информации, кривичното дело за кое се сомничи, полицаецот го сторил ноќта меѓу 11 и 12 јануари оваа година, кога вршејќи контрола на булеварот Александар Македонски во Радовиш, заедно со...

Три години затвор за полицаец поради убиство

За убиство во нужна одбрана на тригодишна казна затвор е осуден полицаецот од Свети Николе, Бранко Петков, пресуди судијата Сашко Георгиев од Основниот суд во Штип. Роднините на починатиот Далибор Илиевски во шок ја дочекаа пресудата. Мајката на Далибор револтирано праша „дали судот донесе вака мала казна за убиство, само поради тоа што тие имаат темна боја на кожата“. Судот...

Пожарникар и полицаец повредени при гаснење пожар во стан во Штип

Ноќеска, триесетина минути по полноќ, избувнал пожар во стан на улицата Сутјеска во Штип, во кој изгорела целата покуќнина, информираат од полцијата. При гаснењето на пожарот, од пламенот и од чадот биле повредени пожарникар и полицаец, кои веднаш биле пренесени во Клиничката болница во Штип. Кај пожарникарот биле констатирани изгореници од втор степен на лицето и на дланките и тој бил...

Во Париз убиен маж кој со нож сакал да влезе во полициска станица

Маж вооружен со нож, кој се обидел да влезе во полициската станица во Париз, денеска бил убиен од француската полиција. Полициските служби известија дека напаѓачот на себе носел појас полн со експлозив. Според очевидец, во улицата Гут дор се слушнале две-три пукотници, а потоа улицата била блокирана од полицијата. Според друг очевидец, напаѓачот на себе имал некој вид елек, кој најверојатно бил...

Тројца убиени во вооружен напад во болница во САД

Двајца цивили и еден полицаец се убиени кога вооружено лице отворило оган во клиника за планирање на семејство во градот Колорадо Спрингс во Соединетите Американски Држави, јавуваат светските медиуми. Според информациите, уште девет лица биле повредени во престрелката која траела пет часа пред напаѓачот да ѝ се предаде на полицијата. Поголем број луѓе, како што јавуваат медиумите, биле заробени во зградата...

Во Јордан полицаец уби двајца Американци и еден Јужноафриканец

Јордански полицаец денеска отворил оган во американскиот центар за обука во предградие на градот Аман, при што убил двајца Американци и еден Јужноафриканец, пред да биде убиен, соопшти Мохамед Момани, портпарол на јорданската влада. Момани за новинската агенција „Петра“ изјавил дека уште двајца државјани на САД и четворица државјани на Јордан биле ранети за време на нападот, додавајќи дека еден...

Полицаец убиен во турската провинција Адана

Турски полицаец синоќа е убиен во провинцијата Адана, откако непознати напаѓачи од мотоцикл во движење отвориле оган врз полицијата. Како што јавуваат турските медиуми, во инцидентот е повреден и уште еден полицаец, кој веднаш е хоспитализиран. Истовремено, четири лица се повредени во бомбашки напад извршен во југоисточната покраина Дијарбекир. Мета на нападот бил воен конвој кој се движел по автопатот Дијарбекир...

Обвинителство: Полицаец уби човек во Свети Николе

Основното јавно обвинителство Штип истражува настан во кој по напад на овластено службено лице, било употребено службено оружје. „Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип ги презема потребните дејства за да ги расветли причините за употребата на огнено оружје од полицаец од полициската станица Свети Николе, кој вчеравечер при вршење службени дејства со пиштол лиши од живот едно лице“,...

Нападнат полицаец на спортско игралиште

Полициски службеник бил физички нападнат од две лица при превземање мерки по претходна пријава за гласна музика. „На улицата „Кеј 13-ти Ноември“ на спортско игралиште полициски службеник при превземање мерки по предходна пријава за гласна музика бил физички нападнат од страна на З.И.(33) и Е.И.(28). Во тој момент поради загрозување на неговата безбедност и безбедноста на приправникот кој бил заедно...

Нападнат полицаец кој нашол дрога во вила во Охрид

Џ.А (43) од Охрид нападнал полицаец кој во вила „Пијано“ во Охрид пронашол неколку опаковки со бела паршкаста материја. „Осомничениот кој стпанисувал со вилата, претходно побарал од полицаецот да не ги пријавува откриените паковки со прашкаста материј, а потоа со тупаница го удрил полицаецот во пределот на градите кинејќи му делови од облеката по што се обидел да ги оштети...

Одбил да застане и удрил полицаец на раскрсница

Полициски службеник вчера, околу пладне, бил удрен од автомобил додека го регулирал сообраќајот на раскрсницата од улиците Маршал Тито и Видое Смилевски-Бато, во Тетово. Според полицијата, сообраќајниот полицаец бил удрен од автомобил, што го управувал А.Б. (31) од селото Нераште, кој одбил да застане на неговата наредба. Полицаецот веднаш бил пренесен во Клиничката болница во Тетово, за укажување лекарска помош, а...

Му ја искинал кошулата на полицаецот што го застанал

Вчера, во 9.15 часот, на автопатот Велес - Тетово, обиколница Скопје, кај клучката Мирковци, полицајци од сообраќајна патрола, при преземање службени дејства над возило „голф“ со скопски регистарски ознаки, сопственост и управувано од Ф.Р. (28) од село Љуботен, биле омаловажувани. Возачот се обидел да им ги одземе службените акти, при што во еден момент ја турнал вратата на службеното возило...

Заев: Полицаецу со тебе се гордее цела Македонија

„Драг полицаецу, во оваа наша земја, огромен е бројот на луѓето во кои живее по еден човек. Само малкумина од врхушката на власта го имаат убиено човекот во себе. Ти си тој од кој денеска излезе на виделина најголемиот човек со големо „Ч“, човек со големо срце и душа, чесен човек со сите човечки особености и доблести. Ти што...

Застрелан полицаец во Њујорк

Дваесет и петгодишен службеник на њујоршката полиција вчера бил застрелан во глава од вооружено лице во околината на Квинс, јавува „Би-Би-Си“. Полицаецот Брајан Мур, кој се наоѓа во критична состојба, бил застрелан кога со својот колега, со необележан полициски автомобил, пресретнале лице за кое претходно се посомневале дека е вооружено со пиштол. Според информациите на полицијата во Њујорк, осомничениот за пукањето...

Мехмедовиќ: Го подготвуваме системот за евентуална епидемија со мајмунски сипаници

Да го подготвиме системот што е можно подобро за да одговори на евентуална епидемија со мајмунски сипаници и во нашата земја, е целта на Комисијата за заштита од заразни...