fbpx
Таг: осигурување

таг: осигурување

Вистиномер: Не е точно дека во Франција и САД не се исплаќа животно осигурување за вакцинирани од ковид

Не е вистина дека во САД и во Франција фирмите кои нудат полиси за животно осигурување, наводно одбиваат да ги исплатат затоа што починатиот носител на полисата бил вакциниран, односно бидејќи ја сметаат вакцинацијата за самоубиство. И француското Министерство за правда и Советот на осигурителни компании во САД негираат дека вакво нешто се случува, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Рекорд во 2021: Фирма добила обештетување од 308.000 евра за осигуран имот

Фирма наплатила вкупно 308.000 евра обештетување за осигурен имот. Оваа сума од осигурување исплатена во третата четвртина на годинава е апсолутен рекордер во однос на исплатените суми од осигурителните компании во земјава од јануари до почетокот на октомври, соопшти Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) „Ова е највисока поединечна исплатена штета во сите 18 класи на неживотно осигурување за првите...

АСО: Осигурителниот пазар порасна за 5 отсто, а продажбата на полиси достигна 43,7 милиони евра во првиот квартал од 2021

Кај групата неживотно осигурување, растат вложувањата во осигурување на имот, во приватно здравствено осигурување, осигурување на финансиски загуби и во каско осигурување воздухоплови. Кај осигурувањето живот, пак, значаен раст има на вложувања кај производот „јунит линкд“ , кој е поврзан со вложувања во инвестициски фондови при што ризикот е на товар на осигуреникот, соопштуваат од Агенцијата за супервизија на...

АСО: Осигурителните компании лани исплатиле 10,2 милиони евра, 30 отсто повеќе од претходната година

фото: АСО
Вредноста и бројот на продадени полиси за осигурување на имот расте пет години во контиунитет, а минатата година, во услови на пандемија, зголемено е осигурувањето на имот кај: домаќинствата, компаниите, земјоделците и кај државниот сектор. Вкупната продажба на полиси за ова осигурување лани достигна 1,86 милијарди денари или 30,26 милиони евра, покажуваат официјалните податоци на Агенцијата за супервизија на...

Еуролинк осигурување: Немаме никаква поврзаност со Еуростандард банка

Еуролинк осигурување ги информира своите клиенти дека нема никаква капитална или друга поврзаност со Еуростандард банка, која од денеска престанува со работа по одлука на НБРМ. „Еуролинк осигурување АД Скопје од 31 март 2020 г. е во 100 процентна сопственост на Grazer Wechselseitige Versicherung AG (GRAWE Group) со седиште во Грац, интернационална компанија со осигурителна традиција повеќе од 190 години....

Осигурувањето ќе исплати над 800 илјади евра за несреќата кај Ласкарци

Осигурителната компанија „Еуросиг” ќе треба да исплати отштета од над 800 илјади евра за автобуската несреќа која што се случи кај Ласкарци на 13 февруари. Претседателот на Советот на експерти на Агенцијата за супервизија за осигурувањето, Климе Попоски денеска на прес-конференција рече дека во овој случај најверојатно ќе биде исплатена максималната законски предвидена сума. – Во Законот за задолжително осигурување...

До 9.000 евра за семејствата на жртвите од автобуската несреќа кај Ласкарци

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во осигурителната компанија „Еуросиг“ за да добијат оштета. Овој повик го упати директорот на компанијата, Кадри Моринај кој изрази сочувство до семејствата на настраданите. -Упатив апел до семејствата да достават документација што поскоро. По три дена компанијата...

„Заваровалница Триглав“ започна постапка за основање на пензиско осигурување на пазарот

Словенечка „Заваровалница Триглав“ известува дека доставила барање за основање на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови до македонската Агенција за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување МАПАС. „Намерата за ширење на групацијата „Триглав“ на македонскиот пазар на пензиско осигурување е во согласност со нејзините стратешки насоки“, велат од компанијата. Од МАПАС вчера информираа дека процесот за основање ќе...

Само пет проценти од домаќинствата во Македонија се осигурани

Само пет проценти од домаќинствата во Македонија се осигурани и свесноста за осигурувањето кај граѓаните се уште е мала, изјави денеска претседателот на Здружението на осигурувањето при Стопанската комора на Македонија, Ѓорѓе Војновиќ. Тој рече дека во следниот период една од задачите на осигурителните компании ќе биде едукација на населението од потребата за осигурување, заради инвестирање во иднината. Војновиќ потенцираше дека...

Речиси половина од платите во Македонија не се пријавуваат реално

Високата стапка на невработеност на корупција и на сиромаштија се ризици за појава на скриена економија во Македонија, Албанија и Косово се вели во истражувањето кое беше презентирано во рамките на Регионалниот форум за скриена економија, кој денеска се одржува во „Холидеј Ин“. Скриените плати, се уште се еден од најголемите проблеми и подразбираат целосно или делумно непријавување на приходот...

Просечната нето-плата во март изнесувала 22.445 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017 изнесувала 22.445 денари, а бруто-платата изнесувала 32.999 денари објави Државниот завод за статистика. Просечната плата во март била повисока за 1,8 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите финансиски дејности и дејности на осигурување (7,5 проценти),...

Осигурителна компанија ќе ја покрие штетата од дивеењето во Собранието

Сообранието на Република Македонија, објектот и опремата се осигурани и осигурителна компанија ќе ги покрие трошоците од направената штета за време на насилствата од 27 април, соопштија денеска од одделението за односи со јавноста на Собранието. Оттаму информираат дека стручната служба на Собранието направила увид во материјалната штета и дека во тек е постапката за нејзина проценка. „По настаните од 27...

Мразот „ги собра“ охридските цреши и јаболка

Последиците од априлскиот мраз ќе им донесат огромни штети на овоштарите во Охридско, бидејќи повеќе од осум проценти е уништен родот на овошките, потврдија од комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди на Општина Охрид, која денеска излезе на терен да изврши увид во погодените плантажи. Претседателот на комисијата, Радован Вељаноски, информираше дека извршиле проценка во селата Горно и Долно...

Лицата со хендикеп имаат ограничен пристап до здравствените услуги

Лицата со посебни потреби во Македонија имаат ограничен пристап до здравствени услуги, иако во Македонија осигурениците имаат право на здравствено осигурување до навршување 26 години. Ова го покажуваат резултатите од проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“, кој е поддржан од ЕУ, а спроведуван од Фондацијата за одржлив економски развој „Преда плус“, во соработка со...

НЛБ ги намали каматните стапки на станбените кредити

Каматните стапки кај станбените кредити за приматели на плата се намалени до 0,6 процентни поени и почнуваат од 3,9 проценти фиксна каматна стапка за првите три години кај станбениот кредит „ризико“, информираат од НЛБ. Оттаму велат дека станбените кредити се одобруваат без манипулативни трошоци, додека другите станбени кредити се одобруваат со 50 проценти пониски манипулативни трошоци. Кај потрошувачките кредити, банката го...

Природните катастрофи однесоа 70 милијарди долари

Финансиските загуби предизвикани од санирање на последиците од природните катастрофи значително се зголемиле во првата половина од годинава поради силните земјотреси во Јапонија и во Еквадор, невремето во Европа и во САД, но и шумските пожари во Канада, соопшти германската реосигурителна куќа „Минхен–ре“. До крајот на јуни, вкупните загуби се зголемија на 70 милијарди долари во споредба со 59 милијарди долари истиот...

Се самоуби поранешниот шеф на најголемата швајцарска осигурителна куќа

Мартин Сен, поранешниот шеф на најголемата швајцарска осигурителна куќа изврши самоубиство. Ова е втор високо позициониран менаџер на компанијата „Цирих осигурување“ кој изврши самоубиство. Сен (59) даде оставка минатата година, а како причина ги наведе „проблемите во работењето во последните неколку месеци“. Пред да ја напушти компанијата, тој бил еден од најдобро платените директори во земјата кој годишно заработувал речиси 7,2 милиони...

Природните катастрофи лани чинеле 92 милијарди долари

Природните и катастрофите предизвикани од човекот чинеле 92 милијарди долари во 2015 година, што е помалку во споредба со 2014 кога изнесувале 113 милијарди долари, се наведува во извештајот на швајцарската осигурителна компанија „Свис-Ре“. Во соопштението се наведува дека, осигураните загуби во светот изнесувале 37 милијарди долари, што е многу под 62 милијарди долари годишен просек во последните 10 години. Од...

Просечната годишна бруто-заработувачка изнесувала 397.739 денари во 2014 година

Просечната бруто-заработувачка во 2014 година по вработен во земјава изнесувала 397.739 денари годишно, покажува Државниот завод за статистика. Највисока била заработувачката во секторот финансиски и осигурителни дејности од 737.474 денари, а потоа во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација од 624.274 денари. Стручните, научните и техничките дејности имале просечна бруто-заработувачка од 574.100 денари.

Управител на битолска фирма не плаќал придонеси и давал плата на рака

Битолската полиција проднела кривична пријава против 44-годишниот З.Р., управител на фирмата „Колега“, и против правното лице, поради сомневање дека сторил повреда на правата од работен однос и повреда на правата од социјално осигурување. Според полициските информации, осомничениот, како управител на фирмата „Колега“, од јануари 2013 година до август годинава, нередовно, нецелосно и на рака им ги исплаќал платите на вработените. Покрај тоа,...

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...