fbpx
Таг: офицери

таг: офицери

Која е улогата на офицерот за заштита на лични податоци?

Офицерот за заштита на личните податоци (во понатамошниот текст ОЗЛП) игра клучна улога во воспоставувањето и одржувањето на системот за заштита на личните податоци кај трговски друштва, непрофитни организации, државни органи или поединци кои користат лични податоци на физички лица за свои (комерцијални) цели т.н. контролори или користат лични податоци на физички лица за потребите и целите на контролорите,...

Армијата доби 23 нови офицери, од кои 10 девојки

Со денешната свеченост во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје, свечена заклетва дадоа питомци од 25. класа, а во прв офицерски чин беа промовирани питомците од 21. класа на Академијата. Северна Македонија денеска доби 23 нови офицери, од кои 10 се девојки. Претседателот Стево Пендаровски и министерката за одбрана Радмила Шекеринска присуствуваа на свечената церемонија. Шефот на државата порача дека во Армијата...

Бугарски историчар ги нарече бугарските колеги „диносауруси, кои фабрикуваат факти“

„Диносауруси“ вадат „јазични“ декларации и ги дозаплеткуваат работите, а фабрикувањето „факти“ за „македонскиот Крвав Божик“ од 1945 година продолжува и понатаму, без оглед на ситуацијата што реално се случила. Фактите што бугарските историчари ги пласираат, не соодветствуваат на реалноста, порачува бугарскиот историчар, Стефан Дечев, во колумна што ја објави Радио Слободна Европа на бугарски јазик. Историските факти што ги наведува...

Фактоје: Во мировните мисии надвор од Албанија нема 14 проценти жени

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје“, неодамна (20.11.2019) ја aнализираше изјавата на министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка, во која таа тврди дека има зголемување на бројот на жени не само во политиката, туку и во други важни области. Според проверката на „Фактоје”, изјавата на министерската дека „како никогаш порано, 14 % од персоналот во мисиите надвор од...

Вишокот од Министерство за одбрана ќе оди во пензија, старите војници во државна агенција

АРМ чистење одбрана војска
Околу 300 вработени во Министерството за одбрана (МО) ќе заминат од оваа институција, најголемиот дел во пензија. Истовремено, се подготвува решение за продолжување на кариерата на војниците по навршување на 45 години старост. Тие, заедно со цел еден сектор од Министерството, веројатно ќе станат дел од нова државна агенција која, во рамки на плановите за ослободување од несуштински дејности...

Офицерите и подофицерите на АРМ со нови униформи

Со церемонија во Домот на АРМ во Скопје, денеска Министерството за одбрана ги промовираше новите службени униформи за офицерите и за подофицерите на АРМ, кои од денеска ќе бидат во употреба. Униформите ги претстави министерот за одбрана, Зоран Јолевски, кој посочи дека службените униформи се македонски производ – производството на ткаенината и шиењето е извршено во Македонија. Набавката е реализирана...

Турција по обидот за пуч повлекла 150 офицери од НАТО

Висок службеник на НАТО, Куртис Скапароти, денеска изјави дека околу 150 турски офицери биле пензионирани или отповикани од Алијансата по неуспешниот пуч во Турција. Скапароти рече дека е загрижен за доборосостојбата на офицерите и на нивните семејства, наведувајќи дека добил уверување од турските власти дека кон нив ќе биде постапено на „соодветен начин“. - Овде имав талентирани, способни луѓе. Отповикани се...

Руанда обвини 22 француски офицери за геноцид

Руанда објави листа на 22 француски офицери кои ги обвини дека помагале да се испланира и да се изврши геноцид во 1994 година. Националната комисија на Руанда за борба против геноцидот денеска ја објави листата на обвинети, еден месец откако француските истражители рекоа дека повторно отвораат истрага за врската со соборувањето на авионот на тогашниот претседател Џуванел Хабјариман. По соборувањето...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...