fbpx
Таг: обиколница

таг: обиколница

Започна изградбата на обиколница Тетово

Во близина на населеното место Требош денеска се означи почетокот на градежните работи за изградба на обиколница Тетово, која од автопатот кај Требош ќе се протега до селото Непроштено. Инвестицијата е вредна 12,2 милиони евра. Во првата фаза ќе се гради обиколницата од 5,4 километри со две ленти од по три метри од клучката кај н.м Требош до Непроштено, а...

Полицаец вон должност и уште двајца нападнати кај скопската обиколница

МВР соопшти дека уапсило две лица по жестокиот напад ноќеска во 1 часот, на булеварот „Христијан Тодоровски - Карпош“ во близина на клучката Радишани. Нападнати биле еден полицаец вон должност и уште две лица што биле со него во автомобилот. Според полицискиот билтен, уапсени се Н.Б. и Е.Б. Тие, заедно со уште едно лице, со возило „бмв“, како и неколку...

Бочварски: Обиколницата Штип од утре ќе биде во употреба

Штип доби нова модерна обиколница, како дел од експресниот пат Штип - Радовиш, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, извршија увид на изградената обиколница. Тие најавија дека од утре попладне обиколницата ќе биде пуштена за сообраќај за сите возила. Обиколницата е во должина од 6 километри, коловозот...

Од денеска до четврток ќе има посебен сообраќаен режим поради Дигиталниот самит

СВР Скопје ќе воспостави посебен сообраќаен режим за сообраќајниците околу хотелот „Александар палас“ и спортскиот центар „Борис Трајковски“, поради Дигиталниот самит кој ќе почне утре. Посебниот сообраќаен режим ќе почне од денеска во 15 часот и ќе важи до четврток. „Со посебниот режим ќе бидат затворени и пренасочени за сообраќај улиците Јадранска магистрала, Скупи, делови од булеварите 8 Септември, Илинден како и...

Свлечиште го прекина сообраќајот на обиколницата во Битола

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено. Од превентивни причини сообраќајот се пренасочува преку градот Битола. Како што информира Автомото сојузот на Македонија, на самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација. Поради оштетување на мостот на автопатот А-1 Градско – Неготино, кај Стоби на река Црна, десната лента...

Георгиевски: Една година од поплавите, сè уште постојат подрачја што не се целосно санирани

„Институциите кои за време на катастрофалната поплава минатата година во која загинаа 23 лица, беа раководени од кадри на ВМРО-ДПМНЕ, целосно потфрлија. Неспособноста на институциите и на градоначалниците на Скопје и на Гази Баба создадоа дополнителни проблеми со кои граѓаните се соочуваат и денес“, изјави денеска на прес-конференција Борче Георгиевски, претседател на ОО СДСМ - Гази Баба. - Наместо да...

Авиосообраќајот е нормализиран, Евзони сè уште е затворен

Утринава се нормализираше авиосообраќајот на аеродромот „Александар Велики“, откако синоќа поради густата магла беа откажани летови кон повеќе дестинации. Според информативната табла на веб-страницата на „ТАВ Македонија“, откажан е само летот кон Виена во 4.25 часот, а сите други летови се реализираат. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија...

Поради ниската температура, можна е појава на голомразица по патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по на места влажни коловози. Поради ниската температура, можна е појава на голомразица, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола, е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола. Во клисурите и во засеците можна е појава...

Македонија веќе не може да си ја дозволи алчноста на Груевски, обвинуваат од СДСМ

„По речиси три месеци од катастрофалната поплава што одзеде животи на 23 наши сограѓани, обиколницата сè уште е оштетена и ништо не е направено. Со оглед на итноста, одамна требаше да почне да се работи на санација на состојбата“, обвини денеска Дамјан Манчевски од СДСМ. - Откако по три месеци власта ништо не направи, донесе одлука работата за санација на обиколницата да...

#Одговорност е oбиколница што не предизвикува поплави

Скопската обиколница во поплавата што ги погоди североисточните делови на Скопската Котлина на 6 август годинава, се претвори во апокалиптичен соучесник на надојдените води. Кај Стајковци таа насобра вода која однесе човечки животи и нанесе огромни штети на објекти и на автомобили и засекогаш го измени животот на илјадници жители на Стајковци и на другите населени места во близината. Воопшто...

Шилегов: Груевски, Трајановски и Чавков ќе одговараат за поплавите

Никола Груевски, Коце Трајановски и Митко Чавков ќе одговараат за лажење, неспособност и за нанесување штета на граѓаните во врска со поплавите, изјави денеска на прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. - Ќе одговараат зашто пуштиле во употреба ризична обиколница, зашто не го предупредиле населението навреме за катастрофата, зашто не ги исчистиле каналите и коритата, зашто не го сопреле сообраќајот...

АМСМ предупредува на внимателно возење по скопската обиколница

Авто мото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува внимателно возење по скопската обиколница, бидејќи има оштетени делови на патот. По поплавите на 6 август кога ова подрачје беше најпогодено од невремето, скопската обиколница е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде што се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на...

АМСМ: Oбиколницата Скопје пуштена за сообраќај

„Автомотосојузот на Македонија“ соопшти дека попладнево околу 18 часот пуштена е за сообраќај во двата правци обиколницата Скопје, која по невремето во саботата беше затворена. Од АМСМ информираат дека на деловите од коловозот кои се оштетени се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на возилата. На сите останати државни патишта, сообраќајот се одвива без забрани, по наместа влажни...

Пронајдено тело на 12-годишно дете, а се трага по исчезнато 16-месечно девојче

Расте бројот на загинати лица во големото невреме што во саботата доцна вечерта го погоди Скопје и околината. Вчеравечер, како што информираат од МВР за „Мета“, во населбата Ченто било пронајдено телото на 12-годишно момче, кое настрадало додека со неговиот дедо се движеле со трактор по обиколницата. Од МВР велат дека се трага и по 16-месечно девојче, кое вчера...

Сообраќајот на патниот правец Битола – Ресен е нормализиран

Сообраќајот на патниот правец А3, обиколница Битола - Ресен, е нормализиран, информираат од АМСМ. Како што се наведува во соопштението на АМСМ, свлечиштето на патниот правец е исчистено од екипите на ЈП „Македонија пат“ и сообраќајот е нормализиран.

Скопската обиколница и денеска затворена

Скопската обиколница и денеска ќе биде затворена за сообраќај, заради снимањето на францускиот филм „А фонд“, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ), во име на продуцентската куќа „Шик филмс“ (Chic Films) и „Мануфактура продукција“. Како што информираат од АМСМ, обиколницата околу Скопје за сообраќај ќе биде затворена до сабота (10 октомври), за потребите на снимањето на филмот.

Скопската обиколница затворена до 10 октомври

Скопската обиколница ќе биде затворена за сообраќај во наредните пет работни дена, од 5 до 18 часот, поради снимањето на францускиот филм „А фонд“. Доколу временските услови не дозволуваат снимање и времето е дождливо, обиколницата ќе биде отворена за сообраќај, но потоа ќе се користат дополнителни денови за снимање.  

Скопската обиколница денеска ќе биде затворена

Затворена за сообраќај поради снимањето на францускиот филм „А фонд“, денеска, од 5 до 18 часот, ќе биде скопската обиколницата. АМСМ потсетува и дека поради снимањето на филмот, најавено е дека до крајот на месецов обиколницата ќе биде затворена од 7 до 19 часот.

Скопската обиколница затворена за сообраќај

Денеска од 7 до 19 часот обиколницата околу Скопје  ќе биде затворена за сообраќај заради потребите на снимањето на францускиот филм „А Фонд“, соопштија продукциската куќа „Шик филмс“ и „Мануфактура продукција“. Патниот правец Охрид – Кичево во временски интервали од 15 до 20 минути ќе биде затворен поради минирање на патот.

Скопската обиколница отворена за сообраќај

Денеска скопската обиколница ќе биде отворена за сообраќај. Автомото-сојузот на Македонија, во името на продукциската куќа „Шик филмс“ и на „Мануфактура продукција“, информира дека поради временската прогноза, која најавува дожд, обиколницата повторно ќе биде ставена во употреба на граѓаните. Од 28 септември, снимањето на филмот се сели на автопатот Неготино - Велес, каде ќе остане до 23 октомври, а целиот сообраќај ќе...

Истекол хлор во филтер станица во Виница, нема повредени

Центарот за управување кризи (ЦУК) информираше дека вчера била отстранета опасност од истечен хлор во филтер станица во Виница. Од РЦУК Штип велат дека пожарникарите од Виница од 8 до...