fbpx
Таг: општина Аеродром

таг: општина Аеродром

Во јули издадени помалку дозволи за градење на станови, но повеќе за инфраструктурни објекти

Градежниот сектор е една од гранките во економијата каде ударот на корона кризата е послаб, ако се суди според податоците на Државниот завод за статистика. Во јули 2020 година биле издадени 284 одобренија за градење, што е идентична бројка во споредба со истиот месец од минатата година. Воедно, предвидената вредност на објектите што ќе се градат е над 82...

Во Скопје најголемо намалување на одѕивот, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со 1.660 гласа пред Можеме (инфографик)

Мал одѕив на гласачите во главниот град на одржаните парламентарни избори на 15 јули, како и тесна изборна трка меѓу двата главни конкуренти - коалициите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Незадоволство од работата на политичките партии или страв од можноста за ширење на ковид-19? Овие прашања се поставуваат по објавувањето на конечните неофицијални резултати на Државната изборна комисија (ДИК) за...

До 9 часот најголем одзив на гласачите во Аеродром – 10,6 отсто, на ниво на држава 6,7 отсто

Општина Аеродром, која е дел од првата изборна единица бележи највисок одзив на гласачите на денешните предвремени парламентарни избори - 10,6 отсто. Според податоците од Државната изборна комисија (ДИК) за излезноста на гласачите на избирачките места во шесте изборни единици до 9 часот, најголема е излезноста во 1-та изборна единица, со 8,32 отсто излезност. Во оваа изборна единица што...

Корона кризата во април удри и по обемот на работа на градежниците

И градежниот сектор ги чувствува ефектите од епидемијата на коронавирусот во нашата земја. Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2020 година биле издадени 173 одобренија за градење, што е за 27,9 отсто помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува околу 59,3 милиони евра, што е...

Младите иноватори од ООУ „Лазо Ангеловски“ создадоа рециклирачки систем

Учениците од ООУ „Лазо Ангеловски“ создале аквапоничен рециклирачки систем, финансиран од Фондот за иновации и технолошки развој преку програмата „Предизвик за млади истражувачи“, информираат од Општина Аеродром. „Учениците и нивните наставници ги презентираа сите составни делови на системот што се наоѓа во училиштето, како и нивната функција и намена. Имено, со овој систем се заштитува животната средина, се штеди водата...

Градежништвото со повеќе градежни дозволи и поголеми проекти во август

Има засилен пораст на градежниот сектор во текот на август. Според податоците на Државниот завод за статистика, во осмиот месец биле издадени 210 одобренија за градење, што е за 9,4 отсто повеќе во однос на истиот период од минатата година. Предвидената вредност на објектите изнесува над 37,7 милиони евра, односно за 53,7 отсто повеќе во споредба со идентичниот период лани. Од...

Општина Аеродром ќе ја преиспита одлуката за договор од 73.000 евра со маркетинг агенција

Откако телевизијата 24 објави дека градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин склучил договор од 73.000 евра со агенцијата „Меккен“ за информирање на јавноста за активностите на општината и за градење на нејзиниот имиџ за една година, Општина Аеродром денеска соопшти дека е донесена одлука да се преиспита договорот. „Иницијалната потреба за зајакнување на капацитетите за информирање и едукација на граѓаните...

Општина Аеродром не кажува колку плаќа за осветлувањето на крстот

Општина Аеродром не открива колку месечно плаќа за струјата за осветлување на крстот кај Агенцијата за разузнавање и облакодерите на „Џевахир Холдинг“, известува Порталб.мк. Новинската веб-страница од секторот за информирање на оваа општина добила одговор дека барањето треба да се поднесе врз основа на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, по што „Порталб“ го направил токму тоа. Одговорот од...

Ќе се формира координативно тело за борба против загадувањето во Општина Аеродром

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин на вчерашната средба со заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули договорил формирање координативно тело за борба против загадувањето, во кое би учествувале сите скопски општини, Град Скопје и Министерството за заштита на животна средина и просторно планирање. Соработката почнува во рамките на проектот „Пријави загадувач“, со цел да се опфатат сите правни субјекти, за...

Kомуналните инспектори во Аеродром ќе работат во две смени

Од утре комуналните инспектори на Општина Аеродром ќе работат во две смени, секој ден од 8.30 до 22.30 часот, вклучувајќи ги и викендите, информираат од локалната самоуправа. . Како дел од проектот „Пријави загадувач“ за почист воздух во општината, ќе биде ангажирана целата инспекциска служба, односно осум комунални инспектори и четири комунални редари, а активирана е телефонска линија за пријавување загадувачи, ‎075/316-515. Од...

Општина Аеродром ќе донира 300.000 денари за лицата со аутизам од здружението „Во мојот свет“

Општина Аеродром ќе донира 300.000 денари финансиска поддршка за Здружението на граѓани за третман на лица со аутизам, АДХД и Аспергеров синдром - „Во мојот свет“, за вработување на две лица во втора смена. На средбата, претставници на Здружението „Во мојот свет“ го информирале градоначалникот на Општината, Златко Марин, дека имаат потреба и од простории, по што Марин им ветил...

Буџетот за животна средина на Општина Аеродром ќе се зголеми за 20 пати

Со новиот буџет, Општина Аеродром ќе издвои околу 300.000 евра за реализација на конкретни мерки за почист воздух, односно 20 пати повеќе од досегашните средства на годишно ниво за заштита на животната средина, информираше градоначалникот Златко Марин, на средба со претставниците на граѓански организации. „Дел од претставниците на граѓанските здруженија, кои присуствуваа на средбата, предложија неколку мерки што би дале резултати...

Општина Аеродром го раскина договорот со Самсоненко за изградба на тениски игралишта

Општина Аеродром соопшти дека ќе го раскине договорот за изградба на тениски игралишта, кој претходната гарнитура го потпишала со компанијата „Тенис парк“, во сопственост на Сергеј Самсоненко. Како што стои во соопштението за јавноста, договорот не бил во интерес на граѓаните зашто предвидувал Општината и Градот Скопје целосно да го ослободат инвеститорот од плаќање комуналии, а притоа граѓаните да добијат многу...

Марин: Ќе бараме одговарност за градежната мафија во Аеродром

Ќе има преиспитување и одговорност за спорниот ДУП И10 во Општина Аеродром, порача денеска на прес-конференција Златко Марин, претседател на општинската организација на СДСМ од Аеродром. Тој вели дека во Општина Аеродром деталниот урбанистички план бил изгласан тајно и без дебата „и со него за криминални бизнис-интереси, Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ го уништуваат воздухот и здравјето на граѓаните“. Марин презентираше документи за тоа...

Еко-акција во општина Аеродром за собирање на опасен отпад

Општина Аеродром во соработка со Друштвото за управување со отпад „Нула отпад“, в сабота, во периодот од 12 до 14 часот, ќе реализира еко-акција за собирање електронски и електричен отпад, во урбаната заедница „Лисиче“. Еко-акцијата ќе се одржи кај старата продавница на „Славија“ во трговскиот центар, каде граѓаните од населбата Лисиче можат да се ослободат од опасниот отпад од...

Речиси две третини од општинскиот буџет на Аеродром за плати и за дотации

На вчерашната 59. седница на Советот на Општина Аеродром, беше донесен буџетот за 2017 година, кој изнесува околу 18 милиони евра и е сличен на годинешниот, се вели во соопштението на Општината. Од него, 11 милиони евра се предвидени за дотации и за плати во основните училишта и во градинките и за општинската администрација. Остатокот, односно седум милиони евра, се...

ЕЛЕМ го поништи тендерот за „Рајска градина“ во општина Аеродром

Државната компанија „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) го поништи тендерот за избор на фирма за изградба на проектот „Рајска градина“ во општината Аеродром. Денеска на интернет-страницата на електронскиот систем за јавни набавки беше објавено известување дека јавната набавка е поништена, а во образложението како прачина за нејзиното поништување е наведено дека „се поднесени прифатливи понуди кои не можат да се споредат...

Мали „мајки терези“ собирале пари за децата од поплавените подрачја!

Мали деца од општината Аеродром облечени како Мајка Тереза собирале пари за училишен прибор за децата од поплавените подрачја во Скопје. Настанот се одржал пред Спомен куќата на Мајка Тереза, по повод нејзиното прогласување за светица, како и по повод Светскиот ден на милосрдието. На фотографиите кои Општината Аеродром денеска ги објави на својата интернет страница се гледа дека децата и...

„Скопје 2014“ продолжува со „Рајска градина“

Реплика на Милоска Венера, антички ликови, лавови и грифони ќе ја красат „Рајската градина“ во општина Аеродром. Зад идејното решение е фирмата „Архитектоника“ која заедно со главниот проектант, Жарко Чаушевски, стои зад повеќе „барокни“ зданија во Скопје, објави „Призма“. Декоративни елементи во стилот на неокласицизам, павилјон, летниковец, статуи и скулптури во фонтани се предвидени да го красат најавениот парк во...

Скопје: Наши пари за нивни скапи проекти и за политички поени

Три проекти на три скопски општини ги обединува едно -  сите имаат првенствено декоративна функција. Паркот на езерата во Аеродром, Боемската улица во Центар и плоштадот Делфина, иако во различни општини, имаат заеднички именител – висока цена и постојано фалење со тоа зошто и колку многу наши пари потрошиле нивните ментори. Општините во Скопје во последниве години вложија многу пари во разубавување на јавните простори,...